muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukHK Audio Elements Gala - aktivní zvukový systém v sestavě 2 + 1

4.12.2019 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

HK Audio Elements Gala - aktivní zvukový systém v sestavě 2 + 1


Musím říci, že s respektem vzhlížím už léta k produktům německého koncernu HK Audio. Dostal jsem možnost zahrát si na jejich nejnovější touring sestavu pro menší kapely do menších sálů s označením Elements Gala. Tajemně vypadající krabice obsahovaly neméně tajemný, ale o to více zajímavý - budeme originální - vercajk.

Je to možná dvacet, možná víc let, když jsem byl na prezentaci dovozce HK Audio do České republiky. Ten se, jen tak mimochodem, nezměnil a tehdy nám tam ukazovali systém Lucas. Dva malé pasivní satelity, jeden subwoofer a hrálo to, vážení přátelé, skvěle. Marně jsme si kladli otázku, v té době zcela oprávněnou, jak to může hrát, kde jsou ty litry beden, které vytvářejí zvuk. Pro vás. mladší čtenáře: Tehdy a léta před tím se skutečně uvažovalo tak, že pokud bedna není dřevěná a adekvátně veliká, nemůže hrát.
Přešlo už pár let hrají systémy, kterým bychom se tenkrát smáli. Zase tak starý ale nejsem, myšlenku zatím udržím, tak pojďme k testovanému kusu. To je ještě větší „fyzikální anomálie“ než ten vzpomínaný systém Lucas, který se prodává dodnes, pochopitelně s patřičnými novacemi.

Čtyři velké krabice
Rozhodnete-li se koupit tento systém, přistanou vám doma čtyři velké krabice. V té největší je subwoofer, následuje krabice s příslušenstvím k satelitům a pak satelity. Elements je koncipovaný jako jeden subwoofer s patnáctipalcovým reproduktorem a dva věžové satelity. Každý z nich je ze dvou dílů, dohromady má osm reproduktorků o velikosti 3,5 palce. Výkon jednoho satelitu je 300 W, dohromady má celý Elements ve špičce 2000 W.
Subwoofer stojí sám, obsahuje zesilovač s potřebným výkonem, signál se rozvádí kabely s konektory Speaker Twist. Mixážní pult připojíme klasickými kabely XLR.
Za zmínku stojí podstavce pod satelity, které podle mě nejsou příliš odolné vůči opilým posluchačům vašich produkcí. Pes by je označkovat neměl, ale těch opilců bych se bál. Sám mám raději satelit ve výšce, nakonec z fyzikálního hlediska má výšková soustava hrát posluchačům přibližně do výšky jejich očí. Elements má ale ten satelit dost vysoký a výrobce jistě věděl, proč to je takhle, a ne jinak.

Zvuk aneb jako to hraje
Vím, ten úvod jsem si mohl odpustit; čtete-li tento článek, jistě vás zajímá především to, jak to hraje. Nedivím se. Musím říct, že od začátku jsem si myslel, že zvuk bude hodně dobrý. A nemýlil jsem se, koneckonců takto renomovaný výrobce ví, co dělá. A ví to dobře. I ve středně zaplněném vesnickém sále, kde jsem celý systém testoval, bylo i přes přirozený ruch produkci rozumět, nebylo nutné žádné velké „hulení“, abychom přehlušili rozjařený dav. Myslel jsem si, že ty výšky to nedají, přece plocha reproduktoru je při produkci velmi důležitá. To jsme ale v době, kdy se nepoužívaly žádné procesy, resp. jsme je ani neznali. Dnes vlastně celý zvuk řídí jednotka DSP, která spolu s výhybkami hlídá zobrazování frekvencí ze satelitních systémů a subwooferů. K Elements můžete připojit ještě jeden sobwoofer, kdybyste v sále měli málo basů.
Luboš Javůrek ze skupiny Bokomara zpívá: „...doba se někam posunula, všechno je jednička a nula...“ To platí i o zesilovačích, téměř všechno je dnes digitální. Nejsem schopen vám sdělit, jaký je přesně mezi tím rozdíl, co ještě umí analog a už neumí digitál a opačně, asi nám nezbude nic jiného, než se s tím vším smířit.

Kdo má šetřit?
Elements Gala od HK Audio není úplně laciná věc, na druhou stranu získáte velmi slušný aparát do menších a středně velkých sálů či divadel. Neruší zbytečným šumem, velmi dobře hraje to, co mu pošlete z mixu. Je možné získat i pětiletou záruku, což je v dnešní době parádní věc. Menší kapela, sólový umělec, divadlo, kino, ti všichni by ho užili, spokojeně užili.

Info
HK Audio Elements Gala je aktivní zvukový systém v sestavě 2 + 1. Cena je 86 690 Kč.

Plus
velmi dobrý zvuk
koncepce, provedení
možnost rozšíření o další bas
pětiletá záruka

Mínus
pro někoho možná cena
systém stojanů pod satelity


Technická specifikace
Koncepce 2 + 1, aktivní systém
Výkon 2000 W max. / 670 W RMS
Zesilovač třída D
Subwoofer 15”, SPL 129 dB, materiál MFD
Rozměry 480 x 485 x 595 mm
Hmotnost 30,2 kg
Satelity 8 x 3,5”, 300 W
Rozměry 110 x 745 x 12 mm
Hmotnost 4,5 kg


https://hkaudio.com/produkt/elements-gala/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/HK-Audio-Elements-Gala-aktivni-zvukovy-system-v-sestave-2-1~04~prosinec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.