muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraGibson Gold Tone GA-30RVS - celolampové kytarové kombo

11.2.2002 | Autoři: Martin Heřmanský, Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Gibson Gold Tone GA-30RVS - celolampové kytarové

Gibson Gold Tone GA-30RVS  - celolampové kytarové

V roce 1999 představila firma Gibson novou řadu celolampových kytarových zesilovačů vysoké kvality a pěkného vzhledu ve starém vintage stylu. Dva exempláře: GA-15RV a GA-30RVS s inovovaným designem a v černozlatém provedení se objevily i u nás, a měli jsme tedy možnost blíže se s nimi seznámit. K otestování jsme vybrali třicetiwattového krasavce GA-30RVS, kombo se dvěma koncovými 15W zesilovači ve třídě A zapojenými do sterea a dvěma reproduktory (12").

Popis
Kombo má okouzlující design, vycházející z modelu Gibson "S", který firma vyráběla v padesátých letech minulého století. Dojem koženkového kufru se zlatým kováním a zlatými krycími mřížkami reproduktorů uchvátí snad i suchopárného kytaristu - pragmatika. Všechny ovládací prvky jsou umístěny neobvyklým způsobem na zadní straně. Zesilovač je totiž situován ve spodní části komba a lampy (čtyři 12AX7 a čtyři koncové EL84 - pro každý kanál dvě) čnějí vzhůru směrem k membránám reproduktorů. Zapojení koncového zesilovače (class A) je podobné jako u Voxu AC-30 a osazení dvěma reproduktory Celestion Vintage 30 ještě umocňuje britský dojem, stvrzený nálepkou Made in U. K.! Popišme si nyní prvky na ovládacím panelu. Zcela vpravo se nacházejí dva vstupy pro nástroje, každý s jiným vstupním odporem (Hi - 1 MW a Lo/Link - 136 KW). Následují tři potenciometry, jejichž knoflíky mají po straně výraznou drážku, takže se můžete v jejich nastaveních orientovat i poslepu. Tím prvním je Volume, jímž regulujete hlasitost, která začne od určité úrovně čistý signál nakreslovat. Potenciometr je zároveň vytahovací push/pull přepínač, jímž se dá skokově zvýšit gain. Další potenciometr má označení Tone a má podobně jako na kytaře funkci tónové clony. Poslední ovladač - Reverb - přimíchává dozvuk pružinového reverbu. Dalším prvkem pro ovládání barvy zvuku je přepínač Bright, jímž zvuk pěkně "naostříme". Pomocí dvou vstupů můžeme připojit nožní pedály (footswitch), jimiž vypínáme / zapínáme gain, reverb nebo efektovou smyčku. Ta je umístěna mezi předzesilovačem a dvěma koncovými zesilovači , má jeden vstup (send) a dva výstupy (return) pro stereofonní efekty s možností výběru mezi sériovým a paralelním zapojením pomocí dvoupolohového přepínače. To je šikovné, neboť paralelní režim je výhodný zejména pro připojení rackových efektů, aniž by jimi procházel přímý signál z kytary. K zesilovači je možné připojit také dva externí reproboxy. Za tímto účelem je na panelu umístěn přepínač impedance (8 W, nebo 16 W). Naše exkurze po ovládacím panelu končí u zásuvky pro připojení síťové šňůry a třípolohového síťového vypínače. Ten má funkce Off - Standby - On.

Zvuk
Aparát hraje na deklarovaných 30 wattů výkonu překvapivě silně a velmi příjemně. Při jakémkoliv nastavení dostáváme pěkný zvuk a zesilovač velmi dobře "táhne" jak při čistém, tak i při zkresleném zvuku. Čistý zvuk zůstává relativně pevný i při vyšší hlasitosti, hraje pěkně na středech a je velmi hutný a průrazný. Přepneme-li na vyšší gain, dostaneme přirozené lampové zkreslení a při použití kytary se silnějšími snímači - humbuckery kombo překrásně zpívá. Zvláštností tohoto zesilovače je pružinový reverb Accutronics, který funguje odděleně pro oba koncové zesilovače, a vytváří tím pocit "dražšího" stereofonního prostoru. GA-30RVS je jedno z nejlépe znějících komb, na které jsem hrál. Zvukově je, řekl bych, někde mezi Voxem a Fenderem Bassmanem (poněkud hladší zvuk, než má Bassman, ale hutnější než Vox AC-30). Použitelnost tohoto komba je velmi široká: od blues, funky, přes jazz až po country. Výkonem se spíš hodí do řádně šťavnaté kapely a ne k nějakému "šmrdlání" v orchestru. Nejlépe hraje až při dostatečném nabuzení (naše chuděra sousedka se po noční moc nevyspinkala.).

Co zbývá dodat
Překvapí vás vysoká hmotnost! K nošení je třeba si sjednat bedňáka, nebo pravidelně posilovat. GA-30RVS je zhruba stejně těžký jako Fender Twin Reverb a nemá kolečka! Ale jeho hmotnost pravděpodobně souvisí s celkovou materiálovou solidností provedení (keramické patice elektronek apod.). Cena 49 500 Kč není zrovna nejlidovější, ale kvalitou patří tento aparát do vyšší kategorie a srovnatelná komba od jiných značek bývají většinou ještě alespoň o 10 000 Kč dražší. Toužíte-li po aparátu, u něhož budete moci každý z kanálů ovládat samostatnými korekcemi, můžete si vybrat ze série Gibson Super Goldtone. Ta nabízí i verzi se samostatnou hlavou a reproboxem. Ovšem my jsme byli spokojeni s možnostmi GA-30RVS. Totéž zřejmě pocítili i kolegové kytaristé Eric Johnson a Joe Perry, jimž se tento aparát stal věrným přítelem.
info
 • Gibson GA-30RVS je třicetiwattové, 2 x 12", celolampové kytarové kombo se dvěma koncovými zesilovači ve třídě A, zapojenými do sterea. Jeho cena u Praha Music Center je 49 500 Kč

  plus
 • skvělý zvuk
 • "pseudo" stereo zapojený pružinový reverb
 • sériově / paralelní stereo efektová smyčka
 • design


  minus
 • vysoká váha


 • umístění vstupu na zadním panelu

  Psáno pro: časopis Muzikus 2002/01

 • Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Gibson-Gold-Tone-GA30RVS-celolampove-kytarove-kombo~11~unor~2002/

  Komentáře

  celkový počet: 0

  Buďte první...


   
   
   
  &;

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.