Genz Benz GBE 1200 a XB2 - hybridní, dvoukanálový zesilovač pro baskytaru a boxy

Genz Benz GBE 1200 a XB2 - hybridní, dvoukanálový zesilovač pro baskytaru a boxy
Genz Benz GBE 1200 a XB2 - hybridní, dvoukanálový zesilovač pro baskytaru a boxy

Baskytaristé se v pre-amplifikaci dělí na dva základní tábory, a to na příznivce lampových, nebo tranzistorových pre-ampů. Kdo má rád oba dva světy, nebo je chce oba poznat a vzájemně je prolínat, tomu tuto možnost firma Genz Benz servíruje v pěkně designovaném, megvýkonném balení. Tento zesilovač spolu s boxy XB2 Series můžete vybudovat aparát podle svých potřeb a snů.

Předmětem tohoto testu je nejvyšší model hybridního zesilovače od firmy Genz Benz a boxů řady XB2 Series od stejné firmy. Oproti řadě Shuttle, která je postavená na nových ultra lehkých technologiích, je hlava GBE 1200 a boxy XB2 Series určena pro ty, kteří dávají přednost klasice.

 

Popis

Tento zesilovač je opravdu „macek“! Čelo šasi má rozměr 3U a design je opravdu povedený, hezky propracovaný, maska i ovládací prvky z hliníku a kovu působí opravdu majestátně. Tento produkt nabízí dva světy, které můžeme i vzájemně kombinovat. GBE 1200 má v sobě dvě pre-amp sekce, horní je tranzistorová (FET) a spodní má v sobě lampu 12AX7. Celá jednotka je tedy velmi univerzální díky tomu, že oba pre-ampy můžeme používat jak samostatně, tak je míchat v jakémkoli poměru. Všechny ovládací prvky jsou rozděleny maskou (z 5 mm silného hliníku) do přehledných oken. V prvním okně nalezneme vedle vstupu i výstup pro ladičku tlačítko Mute, tlačítko pro aktivní/pasivní režim, tlačítko pro volbu pre-ampů. Ovládání obou pre-ampů je totožné, pouze horní je tranzistorová, spodní lampová. Umístění korekcí je logické, a to zleva: zisk, hlasitost, basy, nižší středy, středy, vyšší středy a výšky. Korekce jsou jemné a neměl jsem problém s větším počtem knoflíků pro středy. Další okno je pro volbu třech filtrů, a to pro zvýraznění basů, vyříznutí středů a zvýraznění ataku na výškách. V posledním okně je master volume, masivní síťový spínač, tlačítko pro výstupní limitér a ledky signalizující přebuzení, signál a akci nebo standby režim zesilovače. Na zadním panelu je opět co popisovat, je zde další šikovný výstup pro ladičku, dva speakon výstupy pro reprobox, tři efektové smyčky (pro každý kanál + jedna globální), linkový výstup cannon s možnostmi volby (pre/post; ground/lift; line/mic), výstup pro footswitch (je součástí balení), přepínač 120/230 V a přepínač, označovaný jako POWERflex pro výběr impedance připojeného boxu. GBE 1200 zvládne i 2 Ω, kdy dává svůj největší výkon, a to mystických 1200 wattů. Myslím, že s touto hlavou a dostatečným počtem boxů budete rozhodně slyšet.

 

Zvuk

Zesilovač je opravdu univerzální s bezpečnou rezervou ve výkonu, korekce nejsou přehnané, pokud chcete jít do extrémnějších nastavení, skvěle poslouží výše jmenované filtry. Hodně se dá vyhrát s nastavením gainu a hlasitostí na vstupu. Hlavní výhoda je právě v možnosti míchání kanálů FET/Tube. S GBE 1200 můžete nastavit opravdu cokoli, od čistého „hi-fi“ zvuku, třeba pro slap, až po agresivnější „navrčenější“ tón, a to celé mezi sebou podle chuti vyvažovat. Myslím, že vzhledem k výkonu, vybavení, provedení a příslušenství jde opravdu o cenově velmi zajímavý výrobek. Genz Benz v této řadě nabízí i menšího 2U bratra, který ale disponuje „pouhými“ 750 watty (2 Ω).

 

Boxy XB2 Series

Osobně jsem vždy pošilhával spíš po řadě boxů Neox od firmy Genz Benz, ale při testu jsem byl řadou XB2 Series velmi příjemně překvapen. Všechny boxy jsou vybavené regulovatelnou hornou a dvěma kolečky na jedné straně boxu, která spolu s uchem na horní straně boxu umožňuje snadnou manipulaci. Oproti Neox je řada XB2 založená na klasické technologii, tedy žádný neodym atd. Boxy budou vyhovovat zastáncům klasických technologií, kteří se nebojí toho, že aparát bude holt vážit o několik kil více. Zvuk boxů je příjemný, konkrétní a označil bych ho jako „moderní“. Boxy 610T (900 W/4 Ω /105 dB) a 410T (700 W/4-8 Ω /103 dB) hrají barevně podobně, 610T má pochopitelně trochu větší plnost a výkon. Překvapením pro mne byla testovaná patnáctipalcová bedna 115T (400 W/8 Ω/99 dB). Myslím, že rozhodně nejde jen o box, který jen postavíte pod desítkovou bednu. Zvuk je barevně podobný ostatním boxům, ale je plnější, kulatější, opravdu bych se nebál na něj odehrát kšeft. Poslední nabízeným boxem je 210T (350 W/4-8 Ω/100 dB), ten jsem ale neměl možnost vyzkoušet. Mějme na paměti, že firma Genz Benz odstartovala svoji kariéru právě basovými reproboxy, takže v Genz Benz budou zřejmě vědět, jak na to. Boxy i zesilovač doporučuji vyzkoušet a nemusíte kvůli tomu cestovat za hranice republiky. Cena výrobků Genz Benz je opravdu velmi zajímavá.

 

Závěr

Jak hlavu, tak i boxy si našlo a používá je spousta hráčů. Zvuk sestav může dobře posloužit ve všech stylech. Značka Genz Benz je ve světě braná stejně vážně jako její konkurenti, jako například Epifani, Aguilar, Glockenklank, Ampeg, Gallien Kruger, SWR, EBS atd. Zvuk jak GBE1200, tak všech XB2 Series boxů mi sedí a mohu tyto produkty jen doporučit.

 

Info:

Genz Benz GBE 1200 je hybridní, dvoukanálový zesilovač pro baskytaru, který nabízí lampový, ale i tranzistorový zvuk. Prodává se za 27 600 Kč. Boxy řady XB2 Series jsou klasické výkonné reproboxy pro baskytaru. Ceny včetně DPH jsou: 210T - 16 100 Kč, 410T - 23 100 Kč, 610T - 29 500 Kč, 115T - 18 700 Kč.

 

GBE1200

 

Plus:

cena

design

výbava

variabilita

 

Mínus:

logicky vyšší hmotnost

 

XB2 Series

 

Plus:

zvuk

výkon

cena

 

Mínus:

logicky vyšší hmotnost

 

Hlava GBE1200

výkon: 550 W/8 Ω, 1000 W/4 Ω 1200 W/2 Ω

2x předzesilovač: FET/lampa (12AX7)

aktivní/pasivní vstup

footswitch: ano (s pěti spínači)

výstup linka: cannon

efektová smyčka: ano (3x)

limiter: ano

výstup pro ladičku: ano (2x)

rozměry: 14 x 48 x 38 cm

váha: 19 kg

 

Boxy XB2 Series

horna: ano (regulovatelná)

kolečka: ano (jen na jedné straně boxu)

modely: 610T (900 W/4 Ω/105 dB); 410T (700 W/4-8Ω/103 db); 210T (350 W/4-8Ω/100 db); 115T (400 W/8 Ω/99 dB)

Psáno pro časopis Muzikus