muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukHK Audio Lucas 2K15 - malé PA

3.9.2019 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - testy

HK Audio Lucas 2K15 - malé PA


A tak se mi doma objevily další reprobedny. Skoro jsem pár dnů neměl kde bydlet. Byla to trojice dvou satelitů a jednoho subwooferu vyrobená firmou HK Audio v Německu. Nese název Lucas 2K15. Zkouším dekódovat název: 2K asi budou ty dva malé satelity a 15 je míra subwooferu v palcích, neb v nabídce stojí i větší verze téhož - Lucas 2K18, jež se mi ale do mé podkrovní světničky už nevešla.

Technologie zesilovačů ve třídě D, tedy takových, co pracují ve vysokofrekvenčním spínaném režimu s šířkově modulovaným vstupním signálem, dospěla od prvních pokusů z 80. let, obvodově složitých zhusta poruchových a příšerně těžko opravitelných monster, k uživatelsky vstřícným a vcelku spolehlivým kompaktním zesilovacím modulům, jež lze voperovat snad do čehokoliv, protože na rozdíl od analogových zesilovačů podstatně méně hřejí. To je i případ téhle sady. Nejprve snad tedy popis.

Satelity
Oba satelity jsou stejné, tedy žádné pravo-levé zrcadlení. Dvoupásmové polouzavřené trapezoidní bedny z MDF desek opatřených černým hrubým polypropylénovým lakem. Polouzavřené proto, že po stranách výškového trychtýře jsou dva úzké obdélníkové rezonanční otvory, ovšem bez bassreflexového rezonátoru dovnitř. Asi mají spočítáno, že tam být nemusí.
Vzadu je připojovací panel se samicí speakon. Zevnitř je k němu připevněný plošný spoj s jednoduchou pasivní výhybkou. Celou přední stěnu kryje elegantní černě lakovaná ocelová mřížka a pod ní vrstva hrubé molitanové pěny. Molitan kryje dva reproduktory - středový osmipalcový od italské firmy SICA se jmenovitou impedancí 8 ohmů a palcový výškový tweeter s plastovým exponenciálně tvarovaným ústím, zákaznicky vyráběný pro HK Audio u SICA o impedanci 16 ohmů. Zvukovody „výškáčů“ jsou otočeny tak, aby bedna hrála víc do šířky než do výšky. Pokud by tomu mělo být naopak, třeba pokud by měly hrát naležato anebo ozvučit současně parter i galerii, dají se bez problémů otočit - šest inbusů na mřížce a čtyři na samotném reproduktoru.
Nad připojovacím panelem je otvor se zábrusem pro prsty krytý zevnitř oválnou plastovou miskou. Přenáší se jednoruč a příjemně. Zdola je plastová příruba o vnitřním průměru 35 milimetrů pro zasazení reprobedny do stojanu a čtyři malé gumové nožky.

HK Audio Lucas 2K15 - malé PA


Subwoofer
Subwoofer je designově sladěn se satelity shodně vyřešenou čelní mřížkou se stejně velkými oky. Osazen je jediným patnáctipalcovým reproduktorem o jmenovité impedanci 8 ohmů zákaznicky vyráběným pro HK Audio od firmy Beyma. Bedna seskládaná z týchž MDF desek má ve všech rozích podélně zepředu dozadu umístěné čtyři bassreflexové rezonátory trojúhelníkovitého průřezu. Jejich přepážky současně slouží jako mechanická výztuha rohů bedny. Chytrý detail.
Zevnitř na zadní stěně je umístěna veškerá elektronika, která je oddělena od objemu ozvučnice vnitřní přepážkou. U bassreflexů je hermetické utěsnění ozvučnice důležité. Na kovovém zadním panelu, který současně slouží jako chladič zesilovačů, jsou umístěny shora vlevo dvě „samice“ kombinovaných vstupních konektorů TRS-XLR, tedy jack s cannonem. Pod nimi jsou dva paneloví „samci“ XLR linkových výstupů pro případ řetězení více soustav u sebe. Výstupy jsou přidrátovány natvrdo ke vstupům, takže signál se přenáší dál bez degradace. Vstupy jsou symetrické a linkové kaskádové výstupy tedy budou takové jako vstupy. Tedy když symetrii zrušíte monofonním jackem, bude i kaskádový výstup dál asymetrický. Lze pomocí nich taky jediným krátkým mikrofonním kabelem vstupy křížem propojit a budit pak sestavu monofonně.
Vpravo vedle vstupů jsou pod sebou dva regulátory hlasitosti, oba se zarážkami uprostřed dráhy potenciometru, do konce dráhy signál nabere ještě 6 dB, jak praví potisk. Horní společně reguluje veškerou hlasitost obou kanálů, spodní reguluje úroveň subwooferu. Vedle regulátorů jsou dvě malé červené LED diody indikující přebuzení.

HK Audio Lucas 2K15 - malé PA


Pod regulátory hlasitosti je přepínač „Bass Boost“, tedy zdůraznění basů, ovlivňující jak subwoofer, tak i částečně satelity. Jeho užití výrobce doporučuje zejména při doplnění sady dalším, firmou doporučeným, subwooferem L SUB 1500 A. Pod přepínačem je síťový vypínač se signalizační zelenou LED diodou nahoře nad potenciometry. Těsně nad ním je do panelu zapuštěný vypínač funkce „Auto Sleep“ vypínající zesilovače po 350 minutách bez signálu. Funkce se ruší opětovným vypnutím a zapnutím zařízení. Vlevo vedle nich v zákrytu se vstupními konektory jsou pak dvě „samice“ speakon zapojené jako výstupy pro satelity. Pod nimi je už jen chladicí mřížka elektroniky a úplně dole pak „samec“ pro napájecí zásuvkový kabel typu Euro, čili ten sám, jako u počítačů.
Na horní stěně subwooferu je kovová příruba pro stojan se závitem M20. Dole a vzadu v rozích je po čtyřech nízkých plastových nožkách, takže subwoofer lze při přepravě překlopit reproduktorem vzhůru a konektory k zemi bez jejich poškození, tedy pokud z nich vytáhnete jejich „samce“.

Příslušenství
Výrobcem jsou dále nabízeny hliníkové stojany, měkké obaly, přepravní kolečka pro subwoofer, nevytrhnutelný síťový kabel a kompletní reproduktorová kabeláž, vše jako volitelné příslušenství (není v ceně). Šetřil jsem pošťáky a nic z toho nežádal k testu, ale předpokládám, že budou fungovat bez problémů.

Funkce
Sestava je komponovaná co nejvíc blbuvzdorně. Téměř veškerá elektronika je schovaná v subwooferu. Napájení, zesilovače, signálový procesor, regulátor úrovně, LED diody k signalizaci přebuzení. K satelitům vedou jen dvojlinky zakončené na obou stranách bytelnými konektory speakon.
Jedině snad funkce „Auto Sleep“ mi přijde kvůli neskutečně dlouhé časové konstantě 350 minut dost málo využitelná. Ani jsem ji netestoval - čekat skoro šest hodin na to, aby se zesilovače samy vypnuly, na to žiju asi moc rychle. Skromně bych řekl, že kratší čas, třeba půlhodina či hodina, by byl užitečnější. Podotýkám, že přítomností signálu na vstupech se tento čas vždycky vynuluje. Taky její aktivace něčím dlouhým a tenkým (špendlíkem, jehlou natupo, tlustším drátem, hrotem rýsovací tužky) odkazuje tu funkci do alternativy z alternativních.

Dojmy uživatelské a poslechové
I spojil jsem užitečné s příjemným a poslechově otestoval sestavu s příjemnou pomocí přátel, dobré krmě i moku v plenéru, na zahradě o nějakých pěti stech metrech čtverečních. Satelity postavené v plenéru se stereobází nějakých deset metrů (a subwoofer mezi nimi) hrály velice příjemně a prostorově nezvykle plasticky, srovnám-li s domácím poslechem. Díky jejich velice dobrém odstupu ve slyšitelné oblasti zvládly v celém prostoru všechny použitelné hlasitosti, od vemlouvajícího poloticha s decentně přidanými basy, až po burácivou hlasitost naplno, kdy přitom neslyšíte, ani co sami křičíte. Případné přebuzení vám ukáže blikající červená LED dioda vedle regulátoru. Sada je příjemně transportovatelná, celé PA se dá na kratší vzdálenost odnést v rukou natřikrát. Jedenkrát subwoofer, podruhé v každé ruce jeden satelit, potřetí stojany a kabeláž. Připouštím, že dámám by při úchopu subwooferu obouruč, pokud vůbec třicet kilo uzvednou, mohly ještě překážet jisté vyhrocené záležitosti, myslím ty dvě, co mívají pod tričkem, ale co nezmůže fyzička, určitě zvládne pohled raněné laně.

Technické údaje
Takže bedny poslechově hrají na jedničku, jasná věc. Ještě jsem si přečetl návod. Ne že bych ho k něčemu potřeboval, vše podstatné je napsáno na bednách bílým písmem u hejblátek. Přelétl jsem úvodní seznam zákazů a přecházím k tabulce technických údajů, kterážto, i když na konci, bývá nejdůležitější. V manuálu jsem postrádal údaje o odstupu i zkreslení stejně jako záznam o citlivosti vstupů, či toho, zda jsou symetrické nebo nesymetrické. Údaje mohou být důležité, pokud k nim signál přivádíte delší linkou. Symetrii jsem zjistil prostým osaháním - oba vstupy symetrické jsou.
  
Tedy závěrem
Sada hraje velice pěkně, hezky vypadá, rychle a snadno se zapojuje a celkem pohodlně se nosí.

Info
HK Audio Lucas 2K15 je kompaktní, vcelku malé ozvučovací PA sestávající ze dvou dvoupásmových satelitů s pasivními výhybkami a jednoho aktivně frekvenčně odděleného subwooferu, v němž jsou současně umístěny i všechny zesilovače pracující ve třídě D. Cena je 46 770 Kč.

Plus
příjemný a vyvážený zvuk
kompaktní a vcelku blbuvzdorná konstrukce
rychlá rozbalitelnost a připojitelnost
příjemně tvarovaná ucha, a tedy i dobrá přenositelnost
příjemný elegantní vzhled

Mínus
nedostatek technických údajů v manuálu i na internetu

Technická specifikace
Satelity Lucas 2K

  
reproduktory středový 8”, 8 W, SICA 99403523; výškový 1”, 16 W, dynamický tweeter zákaznicky vyráběný pro HK Audio u SICA, typ E 9940329 s exponenciálním zvukovodem
výhybka pasivní
rozměry šířka vpředu 26,5 cm, šířka vzadu 20 cm, výška 41,5 cm, hloubka 29,5 cm
hmotnost 11,4 kg

Sub-woofer Lucas 2K15

  
osazení 15”, 8 W, typ HK Audio 9940347 vyráběný u Beyma
rozměry šířka 48 cm, výška 48,5 cm, hloubka 59,5 cm
hmotnost 30,2 kg
celková proudová spotřeba 1,4 A při síťovém napětí 220 až 240 V

Web
https://hkaudio.com/produkt/lucas-2k15/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/HK-Audio-Lucas-2K15-male-PA~03~zari~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.