muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraIbanez ATK 1200-NT - baskytara klasické konstrukce

8.10.2013 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Ibanez ATK 1200-NT - baskytara klasické konstrukce


Baskytara klasické a dokonale zpracované konstrukce. Na kvalitě se podílí použití kvalitních dřev, vybavení aktivní elektronikou a osazení kvalitním hardwarem.

Řada ATK je jednou z vlajkových lodí firmy Ibanez. Po jejím představení v polovině devadesátých let, se staly tyto nástroje velmi populárními. Drží si stále dobrou cenu i jako použité. Zvukově se tyto modely přibližovaly nástrojům MusicMan, a to díky klasické konstrukci, masivní kobylce, ale především díky konstrukci a umístění kobylkového snímače. Osobně jsem na tuhle basu dostával opakovaně chuť, ale na nákup bohužel zatím nedošlo. Před pár lety firma Ibanez opětovně přivedla řadu ATK na trh. U těchto modelů, označovaných Prestige, je povýšila do vyšší kategorie nástrojů. Díky použitým materiálům, dokonalému zpracování a kvalitním doplňkům míří Ibanez s nově vzkříšenou řadou ATK1200 do kategorie nástrojů střední třídy.

Popis

ATK1200 má prostě svůj typický design a myslím, že se firmě povedl. Jde o příjemnou, středně těžkou basičku, která je díky tvaru a konstrukci pěkně vyvážená a v moři designů i dobře identifikovatelná.

Začnu od těla, protože jde o opravdu nádherný kus (dva kusy) lehkého jasanu. Materiál použitý na tělo nástroje musí upoutat pozornost snad všech milovníků nástrojů neopatřených barvou. Tělo je nalakováno lesklým transparentním lakem. Výrobce zvolil průhledný pickguard, což je v tomto případě velmi vkusné a dovoluje to vychutnat si nepřerušenou malbu dřeva na téměř celém povrchu těla.

Krk je ze tří kusů javoru, je opatřen javorovým hmatníkem. Krk je k tělu přišroubován pěti šrouby. Pražce jsou označené jako medium a jsou v počtu dvacet dva kousků. Krk tvaru „C“ je řekněme trochu silnější, ale určitě nejde o nějaké poleno, rozhodně nebudete postrádat komfort. Víc materiálu holt lépe hraje.

Hlava nástroje je opatřena polepem ve stejném designu jako tělo, tedy tenkou vrstvou jasanu. Ladicí mechaniky, v uspořádání dvě plus dvě, jsou na hlavu umístěny tak trochu rozpustile, ale přitom plně funkčně. Přírodní dřevo skvěle doplňuje hardware v chromu. To je prostě klasika která funguje.

Na nástroji je použitá nápadně velká kobylka, která „obtéká“ i kobylkový snímač. Díky velké ploše kobylky z masivního materiálu má nástroj opravdu velmi dlouhý sustain a typický jakoby naštvaný zvuk. U kobylky ještě chvíli zůstanu. Musím ocenit možnost protažení strun tělem nástroje. Pokud nechcete protahovat tělem, struny jednoduše zaháknete na přední straně do malých šachet/otvorů, které váleček na konci struny uvězní. Takže žádné protahovaní strun kobylkou, jak je tomu na většině klasických kobylek. Byla použita aktivní elektronika od Ibanez ATK N3, napájená jednou devítivoltovou baterií. Aktivka má tyto ovládací prvky: Master Volume, Balance, třípásmové korekce, tedy Bass-Mids-Treble (Boost/Cut), potenciometry jsou doplněny selektorem pro přepínání tří cívek kobylkového humbuckeru. Keramické snímače jsou rovněž od Ibanez, v obou případech jde o humbuckery. Krkový snímač nese název CAP Sonic Arch, ten kobylkový je označen jako CAP Double Humbucker. Tomuto nástroji dostanete i kvalitní, klasický pevný kufr a sympatické multifunkční nářadíčko.

MusicMan

Chcete zvuk MusicMan a Precision na jednom nástroji? Tak toto mimochodem Ibanez ATK1200 bezpečně zvládne ;-)

Zvuk

Myslím, že zvuk těchto nástrojů přesvědčí o tom, že Ibanez to myslí s touto řadou a označením Prestige smrtelně vážně. Nástroj má nejen pěkný design, ale i dobrý zvuk. Díky konstrukci má opravdu dlouhý a vyrovnaný tón. Myslím, že na nástroji se dá nakroutit široká škála zvuků, ale to co na ATK1200 vychází nejlépe je nekompromisní zvuk podobný nástrojům MusicMan. Po upřednostnění snímače u krku naopak dostanete typický zvukový charakter nástroje Fender Precision, toto vše bez jakýchkoliv brumů apod. Tento nástroj je prostě vymazlené „átékáčko“. Myslím, že si ho najdou hlavně hráči, kteří fandí tomuto modelu. Nástroj mohu jen doporučit těm, kteří hledají univerzální a kvalitní baskytaru. Nástroj skvěle poslouží v široké škále stylů, a to díky svým klasickým zvukovým možnostem, skvělé hratelnosti, vyváženosti a pěknému designu.


Info:
Ibanez ATK1200 je baskytara klasické konstrukce, vybavená aktivní elektronikou. Na našich trzích se prodává za cenu 32 350 Kč včetně DPH a kufru.

Plus:
design
zvuk
konstrukce
tvrdý kufr

Mínus:
pro někoho vyšší cena

www:
www.ibanez.com/BassGuitars/model-ATK1200

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-ATK-1200NT-baskytara-klasicke-konstrukce~08~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.