přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraHughes & Kettner Puretone Head - zapomeňte na master volume a efektovou smyčku

21.5.2008 | Autor: Roman Helcl | sekce: pro muzikanty - testy

Hughes & Kettner Puretone Head - zapomeňte na master volume a efektovou smyčku

Hughes & Kettner Puretone Head - zapomeňte na master volume a efektovou smyčku

Zapomeňte na master volume, efektovou smyčku a nejrůznější přepínače, které vám posunou zvuk do jiných frekvencí. Německá firma Hughes & Kettner vyslyšela hlas mnoha kytaristů, kteří volají po starém tónu bez kompromisů. Prostě jednoduché korekce, všechno doprava a nazdar. To vše přináší nový jednokanálový padesátiwattový, celolampový zesilovač Hughes & Kettner s názvem Puretone, tedy česky - Čistý tón.

Průhledný přední panel, za kterým jsou vidět žhavicí elektronky a transformátor. Typický design německé firmy Hughes & Kettner, který vás zaujme hned na první pohled, najdete i na novém aparátu Puretone. Ovšem oproti jiným vlajkovým lodím této firmy, jako například Duotone nebo Triamp, na něm nenaleznete příliš mnoho knoflíků. Výrobce totiž tentokrát vsadil na prověřenou jednoduchost bez zbytečných parádiček a kudrlinek.

Vzhled
Zesilovače firmy Hughes & Kettner svým tvarem připomínají například marshally. Oproti nim má však většina z nich místo přední desky plexisklo, pod kterým v přítmí klubu nebo sálu vyniká světlo elektronek a modrý nápis firmy. Světle modrá svítí také kolem vypínačů Power, Standby či kytarového vstupu a hlavně kolem jednoduchých korekcí Bass, Mid, Treble a Growl. Ze zadní strany jsou pak nezbytné schránky na pojistky, síťový vstup, dvě zdířky na externí bedny a přepínače výkonové brzdy, díky níž může aparát hrát na sto, osmdesát nebo padesát procent. Shora je pak přišroubované bytelné ucho a větrací mřížka.
Uvnitř ještě najdete tištěný spoj se součástkami, trafa, dvě koncové elektronky EL34 a dvě elektronky 12AX7 v předzesilovači.

Zvuk
Přestože výrobce píše, že je aparát čistá A třída, zvukově bych jej zařadil někam na půl cesty mezi Marshallem a Voxem. Třípásmové korekce fungovaly dobře, hlavní zásluha však tkvěla v knoflíku Growl. Během jeho kroucení se dal na aparátu nastavit zvuk podobný Marshallu JCM800, následně Marshallu Plexi až se nakonec "sound" přiblížil téměř k aparátu Vox. Právě Growl v průběhu ovlivňoval tloušťku basů, pevnost středů a dokázal tón více otevřít.
Výborně si Puretone také rozuměl s krabičkami. Překvapilo mě, že například při nastavení obrovského zkreslení na efektu Jekyll & Hyde od firmy Visual Sound zněly ze zesilovače pěkné a čitelné basy i středy. ?A to jak s kytarami fender, tak gibson. Opravdu paráda.
Protože jsem zvyklý na staré aparáty, chyběly mi však u čistého zvuku (tedy málo zesíleného) "měkčí" a více "nakváknuté" středy. To je zřejmě způsobeno výběrem součástek a také tím, že nejsou napájeny na očka, jak jsme na to zvyklí u custom výrobců nebo zesilovačů z šedesátých a sedmdesátých let. Na druhou stranu, v kapele jsem si toho pak už vůbec nevšimnul. Mimochodem zesilovač jsem zkoušel na reproduktory Celestion Vintage 30 a Greenback. Vždy k velké spokojenosti.
Velkou výhodou Puretonu bylo i to, že se jeho výkon mohl snížit na osmdesát či padesát procent, což je ideální, pokud někdy hrajete v malých klubech a jindy na pódiích velkých festivalů.

Závěr
Aparát kombinuje dva přístupy. Jednoduchost v ovládání a klasický zvuk, který ocení především rockoví či bluesoví puristé, a na druhou stranu moderní design, který není vlastní každému. Každopádně stojí za to jej vyzkoušet, protože disponuje kvalitním tónem, který oceníte v nejrůznějších hudebních žánrech. Vzhledem k jeho ceně však výrobce přeci jenom mohl namísto tištěného spoje sáhnout k pájení součástek na očka. Ale to už je možná přehnaný požadavek.


Info:
Hughes & Kettner Puretone je jednokanálový 50W lampový zesilovač třídy A s klasickými třípásmovými korekcemi. Doporučená maloobchodní cena je 51 690 Kč včetně DPH.

Plus:
kvalitní zvuk
knoflík Growl
design

Minus:
tištěné spoje
vysoká cena
pro někoho design


Technická specifikace:
model: Puretone Head
kanál: 1
výkon: 50 W
poweramp: 2 x EL34
pre-amp: 2 x 12AX7
korekce: Growl Control, Power Soak built in
rozměry: 625 x 320 x 260 mm
váha: 17 kg

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Hughes-Kettner-Puretone-Head-zapomente-na-master-volume-a-efektovou-smycku~21~kveten~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.