přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukIMG ECMS-90 - velkomembránový mikrofon

8.10.2018 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

IMG ECMS-90 - velkomembránový mikrofon


Zdaleka ne laciný zvuk. Právě naopak.

Na trhu je bezpočet mikrofonů. Do ruky, nástrojových, studiových, kombinovaných. U jednoho takového od německého výrobce Monacor se zastavíme. Jde o relativně levný studiový, či spíše univerzální mikrofon, který se dle mého názoru hlásí o slovo u méně náročných hudebníků, ale i u lidí, kteří pracují s hlasem. Ale postupně.

Německou firmu Monacor mnozí znají díky specifickému sortimentu - reproduktorům apod. Jestli správně chápu souvislosti mezi značkami, tak pod značkou IMG Stageline nabízí také levnější mikrofony. Testovaný model ECMS-90 patří mezi ně. Jedná se o velkomembránový kondenzátorový kardioidní mikrofon určený k provozu ve studiu, a jak z názvu vyplývá, také na pódiu. Hodí se ke snímání nástrojů, lze ho ale využít i pro hlasové aplikace, včetně zpěvových.

Nádherný kufr
Kufříčky, to je moje. Přeci jen není na to když to zboží umí výrobce hezky zabalit. K tomu získáte výborný transportní obal. Mikrofon přišel v luxusním kufříku, ve kterém je kromě těla mikrofonu také masivní držák na stojan - pavouk, závitová redukce a protivětrná molitanová ochrana. Mikrofon má klasický konektor XLR a vyžaduje fantomové napájení.
Mikrofon je poněkud útlejšího vzrůstu, ve studiu ho ale nepřehlédnete. Po prvním promluvení jsem měl následující pocit: příjemné basy, méně výrazné středy a v pohodě výšky. Je tedy nutná nějaká ochrana těla mikrofonu, buď dodávaná molitanová koule nebo studiový pop filtr. Jen kovovou sítí krytá membrána má totiž u tvrdších písmen tendenci malinko „prskat“. Krytí studiových mikrofonů je ale věc zcela běžná.

Více o zvuku
Jak už bylo uvedeno, o zvuk z mikrofonu se stará membrána s průměrem 1,1 palce, která je přes klec dobře viditelná. Mikrofon je svou charakteristikou kardioida, má možnost přepínání směrových filtrů a také útlum o 10 dB.
Hlas či zpěv by mohlo být jedno z využití. Hodí se ale i na snímání nástrojů. Dovedu si ho představit na pódiu rockové kapely, jak snímá zvuk třeba z kytarového komba. Podobné mikrofony se k takové práci využívají, funguje to výborně. Záleží jen na vkusu, náladě a také finančního možnostech hudebníka. Mikrofony se značkou IMG totiž nepatří k nejdražším. Zvuk ale laciný rozhodně není. A co chci zdůraznit - nezní plastově.

Aplikace
Domnívám se, že i ve videu s hlasem, v podcastech a všude, kde si vzpomenete, může znít uspokojivě sejmutý lidský hlas. Pracuji v Českém rozhlase, kde se pro účely vysílání používají jiné, poněkud dražší, mikrofony, ale u toho vysílání je to trochu odlišné. Snahou je doručit k uchu posluchače co nejkvalitnější zvuk, kterému kromě mikrofonů a vysílacích pultů pomáhají také dost drahá zařízení - procesory, které ho takříkajíc usměrňují. A posluchač (klasického rádia přes terestriální pokrytí, ale i skrze internet či v digitálu DAB) vyžaduje určitou kvalitu.
O relativně nižší kvalitě zvuku se můžeme bavit právě v případě těch zmíněných hlasových aplikací, jako jsou podcasty a vide videa naYouTube a Facebooku. Majoritní většina zpravidla konzumuje tyto obsahy skrze mobilní zařízení - telefony a tablety -, kde je kvalita přenosu zvuku řekněme technicky daná. Na druhou stranu dodávám, že mikrofon lehce strčí do kapsy leckteré levné klopáky, mikrofony k počítači apod. Ale samozřejmě k jeho provozu potřebujeme zdroj napájení, ideálně zvukovou kartu s příslušným konektorem. Odměnou nám ale bude solidní zvuk, za který se nebudeme muset stydět.

Pro koho?
Přemýšlím, kdo by si takový mikrofon mohl koupit. Především ten, který není zatížený na známé světové značky a vyloženě neřeší, do čeho promlouvá. A pak taky ten nebo ta, kteří nechtějí utratit tolik peněz.

Info:
IMG ECMS-90 je velkomembránový mikrofon pro studiové i pódiové využití. Cena je 4790 Kč.

Plus:
koncepce, balení
univerzálnost použití

Mínus:
nutnost použití pop filtru nebo ochrany
mírný šum
absence obyčejného držáku (ne pavouka)

Technická specifikace:
typ kondenzátorový mikrofon
charakteristika kardioidní
impedance 200 Ω
SPL 135 dB
poměr signál/šum 78 dB
fantomové napájení +48 V
konektor XLR
rozměry 50 x 185 mm
hmotnost 430 g

Web
www.img-stageline.com/products/microphones/instrument-microphones/microphones/ecms-90/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/IMG-ECMS90-velkomembranovy-mikrofon~08~rijen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.