Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast

Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast
Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast

Klasická foukací harmonika pro mě byla vždy takzvaná „desítková“. Pokud se člověk nedá u obchodníka v hudebninách zblbnout jako kdysi já a koupí si svou první harmoniku v lepším ladění, než je Bb, tak má šanci už při prvním ohmatání, chcete-li seznámením se s nástrojem, zahrát si s výběrem správného CD nějaké to tříakordové blues... jen, a hlavně, aby to prostě ladilo a pasovalo, jinými slovy, je potřeba vybrat správnou tóninu. To je na diatonických harmonikách sympatické. Hraje se totiž na všechny stejně.

Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast
Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast

Historie foukacích harmonik

Říká se, že předchůdce foukací harmoniky je nástroj, který se jmenuje šheng a vznikl ve staré Číně zhruba před dvěma tisíci lety. Šeng jsou čínské ústní varhany a hraje se na ně mimochodem dodnes. Foukalo se prostřednictvím náustuk do plechového jazýčku, jehož zvuk se blížil k foukací harmonice. Bližší našim lesům a hájům je rodák z Čech, muzikant a šikovný řemeslník jménem Josef Richter. V 19. století vynalezl nový typ ladění foukacích harmonik v sestavě deseti otvorů (dvaceti tónů), které se v tom specifickém zvukovém seřazení dochovalo dodnes. Diatonickým harmonikám v tomto „Richterově ladění“ se říká richterky.

Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast
Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast

Hot Metal

Německou firmu Hohner, mimo to, že začala vyrábět i kytary, basy a bendža, dokonce i mandolíny a další výbavu pro muzikanty, mám hlavně spojenou s foukacími harmonikami nejrůznějších typů. A taky hlavně pro to, že umožňuje začátečníkům pořídit si rozumnou foukačku i za málo peněz. Jsem zastáncem toho, raději mít něco levnějšího a učit se hrát a vyzkoušet si tak, jestli to jde, baví mne to a funguje to nebo nefunguje, než nemít nic a nehrát na nic. A vzhledem k tomu, že tu nejde o tisíce, tak není třeba šedivět. To je případ harmoniky Hohner Hot Metal, která patří do té levnější kategorie a dá se koupit ya cenu kolem tři sta padesáti korun. Že budete zacházet s levnější variantou harmoniky, vám už trochu napoví plastová krabička, ve které je foukačka schovaná. Neotevírá se totiž jako všechny jiné krabičky s víčkem, ale plastové pouzdro uprostřed rozpůlíte na dvě části a harmonika na vás vykoukne. A patrně těm méně zručným při neopatrném otevírání hned vypadne na zem. Nepřijde mi to praktické ani hezké, ale na pouzdro hrát nebudete... To jen že mě to překvapilo.

Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast
Hohner Hot Metal & Blues Bender - … v sérii Enthusiast

Zvuk a hra

Při první zkoušce zahrát si na ni v plném akordu E mě zarazilo, jak to jde trochu z tuha. Maličko neobratně a těžce jsem hledal tóny, jaké jsem chtěl. Nejsem kdovíjaký foukačkář, ale už trochu vím, co a jak chci po svých Hohnerkách, kde lze požadovaného zvuku dosáhnout lehčeji. Je to jako kdybyste kytaristovi, co je zvyklý hrát na struny desítky, dali kytaru, kde jsou třináctky. Ale jak se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Po chvilce jsem si na harmoniku zvykl a začala mě bavit. Bavila mě právě pro to, jak se na ni hrálo jinak, protože ty moje Hohnerky takhle neznějí. Není sice tak zvonivá a je hlasitostně trochu slabší, na konkrétní tóny se musel člověk trochu probojovávat, aby získal to, co chce, protože harmonika dechu nic zadarmo nedala. Působila chvílemi velmi nekompromisně, však zase konkrétně a tak nějak syrově. A snad proto už chápu slovo Metal v jejím názvu, i když v porovnání s ostatními harmonikami je o něco lehčí. V basových linkách už mě tak nebavila, protože ohnout tóny nešlo tak, jak by se mi líbilo, ale snad jen proto, že jsem chtěl jít trošku víc za její hranici a možnosti. U těch vysokých tonů při hraní stupnice jsem se taky trochu hledal. Pro ryzí a harmonikou nijak nepolíbené začátečníky je to ale dobrá cesta. A ti, kteří ještě nevědí, jestli chtějí hrát na foukačku, a tápají s očima v poloprázdné peněžence? Do začátku, v poměru cena výkon, proč by ne.

 

Blues Bender

I když foukačka už dávno přestala být dominantou jen v bluesových vodách, je tu další „desítková“ Hohnerka, která má už blues ve svém názvu - Blues Bender. Ta se od předešlé Hot Metal liší jak cenou, (pořídit se dá kolem pěti set korun), tak i kvalitou, což se dalo čekat. I pouzdro už se otevírá správně a důstojně pro tento nástroj. Už v prvním výdechu do akordu to byly zvuky mým uším i dechu známější a lahodivější. Šlo to najednou nějak jinak a lehce a člověk nemusel tak dřít, aby vyloudil z instrumentu to, co chce. Ale jde asi opravdu jen o zvyk, abych neškodil moc. Jelikož jsem zkoušel obě harmoniky současně, měl jsem právě možnost okamžité reakce. Hotmetalová se jevila opravdu tak nějak tvrdě oproti bluesovce, která byla v basových polohách měkká a tak nějak sametovější. Krásně se tak pobízela k tomu hrát dynamicky, což by tak mělo být. Hrálo se mi na ni dobře i potichu, jelikož nemusím být pokaždé tím sólujícím křiklounem. Nechci však z toho udělat souboj, (to by nebylo fér) dvou neporovnatelných harmonik. Já si třeba oblíbil Hohner typ Special 20 a Blues Bender má k tomu mému stylu, způsobu hry a zvuku, který z ní vychází ven, o trochu blíž. Typ Blues Bender vychází z modelu starších Hohnerek typu Marine Band. Jedná se o tvar a design krytu. Nicméně oba tyto nástroje jsou vyrobené v Číně, a to na něco poukazuje a stává se z toho zvláštní zvyklost. Co je pro mě nové a zajímavé, je to, že při nákupu té harmoniky, najdete u foukačky lístek, kde je kód, který vás ze stránek www.bluesharmonica.com/hohner, odkáže na třicetidenní, anglicky anglicky hovořící on line kurz školy hry na foukací harmoniku.

 

Závěrem

Harmoniku Hot Metal vnímám jako vhodný dýchací strečink pro začátečníky, co ještě nejsou rozhodnuti, zdali bude foukačka pro ně tím správným nástrojem. A pokud ano, tak bude pak velmi snadné profoukat se k Hohnerce Blues Bender, která je, jak už její jméno vypovídá, klidnější a ohýbatelnější. Nejlepší harmonika je ta, kterou zrovna máte, či ta, kterou se chystáte si pořídit. To hlavní je hrát a mít z toho radost.

 

Info:

Hohner Hot Metal E dur je foukací harmonika z řady Enthusiast, vhodná pro začátečníky. Její cena je 349 Kč.

 

Plus:

tvrdá a konkrétní

 

Mínus:

slabší zvuk

 

Info:

Hohner Blues Bender C dur je foukací harmonika z řady Enthusiast v klasickém Richterově ladění a její cena je 509 Kč.

 

Plus:

měkký a čirý zvuk

lehce hratelná

 

Mínus:

Vlastně ani není.

 

Techická spcifikace

Hohner Enthusiast Hot Metal E dur
Kryt z nerezové oceli
Počet kanálků 10
Korpus plastový
Plátky 20 mosazných, tloušťka 0,9 mm
Hohner Enthusiast Blues Bender C dur
Kryt s nerezové oceli
Počet kanálků 10
Korpus plastový
Plátky 20 mosazných, tloušťka 1,05 mm

 

https://www.hohner.de/en/instruments/harmonicas/diatonic/enthusiast

https://www.playhohner.com

Psáno pro časopis Muzikus