IK Multimedia Stomp IO - USB Floor Controller + Audio I-O

IK Multimedia Stomp IO - USB Floor Controller + Audio I-O
IK Multimedia Stomp IO - USB Floor Controller + Audio I-O

Mezi kytarovými multiefekty se v dílně společnosti IK Multimedia vylíhla zajímavá krabička, pomocí které můžeme na živo jednoduše používat a ovládat již známé a oblíbené softwarové simulátory lampových kytarových a basových zesilovačů jako AmpliTube2, AmpliTube Jimi Hendrix, AmpliTube Metal nebo Ampeg SVX. Zařízení funguje zároveň jako externí USB zvuková karta s nízkou latencí.

Obsah balení

Krabice poněkud větších rozměrů má menší nadváhu. Není divu, když jenom Stomp váží bezmála pět a půl kila. K němu je přibalen napájecí adaptér, expression pedál s propojovacím kabelem, instalační CD, uživatelský a instalační manuál a registrační karty.

 

Podívejme se blíže na samotný Stomp. Skořápka působí velice pevně, v horní části je po celé délce opatřena velmi praktickým madlem pro snadnější manipulaci a vyjma několika plastových tlačítek a otočných potenciometrů je celá z kovu. Při pohledu na zadní panel tu máme zleva vstup pro napájecí síťový adaptér (16 V / 1 A) stejnosměrně, tlačítko Power pro zapnutí a vypnutí, šest konektorů typu Jack označených jako External Controllers pro připojení přiloženého expression pedálu nebo dalších přepínačů, MIDI In/Out, USB pro propojení s osobním počítačem, digitální výstup S/PDIF, výstup pro sluchátka, dva nesymetrické výstupy pro připojení kytarových zesilovačů a dva symetrické výstupy pro připojení například do mixážního pultu. Dále je zde výstup Direct Out, který nabízí čistý, nekomprimovaný signál nástroje, připojeného do posledního konektoru In na zadním panelu. Tento signál je odbočen hned za vstupním předzesilovačem a potenciometr Volume na horním panelu na něj tedy nemá žádný vliv. Tím jsme tedy přešli plynule na horní panel. Zde tedy najdeme již zmíněný potenciometr Volume, kterým ovlivňujeme současně sílu výstupního signálu jak symetrických, tak i nesymetrických výstupů. Dále tlačítko Tuner pro přímé vyvolání ladičky, tři LED diody pro indikaci síly vstupního signálu (Low, Ok, Hi), čtyřmístný segmentový displej, LCD displej o šířce čtyřiceti znaků ve dvou řadách, tlačítka Prev a Next a tlačítka Enter a Exit. Přímo pod LCD displejem máme řadu otočných potenciometrů s nekonečným krokem pro ovládání parametrů zobrazených v danou chvíli na displeji. Uprostřed vlevo se opakují výše zmíněná tlačítka Enter, Exit a Tuner, tentokrát v provedení jako kovový footswitch a úplně dole máme řadu sedmi přepínačů v tomtéž provedení popsaných zleva Bank (listování mezi bankami nahoru a dolů), velmi praktický Tap pro nastavení rychlosti opakování a čtyři tlačítka A až D pro výběr presetu.

 

Instalace

Ať už budeme chtít Stomp používat ve studiu nebo pro živé hraní, přítomnosti Apple Mac nebo PC s Windows se nevyhneme. Pro stoupence první skupiny uživatelů je tu dobrá zpráva, na rozdíl od majitelů MS Windows neinstalujete žádné systémové ovladače, protože Stomp používá Apple OS X Audio System Drivers. Zapnete tedy Stomp, ten naběhne ve Standby režimu a poté jednoduše přiloženým USB kabelem propojíte Stomp s vaším Mackem. Po zobrazení Connected na LCD panelu máte hotovo a můžete přejít k instalaci aplikace AmpliTube X-Gear.

 

V případě Windows Vista/XP postupujeme následovně. Zatím ještě vypnutý Stomp propojíme pomocí přiloženého USB kabelu s naším PC. Zde výrobce upozorňuje na nutnost přímého propojení s USB portem a apeluje na to, abychom se vyhnuli připojení přes USB hub. Z adresáře StompIO Windows XP-Vista Drivers spustíme aplikaci Install StompIO Drivers a po několika odkliknutích a odsouhlasení licenčních podmínek nainstalujeme ovladač. Potom zapneme Stomp a ten po několika vteřinách oznámí rovněž Connected. Pokračujeme tedy instalací aplikace AmpliTube X-Gear. Stejně jako v případě ovladačů i zde máme po několika kliknutích a během několika sekund hotovo. Potom už jen ze složky Powered by AmpliTube doinstalujeme postupně všechny čtyři přibalené simulátory AmpliTube2, AmpliTube Jimi Hendrix, AmpliTube Metal a Ampeg SVX.

 

Spouštíme AmpliTube X-Gear

Po spuštění aplikace AmpliTube X-Gear, díky které můžeme Stomp používat zcela samostatně (lze také spouštět v podobě VST nebo RTAS plug-in), nám hardware ožije a my můžeme začít okamžitě hrát. Při bližším pohledu na aplikaci vidíme v horní části velice skromné menu. Položka File nabízí pouze možnost Quit a položka Settings umožňuje základní nastavení pro audio a MIDI. Pod lištou menu se nachází tzv. SpeedTrainer. Ten nabízí nejen možnost zapnutí a vypnutí metronomu, nastavení jeho hlasitosti a tempa, ale také možnost otevření libovolného zvukového souboru, jeho přehrávání a to i v libovolně nastavitelné smyčce pomocí mantinelů A a B, změnu výšky ladění, tempa a samozřejmě také hlasitosti. Pod “rychlostním trenérem“ najdeme Preset Manager, pomocí kterého můžeme procházet mezi presety. Hned vedle máme tlačítka 1 až 8, pomocí kterých měníme vnitřní propojení jednotlivých komponent uvnitř presetu. Konkrétně máme k dispozici ladičku a dále vždy po dvou modulech jmenovitě Stomp, Amp, Cab a Rack. Aktuální propojení vidíme vždy na přehledném schématu ještě více vpravo. Tento panel zakončují tlačítka Bypass a Mute, pomocí kterých buď jednotlivé moduly odpojíme a nebo celý systém umlčíme. Pod schématem zapojení máme pět tlačítek, pomocí kterých postupně přistupujeme k jednotlivým komponentám. Ty můžeme (a v určité chvíli i musíme) vyvolávat kliknutím přímo do schématu. Jejich grafická podoba s jednotlivými ovládacími prvky se nám vždy zobrazí přehledně v hlavní části aplikace.

 

Moduly

Přepnutím do modulu Tuner dostaneme k dispozici poměrně slušně graficky vyhlížející ladičku. Přepínače On a Mute v levé části jsou spřaženy s již zmíněnými tlačítky Bypass a Mute.

 

Ladička má velice dobrou odezvu a reaguje dostatečně citlivě.

 

Modul Stomp nabízí možnost připojení až šesti virtuálních efektových krabiček. Na výběr je něco okolo padesáti modelů, například Overdrive, OverScream, Graphic EQ, Pitch Shifter, Bass Wah, Compressor a další. Modulaci efektů typu Wah můžeme samozřejmě ovládat pomocí připojeného expression pedálu.

 

Grafická podoba efektů je velice příjemná a nastavení ovládacích prvků můžeme měnit přímo, nejlépe pomocí myši.

 

V ukázkách si můžeme poslechnout, jak zní chorus v presetu 4 Soft Arp, OverScream v presetu Beeman nebo Overdrive v presetu Bright Grunge.

Možností je zde opravdu nepočítaně a kvalita efektů je zde na velmi vysoké úrovni. Ovládání je naprosto intuitivní a díky grafickému ztvárnění se ocitneme v prostředí, ve kterém je každý kytarista doma a nemusí pracně luštit význam parametrů jednotlivých efektů.

 

Přepnutím do modulu Amp se ocitáme doslova v ráji virtuálních lampových zesilovačů. Na výběr máme ze simulace několika typů zesilovačů známých značek a to jak kytarových, tak také basových. Nechybí autentické ovládací prvky. Design je zde opět velmi vydařený a výběr veliký. Kvalitě simulace se opět nedá nic vytknout. V ukázce zazní model British Lead S100 s předřazeným Fuzz One z kolekce AmpliTube Jimi Hendrix a Funkrock Slap 1 z kolekce Ampeg SVX.

 

V dalším modulu nastavujeme typ boxu a způsob jeho snímání pomocí mikrofonu. V obou případech je na výběr celá řada více či méně obvyklých modelů. U mikrofonu máme na výběr, zda bude v ose reproduktoru či lehce mimo osu a zda bude dále či blíže k boxu. Posledním ovládacím prvkem je zde Ambience. Tím můžeme do zvuku přimíchat dozvuk pomyslné místnosti. I zde všechny prvky fungují velmi dobře a možností je spousta.

Posledním modulem je modul Rack, který nabízí možnost připojení dalších až čtyř efektů. V nabídce je například třetinooktávový EQ, Tube Compressor, Stereo Reverb, Digital Delay a mnoho dalších. Ani zde není co vytknout.

 

Zhodnocení

Ovládání jak softwarové tak i hardwarové části je poměrně příjemné. Vzhledem k tomu, že přítomnost počítače je zde nezbytná, je ovšem pohodlnější měnit nastavení ovládacích prvků myší přímo v programu AmpliTube X-Gear. Kvalitou zvuku se tento produkt bez problémů řadí mezi ostatní profesionální multiefekty a vzhledem k tomu, kolik možností nabízí nejen díky nepřebernému množství kombinací virtuálních efektů nebo zesilovačů, ale také množství výstupů a external controllers vstupů na zadním panelu Stompu, mnohé produkty na tomto poli přečnívá. Daní za to nám bude fakt, že od této chvíle budeme muset svůj notebook vláčet v případě živých hraní stále s sebou. Ve studiu se nám naproti tomu nikterak nepřitíží a naše nahrávky můžeme obohatit celou řadou zajímavých zvuků. Inspirací nám může být množství továrních presetů.

 

Info:

IK Multimedia Stomp IO je USB nožní ovladač s integrovanou zvukovou kartou a softwarovým kytarovým amp simulátorem. Doporučená maloobchodní cena je 16 390 Kč.

 

Plus:

ovladač software a zvuková karta s nízkou latencí za přijatelnou cenu

nepřeberné možnosti propojení virtuálních efektů a zesilovačů

flexibilní možnosti připojení výstupů

 

Mínus:

nutná přítomnost počítače při živém hraní

větší hmotnost

 

Kontrolér

přepínače: 10 kovových s LED indikací

displej: 2 x 40 znaků LCD

displej: 4segmentový LED

indikace: 3 LED pro měření vstupního signálu

MIDI: In/Out

vstupy: 6 pro připojení pedálu nebo přepínače

obal-plášť: kovový

rozměry: 562 x 305 x 79,5 mm

hmotnost: 5,4 kg

 

Audio Interface

USB: 2.0 kompatibilní

vstupní předzesilovač: třídy A

převodníky: high-end A/D - D/A, 24 bitů

latence: velmi nízká (až 2 ms)

monitoring: direct out

výstupy: symetrické i nesymetrické/stereo

digitální výstup: S/PDIF

výstup: sluchátkový

vzorkovací frekvence: 44,1 nebo 48 kHz

Pracuje s produkty jako jsou Cubase, Logic, Live, Tracktion, Sonar, Digital Performer atd. Lze integrovat do ProTools jako plug-in kontrolér.

 

Systémové požadavky

Power PC MacintoshMinimální: 866 MHz G4 processor, 512 MB RAM, Mac OS X 10.4 a vyššídoporučené: dual 1,25 GHz G4 nebo G5 procesor, 1 GB RAM, Mac OS X 10.4 a vyšší podporované plug-in formáty: AU, VST, RTAS.

Intel MacintoshMinimální: 1,5 GHz Intel Core Solo procesor, 512 MB RAM, Mac OS X 10.4.4 a vyššídoporučené: 1,66 GHz Intel Core Duo processor, 1 GB RAM, Mac OS X 10.4.4 a vyššípodporované plug-in formáty: AU, VST, RTAS.

Windowsminimální: Pentium 1 GHz/Athlon XP 1,33 GHz, 512 MB RAM, Windows XP/Vista a vyšší doporučené: Pentium 2,4 GHz/Athlon XP 2,4 GHz, 1 GB RAM, Windows XP/Vista a vyššípodporované plug-in formáty: VST, RTAS

Psáno pro časopis Muzikus