muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraIbanez AZ2204-ICM - elektrická kytara prestižní řady AZ

4.10.2018 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - testy

Ibanez AZ2204-ICM - elektrická kytara prestižní řady AZ


Krk ze staré školy v moderním těle

Testovaný kousek je vyvedený v krásné modré metalíze, což ve spojení s tmavým javorovým krkem vypadá nadmíru pohledně a elegantně.

Oční kontakt
Na první pohled je zřejmá inspirace ve Stratu. Hlava má klasický profil Ibanez se zakulacenou špičkou. Kytara se pyšní několika zvláštnostmi. Tou první je krk. Je pořádně bytelný, tloušťkou a profilem připomíná poctivý Telecaster. Druhou je spojení krku a těla. Zespodu kytary je patrný snížený profil patice, do které krk zapadá, všechny hrany jsou v tomto prostoru zaoblené. K tomu obloukovité vysoustružení mezi rohy. Když už jsem v jiných souvislostech zmiňoval Strat a Tele, zde se nabízí vzpomínka na Parker. Nejen, že to vypadá zajímavě, ale na první pohled je zřejmý snadný přístup k horním polohám.
Třetí zvláštností je umístění jackové samice. Je umístěna kousek pod rolnou. Absencí samice na přední desce získala kytara ladnější vzhled, přínosem je snadnější obtočení kabelu kolem pásu. Nevýhoda se projeví při umístění do stojanu. Samec i kabel totiž překážejí, chce to cvik a naučit se kabel protáhnout prostředkem. Kytaru se zapojeným kabelem nepostavíme normálně na zem; tady už se žádný lék vymyslet nedá. Kabel také překáží při klasickém kytarovém držení (levá noha na stupínku, pravá na zemi), kdy tlačí na pravé stehno.
Součástí je luxusní pevný, plastový kufr, kde se kytara cítí jako v bavlnce.
Zmínit je třeba mechaniku Gotoh, umožňující individuální nastavení výšky strun. Práce s pákou je bezvadná, kvalita koresponduje s pověstí výrobce.

Série AZ je vyráběna v Japonsku, má jít o kvalitativně druhou nejvyšší řadu. Testovaný kousek je nabízen ještě v hnědo-červené barevné úpravě. Její označení AZ2204-ICM zní jako pojmenování kosmické lodi z Hvězdných válek. Inu je znát, že v Japonsku si na pořádek potrpí.

Elektronika
Snímače jsou pasívní v kombinaci jeden humbucker a dva singly, vše s logem Seymour Duncan. Na humbuckery jsou vidět přímo dráty vinutí, snímač není zataven v plastu, ale obalen tenkou látkou. Potenciometry jsou dva, Volume a společný Tone. Mezi nimi je umístěn dvoupolohový přepínač, nazývaný Alter Switch. Pokud je přepnutý dolů (poloha číslo jedna), pětipolohový přepínač snímačů funguje stejně jako u Stratu. Pokud je nahoru, dostaneme zajímavě propojené snímače: například oba singly v sérii, anebo první a poslední snímač zapojené současně. Všech pět kombinací je dobře patrných z obrázku v manuálu.

Ibanez AZ2204-ICM - elektrická kytara prestižní řady AZ


Pocity
Celý nástroj působí velmi bytelným dojmem. Krk to podtrhuje svým profilem, který potěší milovníky vintage nástrojů. Pražce by na můj vkus mohly být klidně o chloupek tlustší, ale to je drobnost; jelikož krk je příjemný, rychlý, a kdo má rád silnější profily, padne mu velmi rychle do ruky. Černé značky mezi pražci nejsou na tmavém krku v šeru vidět. Ztraceni nebudeme, kompenzují to fluorescenční značky, umístěné na horní hraně. Efektní a praktické.
Mechaniky ladění mají kupodivu rozdílný odpor, kolíkem struny D šlo otáčet lehce, A šlo ztuha, G tak nějak středně. Budeme doufat, že se jedná o zlomyslnost pouze testovaného kusu.

Zvuk
Kytara už na sucho zní velmi dobře a hlasitě. Použité dřevo, krk, kompaktní tělo, to vše dohromady se projevuje na příjemnější - jako by více dřevěné - barvě, kterou známe od pololubovek či Telete, ale ne u Stratů.
Po zapojení do aparátu se zmíněná dřevěná barva hezky projevila zejména u snímače u krku, kdy získáme krásný čistý tón, s nádechem zmíněné pololubovky. Takhle barevný a sytý čistý zvuk z normálního Stratu nedostaneme. Na zkreslení se pěkně prosadil kobylkový snímač, který je ostrý a s ničím se nemaže. Díky použitým snímačům a velké variabilitě jejich přepínání si užijeme pestré zvukové palety, od temnějších a zastřených zvuků po pevný, břitký tón. Není třeba hledat v manuálu, kdy máme jaké snímače zapnuté, prostě to bereme pocitově, jak co hraje.

Závěr
Na první pohled by se zdálo, že jde o mašinku jen do rockových a tvrdších vod. Jenže první pohled jednoho splete. Tlustý krk jde totiž na ruku smutným bluesmanům (a blues-womenkám). Ale kytara projevem potěší i veselé hráče dalších stylů.
Díky ne zcela obvyklému spojení moderního těla, krku ze staré školy a variabilních snímačů jde o zajímavý nástroj, zvukově velmi univerzální, který se se ctí popasuje s mnohými úkoly.

Info:
Ibanez AZ2204-ICM je elektrická kytara prestižní řady AZ, s rockovým tělem a silným krkem, nabízející velkou variabilitou přepínání snímačů. Cena je 52 970 Kč.
Plus:
hratelnost
zvuková univerzálnost
vzhled
luxusní kufr
hardware

Mínus:
značky na krku
řešení jackové samice
pouze jedna tónová clona

Technická specifikace:
barva Ice Blue Metallic
tělo olše
krk a hmatník javor
profil krku AZ Oval
menzura 648 mm
počet pražců 22
šířka nultého pražce 42 mm
snímače 1x humbucker Hyperion, 2x single-coil Hyperion, vše Seymour Duncan
ovládání 1x Volume, 1x Tone, 1x Alter Switch, pětipolohový přepínač snímačů
kobylka Gotoh T1802 Tremolo
ladící mechaniky Gotoh
kufr v ceně ano, luxusní

Web
www.ibanez.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-AZ2204ICM-elektricka-kytara-prestizni-rady-AZ~04~rijen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.