Ibanez BTB 405 QM - pětistrunná varianta modelu Prestige BTB 1006

Ibanez BTB 405 QM
Ibanez BTB 405 QM

Ibanez Made in Indonesia. Nižší pětistrunná varianta modelu Prestige BTB 1006, oblíbeného to nástroje metalistů a kaličů tvrdého jádra.

Popis

Hlava nástroje je oproti hmatníku skloněna asi o deset stupňů a je osazena malými, patrně firemními uzavřenými mechanikami v povrchové úpravě šedý chrom. Fungují spolehlivě a přesně. Hlava není dolepovaná, tvoří spolu s krkem monolit, pro mě, i pro zvuk, bod k dobru. Krk je sendvičové konstrukce ze tří kusů javoru proložených pruhy ořechu. Hmatník má též ořechový. Kdybych se to ovšem nedočetl na webu, byl bych ochoten tvrdit, že se jedná o palisandr. Krk je velmi plochý, (u hlavy 20 mm, u těla 22 mm), což je výhodou pro hráče s klasickým držením ruky, pokud si ovšem rádi chvilkami odpočinete s palcem „hore“, nebudete spokojeni. Pražce tloušťky medium jsou trestuhodně nezačištěny, hlavně na bocích krku, měl jsem při zkoušení trochu strach, abych nástroj příliš nezakrvácel. Menzura je 35“ (889 mm), tedy o palec delší než fender, což by mělo mít pozitivní vliv na zvuk nejhlubších strun. Pražců je dvacet tři a dvě pětiny, hmatník je totiž zakončen jakousi vlnovkou, která sice umožňuje zahrát na strunách D–G dvě oktávy, ale zase trochu ztěžuje slap. K tělu je krk připevněn pěti zapuštěnými šrouby na úrovni devatenáctého pražce, hraní v nejvyšších polohách je bezproblémové a pohodlné.

Tělo je vyrobeno z lípy, přeplátované javorovým plátkem s hezkou vlnovkovou kresbou, mořenou do medové barvy, která ještě zvýrazňuje strukturu dřeva. Povrchvá úprava tvrdým lakem a bez jakéhokoli kazu. Dva humbucker snímače, u krku DFR–N5, u kobylky DFR–B5. Aktivní elektronika Vari-Mid IIIB 3band EQ, ovládání celkové hlasitosti, poměru snímačů, výšky, basy a dvoupatrový potenciometr s možností volby frekvence a zesílení/potlačení středů. Kromě hlasitosti mají všechny potenciometry lehkou aretaci střední polohy. Napájení elektroniky 2 x 9V baterií, přístupné až po odmontování krytu se dvěma šroubky. Ti, kterým již někdy došla baterka na pódiu, jistě vědí, a již se objednávají na chirurgii, aby si nechali zašít křížový šroubovák pod kůži na břiše...

Kobylka je dělená (tzn. každá struna je upevněna zvlášť), všeobecně se má za to, že to má pozitivní vliv na zvuk vyloučením interferencí mezi strunami... Výměna strun je každopádně rychlá, nastavení oktáv bezproblémové, nikde nic nedrnčí, nepřečnívá a dobře to vypadá. Široké 19mm rozteče strun. Výstupní jack je na konektoru neutrik s pojistkou proti nechtěnému vytažení, jehož jediným kladem je jeho vysoká kontaktní kvalita. Jinak vytažení kabelu je docela opruz, zlomený nehet je téměř tutovka.

 

Jak to hraje

Na sucho nástroj sice neohromí, ale ani neurazí, celkem příjemná barva s dostatečným sustainem a bohatým obsahem harmonických. Na tom se ovšem značnou měrou podílejí natažené struny od výrobce, a to Elixir Nanowerb, nesmírně kvalitní a vpravdě téměř převratné struny s dlouhou životností dosahovanou jejich potažením teflonem. Díky tomuto osazení si můžete od ceny nástroje odečíst přibližně 2000 Kč, které byste za tyto struny stejně „vyplázli“.

Po zapojení do aparátu ohromí síla výstupního signálu a nesmírná variabilita nastavení barvy zvuku. Použitá aktivka, zejména díky parametrickým středům, jde až do extrému a krajní hodnoty nastavení budiž ku radosti spíše zvukovým eperimentátorům. Nicméně síla a možnosti nastavení signálu dají tomuto nástroji vyniknout i na méně kvalitním aparátu, jemné nuance korekcí na mém Ampegu a Marshallu tahle basa prostě převálcuje. Naproti tomu s Gallien Krueger si rozumí velmi dobře, drzost a průraznost jsou vlastnosti, které tahle basa rozhodně nepostrádá. Mrzí mě, že není možnost nástroj přepnout do pasivního režimu, moc by mě zajímalo, co z toho leze opravdu. Možná, že výrobce ví, a ten přepínač za pár korun nepoužil úmyslně. Každopádně zapomeňte na zvuk fendera a na jazz, tahle basa je prostě doma v těch tvrdších odrůdách hudby a odmění se vám tím, že dosud nejhlasitější bubeník si půjde koupit permanentku do fitka se zvláštním programem na posilování rukou a nohou.

 

Cena:

Aktivní pětistrunná baskytara Ibanez made in Indonesia se sklonem k zvukové drzosti a průraznosti za 14 700 Kč.

 

Plus:

zvukové možnosti aktivní elektroniky

kvalitní materiál a komponenty

dobrý poměr cena/výkon

 

Mínus:

nezačištěné pražce

nemožnost přepnutí do pasivního režimu

výměna baterie

Psáno pro časopis Muzikus