IK Multimedia iRig Mic Studio - nahrávací studio v tašce

IK Multimedia iRig Mic Studio - nahrávací studio v tašce
IK Multimedia iRig Mic Studio - nahrávací studio v tašce

Co má společného Ferrari, Pavarotti a firma IK Multimedia? Vše má co do činění se severoitalským městem Modena, kde firma sídlí. IK Multimedia se ve svém počátku začala zabývat vývojem softwaru pro nahrávací studia a simulací různých kytarových aparatur (TRack, AmpliTube). V neposlední řadě také vývojem programů a audio připojením pro mobilní telefony a tablety používající operační systém Android nebo iOS. V roce 2015 byl představen jednopalcový studiový kondenzátorový USB mikrofon, který bude předmětem mého testu.

Mikrofon je zabalen v kartonové krabici, kde společně s ním najdeme kovovou objímku, do které lze mikrofon našroubovat, a malou skládací trojnožku, určenou jako stojánek na stůl. Trojnožka na svých koncích bohužel nemá žádné protiskluzové podložky, takže může při neopatrné manipulaci s napájecím nebo sluchátkovým kabelem sklouznout ze stolu, což by mikrofonu jistě neprospělo. Sám jsem mikrofon radši umístil na klasický mikrofonní stojan, což se mi zdá jak bezpečnější, tak praktičtější. Dále se v balení nacházejí tři jedenapůlmetrové propojovací kabely. Jeden s klasickým USB, který nám umožní mikrofon připojit k PC, mikro USB k připojení telefonu nebo tabletu s OS Android a kabel s lightning konektorem pro připojení k iOS. Jako poslední zde nalezneme černý sametový látkový obal na mikrofon s logem.

 

Samotný mikrofon je černý (vyrábí se i ve stříbrném provedení) váleček o průměru 44 mm. Půlka mikrofonu je ochranný grill z pevného ocelového drátu zakrývající jednopalcovou kondenzátorovou kapsli, pod kterým je ještě jemná mřížka. Samotná jemná mřížka ale nepůsobí jako protivětrný kryt (vindšus), ale spíše jako ochrana proti RF rušení. Při testech jsem zjistil, že na zpěv nebo mluvené slovo je třeba alespoň molitanový kryt použít.

 

Pomyslnou polovinu mikrofonu ohraničuje modrý pruh s bílým nápisem Studio a pod ním dva otočné ovladače. Vrchní slouží k nastavení citlivosti mikrofonu, spodní nastavuje úroveň odposlechu do sluchátek. Mezi těmito ovladači se nachází čtyřbarevná LED dioda indikující modrou barvou přítomnost fantomového napájení a datového spojení, zelenou až oranžovou sílu vstupního signálu a červenou přebuzení mikrofonu.

 

Na zadní straně se nachází výstupní 3,5mm jack na sluchátka. Jelikož je mikrofon ve své objímce lehce utopen, je ke sluchátkovému výstupu opravdu špatný přístup. Při použití redukce nebo většího konektoru by mohlo hrozit poničení výstupní zdířky. Vyřešilo by to jedině našroubování mikrofonu z opačné strany, pak ale mikrofon nejde náležitě dotáhnout.

 

V závitu mikrofonu je zapuštěn mikro USB konektor, přes který mikrofon připojíme k příslušnému zařízení.

 

V samotném těle mikrofonu se krom jednopalcové kondenzátorové kapsle s kardioidní charakteristikou nachází profesionální 24bitový převodník se vzorkovací frekvencí 44,1/48 kHz a kvalitní nízkošumový předzesilovač. Takto je možno připojit mikrofon přímo do zařízení, ať je to PC nebo tablet či telefon, a obejít tak mnohdy nekvalitní převodníky v těchto zařízeních.

 

Test ve studiu

Mikrofon jsem otestoval ve studiu tak, že jsem nahrané vzorky, ať už to byl zpěv, bicí, akustická kytara, kytarový či basový aparát, nahrál do jednotlivých stop a zpětně porovnával se vzorky, které mám nahrané z doby, kdy jsem testoval jiné studiové mikrofony, a mohu potvrdit, že mikrofon je opravdu kvalitní a srovnatelný i s dražšími kondenzátorovými mikrofony. Jak jsem již psal, při nahrávání hlasu z malé vzdálenosti nutno použít popfiltr nebo molitanový kryt. Škoda že není jako součást balení, rozhodně by se hodil více než např. látkový obal. Ale v pohodě se na něj dá nasunout ten samý za pár korun, co používám třeba na SM58. Mikrofon má SPL 133 dB a v popisu je uvedeno, že je možné ho použít i k hodně silnému kytarovému boxu. Tuto informaci bych bral ale trochu s rezervou. I při stažení citlivosti na minimum mi LED dioda červeně indikovala, že jsem se dostal do klipu.

 

To samé, když jsem mikrofon dal blíže k virblu (snare drum). Chce to najít vhodnou vzdálenost nebo zvolit vhodnou hlasitost, poté můžeme opravdu kvalitně nástroj zaznamenat do potřebného DAW. Bicí soupravu jsem například nahrával ze vzdálenosti asi 1,5 metru a mikrofon ji velice kvalitně sejmul v celém frekvenčním spektru od kopáku po činely. Při záznamu do PC (např. DAW Sonar, Nuendo, Reaper...) není potřeba žádná zvuková karta, jelikož mikrofon obsahuje jak předzesilovač, tak A/D převodník. Jak jednoduché. Musíme jenom do PC stáhnout a nainstalovat ASIO4all. S mikrofonem jsem v aplikaci Garageband ve svém iPadu nahrál velice kvalitně (myšleno zvukově) několik songů a mohu říci jediné: Ano, s tímto mikrofonem mám celé nahrávací studio v tašce a proto jsem i tento článek takto nazval. Ke stažení jsou samozřejmě i kvalitnější programy, např. Cubase, Auria a jiné, na ně si ale už musíme připlatit. Stačí mi tablet nebo telefon, malá sluchátka, a můžu směle nahrávat. Neříkám, že to zní jako z profesionálních studií, to rozhodně ne, ale jako velmi kvalitní zápisník nápadů a aranží rozhodně ano, a mít dopředu bicí nahrané ve více stopách, určitě bych se hodně přiblížil profesionálním nahrávkám.

 

Jak bude vypadat nahrávání za pár let, si nedokážu představit, stejně jako bych koukal na tyto technologie před patnácti lety, kdy jsem dal za zvukovku běžně 30 000 Kč a mikrofon podobné kvality (radši neříkám značku) 25 000 Kč. Mikrofon jsem také nakonec zakoupil. Při zaregistrování mikrofonu na stránkách IK Multimedia se vám ještě připíše kredit 20 eur, který můžete využít k nákupu placených aplikací jako VocalLive, iRig Recorder, EZ voice AmpliTube a jiných vytvářených touto firmou.

 

Závěr

Jelikož vlastním malé nahrávací studio, kde jsem za léta pár alb vytvořil, tak se přiznám, že jsem moc zkušeností s nahráváním do tabletu nebo telefonu neměl, a ani jsem neměl potřebu takto nahrávat. iRig Mic se také asi v nahrávacím studiu neuplatní, jelikož nejde připojit do žádného kvalitního studiového pre-ampu. Ale například pro muzikanty, kteří se zaobírají vlastní tvorbou, umělce na cestách, různé rapery a hiphopery, kteří chtějí svoji tvorbu zaznamenat a zpětně na ní pracovat, bude iRig Mic Studio ta správná volba. Já osobně celé „studio“ vozím v tašce do základní umělecké školy, kde vyučuji hru na bicí a kytaru, a moji žáci si mohou kdykoliv své skladby a písně nahrát v dobré kvalitě a hned se s nimi před rodiči a známými pochlubit. Získají tak alespoň základní zkušenost s nahráváním a studiovou problematikou, jako je nahrávání s klikem nebo zpěvem se sluchátky do již vytvořeného základu. A věřte, že je to baví více než např. neoblíbené etudy.

 

Mikrofon si dokážu představit i při ozvučování domácích videí, různých návodů např. na YouTube, kdy opravdu není kolikrát rozumět textu, videoprezentací atd.

 

Nejednou se stalo, že hudebník zjistil malou chybu na své nahrané stopě a musel ji znova ve studiu opravit. Nyní už si dokážu představit, že ji v klidu domova lehce přehraje do svého tabletu nebo telefonu a jediným stiskem ji odešle mně do studia.

iRig Mic Studio je opravdu kvalitní a levný výrobek a pořídíte ho za rozumnou cenu. Své místo si najde určitě mezi muzikanty, zpěváky a všemi, kdo se o hudbu a problematiku nahrávání zajímají.

 

Info:

IK Multimedia iRig Mic Studio je lehký velko-membránový digitální mikrofon pro iPhone, iPad, iPod touch, Mac, PC a Android zařízení. Cena je 5190 Kč.

 

Plus:

zpracování

zvuk

mobilita

cena

 

Mínus:

stojánek na mikrofon

absence pop filtru

nevhodné umístění sluchátkového výstupu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Digitální výstup mikro USB
Sluchátkový výstup jack 3,5 mm
Bitová hloubka 24 bitů
Vzorkovací frekvence 44,1/48 khz
Max SPL 133 dB
Frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
Hmotnost 218 g
Rozměr 217 x 44 mm
Kompatibilita Windows, Mac, Android, iOS

 

www:

www.ikmultimedia.com/products/irigmicstudio/

Psáno pro časopis Muzikus