muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraIbanez BTB 1405 Premium - baskytara z výběrových komponentů

28.2.2014 | Autor: Tomáš Ledvina | sekce: pro muzikanty - testy

Ibanez BTB 1405 Premium - baskytara z výběrových komponentů

Firma Ibanez, ve snaze přiblížit muzikantům baskytary v boutique kvalitě, vyrukovala s kráskou BTB 1405. Ale pozor, není všechno zlato, co se třpytí!

Okem

Pozlacený hardware, výběrové dřevo a prvotřídní zpracování. Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o běžnou basu střední třídy. Průchozí krk slepený ze sedmi kusů javoru, bubingy a ořechu je sice o něco robustnější, než má její sestra ze série SR, ale i tak je stále příjemný a pohodlný. Palisandrový hmatník s perleťovými značkami posetý čtyřiadvaceti umně zabroušenými pražci je zakončen dekorativním seříznutím. Baskytary série BTB disponují menzurou 35”, která má napomáhat tomu, aby tón byl lépe „definovaný“ a jasně čitelný. Především na struně h se můžete často setkat s problematickou artikulací.

Masivní tělo, slepené ze dvou mahagonových křídel a vrchní desky z fládrovaného javoru s příjemnou texturou, dodává mohutný tón již při hře na sucho. Naprosto neomezenou a pohodlnou hru ve vyšších polohách umožňuje hluboký výřez v těle. Delší horní roh, kde je úchyt na řemen, poskytuje lepší dostupnost směrem k nultému pražci. To jistě ocení především menší hráči, u kterých může extra dlouhá menzura vyvolat nezájem.    

Nedalo mi to a pátral jsem po tom, co by to nežádoucí „houpání“ tónů na struně g mohlo způsobovat. Sáhl jsem po věci, která asi napadne v první chvíli každého, a zkusil jsem onu „postiženou“ strunu vyměnit za novou. A hele, bylo po problému! Nejsem fyzik, ale ta původní struna zřejmě ve vyšších polohách produkovala harmonické, které způsobovaly ono nepříjemné rozlaďování tónu. Každopádně další zkušenost. :-)

Hardware této krasavice tvoří spolehlivé ladicí mechaniky Gotoh a pět samostatných minikobylek Ibanez Mono-Rail IV. Každá takto separovaná struna má zajištěnou optimální rezonanci, aniž by měla vliv na ostatní struny nebo byla ovlivňována jejich vibracemi. Rozteč mezi strunami je nastavena na 19 mm. Ideální pro hru slapem.

Snímače Big Single stále známější značky Nordstrand zachovávají jazzbassový, lehce agresivní charakter tónu, avšak v jejich podání je zvuk o něco plnější. K nalezení ideálního zvuku vám jistě přijde vhod především třípásmový ekvalizér s přepínačem středních frekvencí na 250Hz/600Hz. Hned vedle něj se nalézá přepínač pro aktivní/pasivní mód.

Uchem

Po zapojení vše funguje tak, jak má. Tón v pasivním zapojení je hodný, jemný, možná až nevýrazný. Někomu tento charakter určitě vyhovovat bude, avšak pro agresivnější, průraznější zvuk si budete muset pohrát s ekvalizérem. Ten reaguje přirozeně a sebemenší změna v nastavení je znát.

Současná nabídka série BTB je omezená pouze na pěti- a šestistrunné verze s přírodní povrchovou úpravou. Ale nezoufejte, v nejbližší době má být uvedena novinka BTB7. Tedy sedmistrunka! Au, moje ruce!

Celkem zarážející je nevýrazná artikulace struhy h, a to i přes všechny konstrukční prvky, které mají zajistit jasnost a čitelnost. Další chyby jsem si všiml při hře ve vyšší poloze na struně g. Asi od patnáctého pražce výš, tón, pro mě z nepochopitelných důvodů, vibroval. Mám za to, že to u boutiquového nástroje bude nějaká hloupost, na druhou stranu bych očekával, že k testu bude předán nástroj seřízený a „vyladěný“. Nechci v tomto případě zobecňovat. Nechce se mi věřit, že by Ibanez produkoval vadné kusy.

Info:
Boutique baskytara Ibanez BTB 1405 z výběrových komponentů je vzhledem, kvalitou zpracování a zvukem cenově dostupný profesionální nástroj na vyšší úrovni, nabízející uplatnění v mnoha hudebních stylech. Cena je 30 480 Kč včetně pevného kufru.

Plus:
snímače Nordstrand
zvuková všestrannost
zpracování, design
pohodlná hra
pevný kufr
kvalitní příslušenství pro seřízení nástroje
struny Elixir

Mínus:
struna H
nechtěné vibrato ve vyšší poloze na struně G


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:


krk BTB5, ze 7 kusů javor/bubinga/ořech, průchozí, grafitová výztuž
menzura 889 mm
šířka nultého pražce 47 mm
šířka posledního pražce 76 mm
tloušťka krku na 1. pražci 20 mm
tloušťka krku na 12. pražci 22 mm
rádius 400 mm
tělo „křídla“ – mahagon, top – fládrovaný javor
barva VNF (Vintage Natural Flat)
hmatník palisandr
pražce 24, medium
kobylka Mono-Rail IV
snímače Nordstrand Big Single 5, kobylka/krk
ekvalizér EQB–IIISC, třípásmový, přepínače aktiv/pasiv a střední frekvence 250Hz/600Hz
nultý pražec Black TUSQ XL


www:
www.ibanez.co.jp

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-BTB-1405-Premium-baskytara-z-vyberovych-komponentu~28~unor~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.