přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraGibson SG Special Faded - mahagonová klasika

16.9.2009 | Autor: Jezz. | sekce: pro muzikanty - testy

Gibson SG Special Faded - mahagonová klasika

Gibson SG Special Faded - mahagonová klasika

Jsou čtyři základní modely masivních (solid body) elektrických kytar: stratocaster, telecaster, les paul a sg. Tyto kytary určily vývoj dalších tvarů a osazení. První sg uvedl Gibson na trh 1961 jako součást výrobní řady solid body kytar, tedy kytar s plným tělem. Byla to lehčí (bez bombírované horní desky), a tedy méně výrobně náročná, a tudíž levnější varianta les paula. Dnes se podíváme na nový model kytary, kterou asi nejvíce proslavili Angus Young a Tommi Iommi.

Popis
Tělo je vyrobeno z mahagonu, stejně jako krk, hmatník je z palisandru. Snímače standardní 490R AlNiCo u krku a 490T u kobyly. Menzura obvyklých 628 mm. Kytara není, jak byste možná čekali, červená, je lakovaná bezbarvým lakem, který je matový. Velmi nevšední úprava upoutá na první pohled. Krk je připevněn obvykle – set-on, tedy přilepen. Krk je nelakovaný, stejně jako hmatník, což je dnes čím dál častější. Mechaniky jsou originál vintage s plastovými křídly. Kytara je vystrojena třícestným přepínačem a čtyřmi potenciometry, vždy zvlášť volume a clona pro každý snímač. Výstup je umístěn na horní desce, pin pro pás je u krku vzadu. Na hlavě je pouze logo Gibson, jinak je kytara bez označení. Ze zadu hlavy je pak výrobní číslo a hrdý nápis Made in USA. Kytara se dodává v gigbagu, spolu s ní dostanete uživatelský manuál a klíč pro seřízení výztuhy krku.

Zvuk
Nasucho je kytara středně hlasitá, do středů. Už nasucho je slyšet dlouhý sustain. Jistě k tomu přispívá lehký lak. Po zapojení se sustain ještě prodlouží, zvuk je pevný, dřevitý, ortodoxní. Zní sebejistě. Poměr basů, středů výšek je vyrovnaný, stejně jako hlasitost jednotlivých poloh snímačů. Kytara skvěle artikuluje, každý tón jako by byl prohnaný přes exciter, má hodně harmonických a zní bohatě. Ačkoli doména této kytary je rozhodně středně zkreslený zvuk, hraje krásně i ten čistý. Je z ní hodně slyšet dřevo. Výborný je kobylkový snímač, který produkuje dominantní zvuk bez nepříjemných vyšších středů. Krkový snímač je pochopitelně plnější, tlustší. Po přepnutí na zkreslený kanál kytara ukáže, co v ní dřímá. Všechny polohy snímačů jsou skvělé. Můžete nechat jen velmi malé zkreslení, nebo opravdu hodně přidat gain, tóny se neslévají, jsou plné a výborně se prosazují v kapele. Díky silnému krku samozřejmě můžeme podlaďovat, vzpomeneme si na Tommiho, podladění až do C nám připomene piánové basy.

Závěr
Nádherná kytara, která skvěle sedí na těle, při hře ve stoje i vsedě. Velmi lehká, což usnadňuje hru a neunavuje záda. Tlustší krk zpomalí vaši rozdivočelou mysl a začnete si užívat silné táhlé tóny. S touhle kytarou nemusíte hrát akordy, prostá tónová, riffová hra udělá beglajt jako blázen. Opravdu dobrá kytara.

Info:
Americká kytara Gibson SG Faded je klasický mahagonový Gibson s dvěma humbuckery, 2 x volume, 2 x tone, s mahagonovým krkem a palisandrovým hmatníkem. Kytara je dodávaná v Gibson gigbagu. Doporučná maloobchodní cena je 17 290 Kč (pro toto barevné provedení včetně DPH.

Plus:
váha
zvuk
hratelnost

Minus:
lehký lak se brzo ošoupe, pokud to tedy někomu bude vadit

Technická specifikace:
menzura: 628 mm
profil krku: C (’50s SG Rounded)
materiál hmatník: palisandr
materiál krk: mahagon
materiál tělo: mahagon
ovládací prvky: třícestný přepínač, 2 x volume, 2 x tone
elektronika (aktiv/pasiv): pasiv
snímače krk: 490R AlNiCo
snímače kobylka: 490T AlNiCo
počet pražců: 22
typ pražců: medium
kobylka/tremolo: tune-o-matic/Stopbar struník
počet strun: 6
další příslušenství: gigbag

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Gibson-SG-Special-Faded-mahagonova-klasika~16~zari~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.