IK Multimedia iRig Pre - kapesní mikrofonní předzesilovač

IK Multimedia iRig Pre - kapesní mikrofonní předzesilovač
IK Multimedia iRig Pre - kapesní mikrofonní předzesilovač

K čemu iRig Pre slouží? Je to převodník signálu z mikrofonu do iPodu, iPadu či iPhone, kde si pak signál efektujeme, upravujeme a nahráváme dle libosti. Navíc má výstup na sluchátka s regulací úrovně, takže pomůže vyřešit odposlech. Bez iZařízení neudělá nic, Apple musí být stále připojený. iRig Pre tedy „jenom“ slouží jako jeho rozhranní. Není to typický předzesilovač, který upraví zvuk a pošle jej dál do aparátu. Signálová cesta končí v iZařízení resp. ve sluchátkách.

 

Tahle malilinkatá krabička je jen o něco větší než devítivoltová baterie. Tolik slogan výrobce. Ale dovnitř se ta devítka musí vsoukat, kvůli fantomovému napájení. Mě se ji tam sice dostat podařilo, ale víčko jsem už nezavřel. Ani za nic.

 

iRig Pre má vstup XLR na mikrofon, výstup na sluchátka a samici na iZařízení. Přepínač na těle slouží pro zapnutí, vypnutí a fantomové napájení. Z boku je potenciometr pro nastavení hlasitosti. Nahoře máme dvě LED diody pro signalizaci zapnutí a aktivaci fantomu.

 

Tělo krabičky je z plastu. Je lehké a působí křehce. O potížích s umístěním baterie už bylo psáno. Potenciometr hlasitosti je hodně zapuštěný a lidé s většími prsty (třeba já) mohou mít problémy. Ale křehké zpěvačky s dlouhými nehty to nepoznají.

 

Hlavní využití najde při práci s vokály. iRig Pre propojíme s iZařízením, zapojíme mikrofon, nasadíme sluchátka a zpíváme. Lze jej využít i při nahrávání dalších nástrojů, jako trubky či akustické kytary, zkrátka všeho, co snímáme mikrofonem. Takže třeba nahráváme akustiku a zvuk proženeme reverbem. Škoda že chybí linkový výstup a signál nelze poslat dál.

 

Bombastická tvrzení výrobce o schopnostech zařízení jsou samozřejmě nadsazená. Ale zvuk je skutečně slušný, do domácího studia bez připomínek. Proklamovanou profi kvalitu nehledejme, ono to za ty peníze ani není dost dobře možné. Lze jej určitě doporučit jak při práci se zpěvem, tak při snímání nástrojů. Na AppStore si můžeme zdarma stáhnout nahrávadlo Recorder, které slouží zároveň jako editor, a hlasový procesor VocaLive, který umí i nahrávat.

 

Zajímavé je, že na stránkách IK a ani nikde jinde na netu jsem nenašel manuál. Jsou zde pouze videa. Ta mají sice hodně blízko k reklamnímu ražení (krátká stopáž, „akční“ provedení, důraz na propagaci než informaci), ale svůj účel splní. Člověk pochopí, co lze od přístroje očekávat.

 

Pro detailnější seznámení doporučuji kouknout na YouTube. Pro heslo iRig Pre tam je několik užitečných videí. A taky pár vysloveně přiblblých. Sranda holt musí bejt!

 

Tech. specifikace:

 

frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz +/- 1,5dB

odstup S/N: -98 dB, při zapnutém fantomovém napájení

max. výstupní úroveň: 2 Vrms

zkreslení (THD): 0,025 %

max. proud pro fantomové napájení: 6 mA

životnost napájení: jedna 9V baterie, 10 nebo 30 hodin se zapnutým resp. vypnutým fantomvým napájením

rozměry: 32 mm x 35 mm x 83 mm

délka kablíku: 45 cm

hmotnost: 100g (s vloženou baterií)

kompatibilita: iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPod touch (5, 4 a 3 generace), iPad 3 generace, iPad 2, iPad. Vyžaduje iOS 4.3 nebo vyšší

cena: 790 Kč

Psáno pro časopis Muzikus