muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraGodin Freeway Floyd Silver - elektrická kytara typu superstrat

19.3.2006 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Godin Freeway Floyd Silver

Před mnoha lety jeden můj kamarád ukradl dědovi stříbřenku na roury od kamen a natřel s ní kytarku Jolanu, aby byl "in". Když jsem vybalil nového Godina z pouzdra, tak jsem se lekl, že se to dozvěděli v Kanadě a počkali si na ten správný čas. Ale ne. To jen umírněný a trochu konzervativní Robert namířil svůj stříbrný šíp do řad pravověrných metalistů všech vyznání.


Od osmdesátých let se toho mnoho převratného v nástrojích neudálo a výrobci jen zlepšují kvalitu hardwaru a elektroniky. Metalisti požadují od kytar extrémně rychlý krk, dvojzvratné tremolo, nejlépe typu Floyd Rose, a odlehčené tělo, které produkuje více výšek a basů. Takže mahagonu a olše se bojí jako čert kříže. Tyto materiály totiž skvěle přenášejí plné a hutné středy, které tolik milují bluesmani a ostatní rockeři. Alotria, prováděná metalisty, si žádají pro rychlé běhy a silný basový základ brilanci na právě zmíněných krajních frekvencích. A tak světoví výrobci objevili americkou lípu (basswood), která tyto požadavky naprosto splňuje.

Popis
Ale u Godina mají až magicky rádi javor. Roste ho v Kanadě takové množství, že si ho dali i na vlajku. V každém případě javor oplývá vynikajícími vlastnostmi, jak rezonančními, tak i pevnostní stabilitou. A když má mít heavy metal brilanci, tak pořádnou. Použili tedy na tělo stříbrolistý javor jako základ a k němu po stranách doložili křídla z topolu. To je celkem ustálený výrobní postup u mnoha Godinových kytar. Asi se to osvědčilo a model navazuje na úspěšný Freeway Classic. Placka má anatomické vybrání typu strat a jakési poznávací znamení, což je zeštíhlení pod dolním rohem. Kytara působí subtilním dojmem a vlastně je to dáno i menšími rozměry než u stratocastera. Tvarově se nejvíce blíží superstratu s ostrými rohy. Vstupní zdířka pro jack je na spodním lubu. Trochu rozporuplné jsou plastové rolny s malou zarážkou. Asi si v továrně myslí, že si je kytarista vymění za zámky, aby mohl vyvádět akrobatické kousky jako Malmsteen. U kytary jednoznačně vévodí licenční tremolo Floyd Rose a požadovaný standard tří snímačů (2x HB a 1x SC). Ovládání je pětipolohovým přepínačem a dvěma potenciometry (Volume a tónová clona). Celá elektronika i hardware je v černé barvě, což kontrastuje s již zmíněnou "stříbřenkou". Krk opět ze stříbrolistého javoru z jednoho kusu v řezu flatsawn (po letech). Má 22 pražců (jumbo medium) a tvar širokého D. Orientační značky jsou již klasicky u Godina asymetricky u basové strany. Hmatník je ze světlého palisandru. Po krku je pohyb příjemný ve všech polohách a je opravdu rychlý. Nechybí zámek na struny coby nultý pražec a kvalitní olejová firemní mechanika. K tělu je krk připevněn čtyřmi šrouby.

Elektrika a zvuk
Použity byly dva snímače Godin typu humbucker s označením NHN2 u krku a NHB2 u kobylky. Doplňuje je třetí snímač single NSM2. Přepínání je klasicky do dvojic, takže pokud vyjádříme snímače čísly, tak 1, 12, 2, 23 a 3 směrem od krku bez rozpínání cívek. Snímače produkují silný a čistý signál, s bohatou škálou frekvencí, a jejich kombinace jsou hezky barevné. Pokud bychom si dodatečně pohráli ještě s instalováním rozpínání cívek, získali bychom opravdu naprosto univerzální nástroj. Ale to zde není třeba, na pořádné metalové brutální "maso" je toho ažaž. Zvuk vyniká dostatečnou agresivitou ve spojení s působivou image matné stříbrné metalízy.

Závěr
Godinovi se povedlo bezezbytku naplnit snad všechna tajná přání syrových hardrockerů. Vzhled, kvalitní hardware, elektroniku i nízkou váhu pro běsnění při pohybu na podiu. Kytara je perfektně vyvážená při hře vestoje, hardware zajišťuje stabilitu při pohybu pákou oběma směry. Páka se instaluje do vibrata tuhým nastrčením a neviklá se. Kontakt při vibrování je naprosto skvělý a jemný. Samo vibrato je typu flat, tedy nízko uložené do těla nástroje, a nepřekáží rychlému pohybu trsátka při hře pravou rukou. Myslím, že za vcelku slušnou cenu firma zaútočila na dlouholeté zakotvené pozice kytar Ibanez a Jackson, a zřejmě to byl i hlavní záměr při vývoji tohoto modelu. Za zmínku stojí i dobré nastavení a seřízení nástroje, které nemělo prakticky chybu (dokonce i naladění). Jen zapojit a hrát. V ceně je i kvalitní gigbag. Rockeři, naběhněte někam do prodejny a vyzkoušejte sami. Moje sympatie ke Godinovi mě při testu opět nezklamaly.

Cena:
Elektrická kytara typu superstrat, určená pro tvrdší rockové styly, vybavená licenčním tremolem Floyd Rose. Cena 19 990 Kč včetně gigbagu.

Plus:
velmi kvalitní dílenské zpracování
kvalitní hardware
kvalitní elektronika
ostrý nabroušený metalový zvuk
váha
cena

Minus:
plastové rolny
trochu "odfláklý" lak pod kobylkou
pro mne sporný design "stříbřenky"

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Godin-Freeway-Floyd-Silver-elektricka-kytara-typu-superstrat~19~brezen~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.