Gretsch G5222 Compact Amp - lampa s reprákem

Gretsch G 5222 Compact Amp - lampa s reprákem
Gretsch G 5222 Compact Amp - lampa s reprákem

Takhle nějak kdysi vypadala první sériově vyráběná rádia. Designéři americké firmy Gretsch se vrátili o nějaké to desetiletí zpátky a v duchu dnes moderního „retra“ vypustili do světa tohohle drobečka. Zajímavé je, že se navlas podobá výrobku firmy Fender – Champion 600. Jen by mě zajímalo, kdo byl první... A kdo opisoval?

K čemu může taková hračka sloužit? No, vlastně to ani moc hračka není. Na rozdíl od podobných udělátek všelikých asijských firem, které působí jako ozvučené krystalky, tady pracují dvě „plnokrevné“ lampy neboli elektronky, které poskytují to nejlepší, co lze od kytarového zvuku očekávat. Dnešní trend zmenšování a digitalizace jde vítězně světem. Avšak někteří výrobci jsou si vědomi staromilství svých odběratelů kytaristů, a proto úspěšně navazují na hodnoty již vytvořené. Asi před měsícem jsem viděl v redakci Muzikusu podobné kombíčko od Fendera, ale asi tak o padesát let starší a vypadalo, jako by přežilo nejednu záplavu v deltě Mississippi. Takže...

 

Popis

Krabička o rozměrech 28 x 31 x 19 cm v sobě ukrývá malý šestipalcový reproduktor, podle specifikace Gretsch Special Design. Je potažena fenderovským žlutým vintage tweedem a vršek zdobí pevné kožené ucho opět à la Fender. Přední strana neboli ozvučnice má proplétané ozdobné plátno v hnědé barvě a s nápisy Gretsch a Electromatic. Patří tedy do levnější série v řadě vyráběných modelů. V tomto případě je to made in China. Při prostudování manuálu a srovnáním se stejným na stránkách Fenderu jsem nevyšel z úžasu, jak se do nejmenšího detailu shodují. I cena je takřka stejná. Holt globalizace... Při pohledu do „střev“ jsem zahlédl koncovou elektronku 6V6, schovanou do kovové mřížky, předzesilovací elektronku 12AX7 a dvě malá trafa. Tedy základní výbavu lampového komba. Celé provedení aparátku je bytelné a působí opravdu vintage dojmem.

 

Ovládání

Tady panuje princip minimalismu, což je v mnoha případech lepší. Dvě vstupní zdířky pro kytarový kabel, lišící se citlivostí pro typ použitých snímačů. Dále jeden knoflík pro volume a vypínač přívodního proudu se signalizační LED diodou. Ke kombu lze připojit externí kabinet se 4Ω výstupem, což se děje tak, že uvnitř je zdířka pro kabel, ale musíme vypojit zabudovaný reproduktor.

 

Zvuk

Co lze očekávat od malého, 5W výkonu a s minimální výbavou? Po zapojení kytary se ozval příjemný, teplý zvuk, na jaký jsme zvyklí u lampových zesilovačů. Dynamika se konala, i když v rámci opravdu omezeného výkonu. Lampy citlivě reagovaly na jemné nuance hry. Syčení a bručení se nekonalo ani na plném zesílení. Zvuk byl čistý až tak do polohy tři čtvrtě na volume. Pak již začalo kombo kreslit. Ale spíše to byl reprák, který nestíhal a bzučel. Určitě by prospělo trochu zvětšit rozměry bedny a přidat větší reproduktor.

 

Na co lze kombo použít?

Bez velkého přemýšlení na domácí cvičení a obývákové produkce. Možná do studia. Ale při nasazení ve skupině, kromě akustických nástrojů, si dost dobře neumím představit, co by s ním kytarista dělal. I tak zde máme ale solidní výrobek za přijatelnou cenu, kterou dáváme za čistotu kytarového zvuku. A to není málo. Takže hodnotím kladně. Svého uživatele si drobeček určitě najde.

 

Info:

Gretsch G 5222 je celolampové kytarové kombo o výkonu 5 W. Doporučená maloobchodní cena je 5120 Kč včetně DPH. Distribuce: Houdek - hudební nástroje, Divadelní 1, Plzeň 301 21

tel.+fax: 377 223 504 nebo 377 322 557, mobil: 777 610 374, e-mail: prodejna@houdek.cz , www.houdek.cz, Skype: houdek.hudebni.nastroje, icq: 436 657 731.

 

Plus:

jednoznačně čistý lampový zvuk

bytelné provedení

design

jednoduchost a účelnost

váha

 

Mínus:

použitý reproduktor

diskutabilní výkon

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

výkon5 W

lampy 1 x 6V6 výkonová, 1 x 12AX7

reproduktor4”/4Ω (Gretsch Special Design)

ovládání1 x volume, 1 x síťový vypínač s LED diodou, připojovací zdířka pro externí 4Ω reproduktor

rozměry28 cm (v), 31 cm (š) x 19 cm (h)

váha7 kg

 

elektronka

Elektronka je zařízení, které usměrňuje a zesiluje elektrické signály. Skládá se z několika elektrod v uzavřené vakuové baňce. Konstrukce elektronky se vyvinula ze žárovky na základě objevu T. A. Edisona z roku 1883. Do vyčerpané baňky umístil kromě rozžhaveného vlákna také drát, který fungoval jako sběrač elektronů a měl zabránit černání baňky. Edison zjistil, že mezi rozžhaveným vláknem a studeným drátem může téci proud. Elektronky byly součástí prakticky veškeré elektroniky první poloviny dvacátého století. Elektronkami byly osazeny i první počítače V druhé polovině dvacátého století začaly být vytlačovány tranzistory. Až do konce 20. století se udržely v koncových stupních vysoce výkonných vysílačů, v televizorech a počítačových monitorech. Obrazovka je totiž také zvláštním druhem elektronky. Dnes se elektronky využívají už jen jako součást některých exkluzivních výrobků spotřební elektroniky (high-end zesilovače) nebo v některých zesilovačích pro hudební nástroje. Počátkem 20. století se také elektronkám říkalo lampy (a dodnes se jim tak říká v muzikantském slangu – stále se používají v mnoha zesilovačích pro elektrické kytary). (www.wikipedia.cz)

Psáno pro časopis Muzikus