Henry Soleh Brewer: Hip-Hop Keyboard - The Complete Guide - výuková učebnice

Henry Soleh Brewer: Hip-Hop Keyboard - The Complete Guide - výuková učebnice
Henry Soleh Brewer: Hip-Hop Keyboard - The Complete Guide - výuková učebnice

Relativně novým přírůstkem do rozsáhlé edice výukových učebnic nakladatelství Hal Leonard je učebnice hiphopových kláves s přiloženým CD.

 

Henry Brewer není v oboru edukativní literatura žádným nováčkem. Vydal už příručku a DVD pro bluesové klávesy a učebnici R & B. K tvorbě učebnice hip-hopu přistoupil tedy velmi systematicky. V deseti kapitolách jsou popsány nejrůznější postupy, které se často používají v hlavním proudu vybraného hudebního žánru.

 

Každá kapitola je uvedena několikastránkovým pojednáním o historii stylu, terminologii a zvuku. Mluví se také o jednotlivých interpretech, o roli klávesového hráče v kapele nebo o současných technologiích a tvorbě tracků obecně. V úvodu je také rozsáhlé pojednání o hiphopové image a vůbec životním stylu a mediálním obrazu rappera.

 

Základem jsou ovšem cvičení a nahrávky, kterých je osmdesát šest, což je obstojná suma, která by měla na nějakou dobu vystačit. Nahrané podklady jsou velmi dobré kvality, a některé by ihned mohly sloužit jako dobré tracky, i když pro lepší výukovou hodnotu jsou klávesové party pochopitelně zvýrazněny. Každý track se sestává z předvedení klávesového partu a z části bez kláves, která slouží k samotnému cvičení. Brewer se soustředí na nejčastěji používané zvuky, kterými by klávesák mohl přispět k výsledným aranžím. Cvičení se tak zaměřují na Fender Rhodes, syntezátory, syntezátorovou basu, smyčce, dechy, orchestrální efekty a piano.

 

Cvičení jsou velmi dobře napsaná a odpovídají tomu, co musí klávesák zvládat v běžném hiphopovém provozu (což ovšem v Čechách vídáme málokdy). Důraz není kladen na nějakou oslnivou techniku, ale spíše na rytmus a na aranžérskou chytrost. Ve většině cvičení je tak zapotřebí ovládat například jednou rukou klavír a druhou dechy nebo kombinovat v pravé ruce smyčce a v nad ní (!) levačkou zvonkohru. Tento přístup je bezpochyby přínosný, ale na jeho procvičování to chce mít nejlépe klávesy s funkcí „split.“ Procvičované rytmy variují od téměř kvantizovaně rovných až po velmi swingový feel.

Hip-Hop Keyboard je přínosná učebnice především pro hráče, kteří prezentují svoji tvorbu živě s kapelou. Takových tu zatím moc nemáme, ale snad přichází čas něco s tím konečně udělat.

Psáno pro časopis Muzikus