muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraIbanez AZ224F-BIG a AZ242F-TSG - elektrické kytary světoznámé značky

4.6.2018 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy
Jednoho pátečního dopoledne mi dorazily z Muzikusu dvě objemné papírové krabice. Vybalil jsem z nich další dvě a potom krásné pevné odlehčené kufry s logem Ibanez. Po jejich otevření na mne vykoukly dva velmi pěkné nové modely této již dnes světoznámé značky. Hmm, tak tohle mám srovnávat? Jedna kytárka žlutočervená a ta druhá šedomodrá. Tvarem stejné, světlé javorové hmatníky, ale jiná elektronika a ta žlutočervená má čtyřiadvacet pražců. Beru je střídavě do rukou a začínají se mi rodit myšlenky...

Firmu Ibanez zná určitě nejeden kytarista a v produkci této japonské značky si vybere snad každý. Nástroje se uplatní v jakémkoli žánru, avšak světového věhlasu Ibanez dosáhla především na poli metalu a jazzu. Mnoho nejslavnějších kytaristů má signované modely a doopravdy na ně hrají a natáčejí. Ceny tomu odpovídají a modely snesou nejpřísnější měřítka kvality v konkurenci amerických firem. Proto jsem byl zvědavý na novou řadu. Něco mne nadchlo a něco trochu zklamalo. Začal jsem se věnovat modelu AGZ224F-BIG, tedy šedomodrému designu.

Ibanez AZ224F-BIG a AZ242F-TSG - elektrické kytary světoznámé značky


AZ224F-BIG
Musím přiznat, že provedení je opravdu úchvatné a netradiční. Sunburst přechází ze dvou třetin do světlé. Perfektní fládrovaná javorová dýha na topu. Barvu si výrobce nazval Blue Iceberg Gradation. Tvarově lze nástroj přirovnat ke Stratu. Tělo je tvořeno třemi kusy lipového dřeva, na spoji s krkem je vyfrézovaná prohlubeň a samotný spoj má zaoblení spolu s patkou krku. Krk klasicky javor z jednoho kusu s plátem javorového hmatníku. Ten nese dvaadvacet pražců velikosti jumbo, tedy dosti robustní. Kdo někdy hrál na kytary Ibanez, tak jistě nezapomene na pověstné typy krku Wizard, které jsou opravdu luxusní, rychlé a pečlivě provedené. Tak to se tady nekoná a musím nerad přiznat, že krk je zřejmě nejslabším místem celého nástroje. Kromě toho, že nebyly pečlivě zabroušeny a zahlazeny pražce, což u této cenové skupiny je naprosto nepatřičné a neuvěřitelné, tak jsem měl se zavřenýma očima pocit, že hraju na levný Telecaster z Číny. A matný lak nebyl ani trochu vyleštěn, takže všechno drhlo a nastoupil flanel (pak už dobré). Milovníci kytary s potivými prsty budou ovšem nadšeni, protože se nelepí. :-) Téměř všechny Ibanezky mají sklopenou hlavici dozadu, což umožňuje lepší tah strun. No, tady hlava rovná jako u Stratu nebo Telete. A teď to lepší: Skvělá mechanika Gotoh H.A.P., velmi pevná s litými pouzdry a funguje naprosto bezchybně. Je zde použit zámek Magnum Lock, který se fixuje přiloženým malým inbusovým klíčkem. Srážeč strun jistí dvě horní struny e a h.
Dále musím pochválit pochromované vibrato, které je již u Ibanezek vysokým standardem, s nástrčnou pákou a aretačním kroužkem. Opět funkce bezchybná. Uložené je na dvou pivotech a umožňuje dvojzvratnou činnost.
No a elektrická výbava? Jako u Stratu, s tím rozdílem, že používá další páčkový switch, který rozepíná cívky humbuckeru a nastavuje sériové zapojení singlů. Všechny snímače jsou originál Seymour Duncan Hyperion bílé barvy s magnety Alnico 5. Zvuk je tedy nabroušený s dostatkem výšek a dynamiky. Dva singly a jeden humbucker (u kobylky). Všechno se ovládá pětipolohovým páčkovým přepínačem a sdruženými dvěma potenciometry Volume a Tone. Elektronika je kompletně usazena v perleťově bílém krytu typu Strat. Výstupní zdířka má umístění na lubu ve vyfrézované prohlubni, což je u Ibanezek častým jevem. K zapojení se dostaneme malým krytem na spodku nástroje vedle krytu na pružiny. Tělo je kryto vysoce lesklým lakem, krk matným lakem. Struny o síle .009, pravděpodobně firemní.

Ibanez AZ224F-BIG a AZ242F-TSG - elektrické kytary světoznámé značky


Model AZ242F-TSG
Vše, co jsem napsal o předešlém nástroji s jeho nedostatky, platí i zde. Opět nezabroušené a nevyleštěné pražce na okrajích. Nedbale vyleštěný krk. Tělo a provedení je takřka totožné. Ale je zde použit krk se čtyřiadvaceti pražci, což s dvojicí humbuckerů dává pocit Superstratu. Ale tady se zase dostáváme k tvaru a tloušťce krku, což až tak moc Supestrat není. Pochopitelně je jiné uspořádání elektroniky. Tedy dvojice snímačů Seymour Duncan Hyperion s pětipolohovým přepínačem opět doplněná páčkovým přepínačem se stejnou funkcí jako u předešlého modelu. Snímače jsou černé barvy, otevřené a zapuštěné přímo do těla. Není zde tedy použit kryt. Rovněž přepínač snímačů je přímo v těle i ovládací potenciometry. Taktéž sdružené Volume a Tone. K celé elektronice se dostaneme přes černý kryt vespod nástroje. Barva je zde výrobcem označena Tequila Sunrise Gradation a sunburst přechází z tmavě třešňové do jasně žluté na fládrované javorové dýze. Struny o síle .009 (opět zřejmě firemní).

Zhodnocení a srovnání
Kromě malých odlišností ve výbavě a 24pražcového krku jsou oba nástroje totožné. Ibanez má obrovské portfolio výrobků pro všechny žánry, a není mi jasné, kam s těmito modely míří. Zpracování je bezchybné - ovšem kromě krku. S cenou kolem třiceti tisíc útočí na movitější zákazníky. Oba modely patří do kategorie Premium a výrobce si jich zřejmě více považuje, ačkoli nejsou vyrobeny přímo v Japonsku. Při zkoušení v kapele jsem kytary slušně „prosahal“ a snažil se najít ten arzenál zvukových barev, kterými disponují. Celkem jsem byl spokojen, hraje se na ně hezky a bez obtíží. Dá se říci, že zastávají univerzální úlohu a jsou takové „jako hodné“. Spíše bych viděl využití v popu (v podstatě i designem). Cenu jistě zvýšil velmi kvalitní hardware a originální snímače a možná i ten neobvyklý sunburst, ale zdají se mi tak o třetinu předražené. Bonusem dostane kytarista kvalitní odlehčený kufr a také univerzální nářadí v zavíracím kompletu (něco jako švýcarský nůž) plném šroubováčků, inbusů a klíčů. Kromě toho manuály na seřízení, inbus na zámek Gotoh, páku tremola a náhradní pružinu. A víte, co mě nejvíc dostalo? Orientační značky na vrchu hmatníku jsou fosforeskující a ve tmě na pódiu kytarista nesáhne vedle. :-)
A ptáte se, které kytaře bych dal přednost? Kdybych si chtěl pořídit něco podobného a nehleděl na peníze, tak asi modrošedou s třemi snímači. Přišla mi univerzálnější a doopravdy nadšen jsem byl z prostředního singlu - skvělý na doprovod i sólo. Ale to je věc názoru a nehodlám nikomu napovídat. Vyzkoušet přece musíme vždycky. Je to nutnost. Tak milovníci „Ibáněk“, zkoušejte, a pak kupujte! Na trhu je toho v dnešní době opravdu hodně.

Info:
Ibanez AZ224F-BIG a Ibanez AZ242F-TSG jsou elektrické kytary světoznámé značky vyrobené v Indonésii. Ceny je pro oba modely stejné, a to 31 770 Kč.

Plus:
velmi kvalitní dílenské provedení
kvalitní dřeviny
velmi kvalitní hardware a elektronika
design
fosforeskující orientační značky
dodávané příslušenství na seřízení
kvalitní kufr

Mínus:
nedbale začištěné pražce
nezačištěný povrch krku
možná cena

Technická specifikace
tělo lípa (tři kusy) top fládr javor sunburst, tvar Strat
krk javor
hmatník javor (tepelně upravený)
počet pražců 22, resp. 24, jumbo
menzura 648 mm
rádius hmatníku 12”
šířka nultého pražce 42 mm
šířka hmatníku na 12. pražci 52 mm
šířka hmatníku na 22./24. pražci 56/57 mm
profil krku AZ kulatý
mechaniky Gotoh Magnum lock (zamykací) olejové die-cast
kobylka lehce dvojzvratné tremolo Ibanez T 1502
snímače pasivní, Seymour Duncan Hyperion (2x singl, 1x humbucker, resp. 2x humbucker
ovládání pětipolohový přepínač snímačů, dvoupolohový páčkový přepínač pro rozpojení cívek humbuckerů, potenciometry Volume a Tone
struny .009


Web
www.ibanez.co.jp/products/eg_detail_jp.php?data_id=481&color=CL01&year=2016&cat_id=1&series_id=25
www.ibanez.co.jp/products/eg_detail_jp.php?year=2016&cat_id=1&series_id=25&data_id=483&color=CL01

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-AZ224FBIG-a-AZ242FTSG-elektricke-kytary-svetozname-znacky~04~cerven~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.