Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi

Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi
Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi

Když jsem testoval před pár měsíci první baskytaru od této firmy, napsal jsem, že k tak netypickému nástroji je třeba přehodnotit klasický přístup a dívat se na něj z jiného hlediska. U téhle baskytary je to jinak. Můžete k ní přistupovat z jakéhokoliv směru, posuzovat ji z jakéhokoliv hlediska, dávat důraz na jakýkoli aspekt. Tahle baskytara je totiž až vzácně univerzální.

Popis

Hagstrom Beluga II F je poměrně netradičně vypadající baskytara. Tvar těla totiž docela hodně připomíná hrušku. V tomto případě je to ovšem mahagonová hruška s javorovou vrchní deskou. Část těla této baskytary je dutá, což dokladuje i „ozvučnicový otvor“ ve tvaru f (odtud to F v názvu).

 

Krk je vyroben z javoru a k tělu je přimontován šesti masivními šrouby. V krku je použita výztuha v podobě výztuhového prutu H-expander, který je použit u všech kytar Hagstrom. Tento prut je nastavitelný z obou stran - jak od těla tak od hlavy baskytary. Menzura krku je 864 mm.

Na hmatník je použito speciálního dřeva zvaného resinator; hmatník disponuje dvaadvaceti pražci. Nultý pražec je Graphtech Black TUSQ. Pozice na hmatníku jsou značeny obdélníkovým perleťovým vykládáním, po straně krku polohy označují malé bílé tečky. Rozteč na nultém pražci činí 42 mm, na dvanáctém pražci je to potom 58 mm.

 

Hlava baskytary je v klasickém „hagstromovském“ tvaru s krytkou s označením typu baskytary, pod kterou je přístup k výztuze. Na hlavě je též perleťové logo společnosti a ozdobné vykládání ve tvaru lilie, stejně jako ozdobný perleťový okraj.

 

Ladicí mechanika je litá, má (překvapivě) hagstromovský tvar. Ladí s převodem 17:1, navíc je samomazací, takže ladí plynule.

Kobylka je také litá a je k tělu připevněna sedmi šrouby. Struny lze upevnit jak přímo na kobylce, tak je možno je táhnout skrz tělo. Struny jsou také taženy přes pohyblivá sedla.

 

Baskytara je osazena aktivními humbuckery Hagstrom - DynaRail 945N AlNiCo 5 u krku a DynaRail 1000B/N AlNiCo 5 u kobylky. K ovládání zvuku slouží čtyři potenciometry: dva jednoduché pro ovládání hlasitosti a přepínání snímačů a dva dělené - jeden slouží ovládání basů a výšek a druhý k ovládání mid boost (zesílení středových frekvencí) a mid sweep (zprůzrační středové frekvence).

Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi
Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi

Na zadní straně baskytary je uložena přihrádka na baterii - velmi vychytaná, oceňuji jak jednoduché otvírání, tak ukládání. Dále je tu přepínání mezi aktivní a pasivní elektronikou. A poslední, co zde je umístěno, je maličké modré kolečko, ke kterému se dostanete jen křížovým šroubovákem (malým) - přesto je to jedna z nejdůležitějších součástí, neboť určuje, kolik proudu z baterie jde do aktivní elektroniky.

 

Aktiv/pasiv a baterie

Jak jsem již předeslal výše, baskytara je jak aktivní, tak pasivní. Lze si tedy vybrat podle toho, co vám více vyhovuje. Obě polohy zní dobře. Jen by mohlo být lépe vyřešené samotné přepínání. Nutno také podotknout, že když je baskytara pasivní, nefunguje ovládání Treble/Bass a Mid Boost/Mid Sweep.

 

Druhou nastavitelnou věcí na zadní straně basy, která má vliv na zvuk, je ovládání baterie. Pokud máte basu přepnutou na aktivní, tenhle ovladač slouží k nastavení hlasitosti aktivní elektroniky. Je to ovšem nebezpečné zařízení, neboť při nastavení maximální hlasitosti proudí z baterie do elektroniky neustále proud (i když je vypojený kabel a při napětí 18 V) a během měsíce a půl máte po baterii. Při opatrném použití je to ovšem užitečná záležitost - opět záleží na vás, jak vám to vyhovuje a jak si spotřebu proudu a tedy i hlasitost baskytary nastavíte.

 

Hra a zvuk

Co se týče hratelnosti, vlastně není co vytknout. Basa sedí na těle a nepřevažuje se. Krk je solidní a přesto ne tlustý, velice dobře padne do ruky. Pohodlnost pak oceníte u jakéhokoliv stylu hry, není problém s žádnou technikou.

 

Zvukově baskytara zabírá celou možnou představitelnou škálu. Od prakticky kontrabasových zvuků až po moderní, lehce zkreslené zvuky. Vše se přirozeně odvíjí od přepínání aktivní a pasivní. Pokud zvolíte pasivní zvuk, vlastně vyřadíte celou ekvalizační sekci z provozu a nastavit lze pouze hlasitost a zapojení snímačů. Pokud zvolíte aktivní elektroniku, lze nastavovat výšky, basy, středy a konkrétnost středů.

K široké paletě zvuků nesporně přispívá i fakt, že je na baskytaře umístěn přepínač snímačů. Oba humbuckery jsou rozpínatelné, takže fungují vlastně i jako single coily. Detailně popisovat, co a jak hraje, by vydalo na několik stránek, nicméně v krátkosti řečeno je tato baskytara opravdu všestranný a univerzální nástroj, který vám opravdu poskytne jakýkoliv zvuk.

Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi
Hagstrom Beluga II F - netradiční baskytara s mnoha možnostmi

Závěr

Baskytara Hagstrom Beluga II F je univerzální nástroj, který se hodí do všech stylů. A to jak zvukově, tak i svým neotřelým, oku lahodícím designem. Tyhle klady bohatě překryjí těch několik záporů, jako je třeba složité ovládání prvků umístěných na zadní straně baskytary. Rozhodně se baskytara uplatní v mnoha směrech.

 

Info:

Hagstrom Beluga II F je všestranná baskytara, vhodná pro hráče všech kategorií a stylů. Doporučená maloobchodní cena je 16 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk

poměr cena/výkon

aktivní i pasivní elektronika

univerzálnost

sexy tvar a vzhled

 

Mínus:

při nesprávném nastavení zlikviduje do měsíce baterii

příliš mnoho ovládacích prvků

složité ovládání baterie a přepínání aktiv/pasiv

 

tělo: mahagon, javorový top

krk: kanadský javor

menzura: 864 mm

hmatník: resinator

pražce: 22, kovové

nultý pražec: Graphtech Black TUSQ

rozteč: 42 mm (0), 58 mm (12)

ladicí mechanika: Hagstrom 17:1, Die Cast

kobylka: Hagstrom Full Contact Bass Bridge

snímače: DynaRail 945N (krk) a 1000B/N (kobylka)

elektronika: aktivní/pasivní; 18V pre-amp

potenciometry: Volume, Pickup Selector, Treble/Bass, Mid Sweep/Mid Boost

 

Tuhle baskytaru jsem si pořídil a nechal jsem si z ní od kytaráře Jiřího Kadeta (www.luthier.cz) udělat bezpražec. Hraje to vážně dobře a dá se naplno využít jak pasivního zvuku, tak přepínače/rozpínače snímačů.

Psáno pro časopis Muzikus