přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíGretsch G4164PB - bubínek z řady G4000 Metal Series

22.6.2011 | Autor: Lukáš Doksanský | sekce: pro muzikanty - testy

Gretsch G4164PB - bubínek z řady G4000 Metal Series

Bubínek je sice z řady G4000 Metal Series, ale jako o jednom z řady se hovořit rozhodně nedá. Jedná se o naprosto špičkový kousek o rozměrech 14 x 6,5”, vyráběný stejně jako jeho kolegové v USA. Tělo je odlito z fosforového bronzu o tloušťce 5 mm, což vysvětluje i jeho hmotnost, která je úctyhodných 11kg! Čili žádný bubínek na odpolední čaje! :-)

Střed lubu je zdoben vroubkováním a nalezneme zde i znak Gretsch. Originální blány Gretsch Permatone (horní - písek s bílým středem a spodní - klasicky průhledná) jsou přitaženy deseti šrouby z obou stran prostřednictvím litých ráfků typu Die-Cast. Mušle jsou společné jak pro horní, tak spodní šrouby. Struník má neobvyklých čtyřicet strun. V tomto případě je to ale víc než pochopitelné, jelikož tělo nedává prostor větším rezonancím, jak je to třeba u bubínků dřevěných či plechových. A tak je podíl struníku na zvuku optimální. Zapíná se pomocí skvěle fungujícího mechanismu - přiklopením k tělu. Regulace napnutí se provádí na protilehlé straně.

Celkový dojem ze zvuku bych mohl popsat krátkým slovním spojením, ale to by patrně neprošlo cenzurou, takže zůstanu jen u slova „masakr!“. Neznamená to, že buben má všeho hodně, spíš prostě hraje „jen“ to, co má. Na druhou stranu jsem nemohl najít nic, co by mi u něj chybělo. Má velice konkrétní a průrazný zvuk s kratičkým přezněním a hraje na frekvencích, které prolezou metalovou kapelou bez sebemenšího odporu. Stejně tak nebude znít rušivě v decentnějších stylech. Přes tloušťku těla a vysokou váhu... Říkejme raději hmotnost... Přes vysokou hmotnost je až neuvěřitelně citlivý i při nejslabších dynamikách a hře až u okraje. Rimshot je pak opravdu průrazný a při větším napínání hrací blány se výrazně prosazuje, přičemž nezabíjí barvu bubínku.

Bohužel, jak bývá zvykem, cena neroste se zvyšující se kvalitou lineárně, ale geometrickou řadou, a tak si za tenhle buben opravdu zaplatíte - jeho cena je „necelých“ čtyřicet tisíc! Na druhou stranu jsem nikdy nahrál na podobně znějící buben. A když mi řeknou spoluhráči i zvukař po koncertě, abych začal šetřit, bude mít ta cena svoje opodstatnění. Já si akorát říkám, že mít takovejhle buben... že by mi snad i pánbůh odpustil všechny hříchy :-).

rozměry: 14 x 6,5”
materiál: fosforový bronz
tloušťka: 5 mm
hmotnost: 11 kg

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Gretsch-G4164PB-bubinek-z-rady-G4000-Metal-Series~22~cerven~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.