Gallien-Krueger 112 Legacy Series Combo - silné tranzistorové kombo

Gallien-Krueger 112 Legacy Series Combo - silné tranzistorové kombo
Gallien-Krueger 112 Legacy Series Combo - silné tranzistorové kombo

Překvapivě malé, překvapivě silné, překvapivě vybavené, překvapivě... Když dostanu příležitost testovat díky Muzikusu věc, o které nemám moc představu, co je zač, s jakým konceptem ji výrobce vyvinul a kolik si za ní žádá, úmyslně si žádné informace zprvu nezjišťuji ve snaze udělat si vlastní názor, pokud možno co nejméně ovlivněný zvnějšku.

 

I když... už samotná značka v nás vyvolává nějaká očekávání a rozehrává naše předsudky. Tušil jsem, ano, je to Gallien-Krueger, nebude to

nějaké chrastítko.... Přesto se mi díky tomuhle přístupu podařilo nechat se u komba firmy Gallien-Krueger z řady Legacy několikrát překvapit.

 

Překvapení první

Krabice, kterou jsem byl nucen stěhovat z části v MHD, mi po pár stech metrech chůze už vůbec nepřipadala tak malá jako na začátku. Když jsem doma vydechl a kombo na chodbě vybalil, ocitlo se docela náhodou hned vedle mého věrného přítele TC Electronic BG 250. Jak malá ta věc je! Taková krychlička, výškově GK sahá jen kousek nad polovinu velikosti TC. A pěkná věc to je! No fakt. Povrchová úprava, ovládací panel, potenciometry, loga..., všechno je takové čisté a úhledné. V příslušenství naleznete také vkusný industriálně vypadající footswitch v poctivém kovovém šasi se stříbřitou povrchovou úpravou. Připojuje kabelem jack-jack mono, takže se nemusíte bát, že v případě opotřebení budete mít problémy s náhradou kabelu.

 

Překvapení druhé

Jé, to je hejblátek! Na ovládacím panelu máme několik funkcí zřejmých na první pohled, ale i řadu vychytávek tajemnějšího rázu, které nám pomáhají nastavit ten správný zvuk. Možná je na místě říci ten ještě správnější než správný, protože i bez nich to jde.

Vedle nástrojového vstupu pro jack máme potenciometr Trim, který slouží k nastavení úrovně signálu, který pouštíme nástrojovým vstupem dovnitř. Ve spojení s funkcí Master ovládanou posledním knoflíkem v řadě s ním zacházíme při nastavení hlasitosti podobně jako u obvyklé dvojice Gain - Master, i když tady Trim není nažhavením zesilovače. Pokud je signál naší baskytary pro kombo příliš silný, dá nám to aparát vědět blikáním jedné z pěti modrých kontrolek - té označené jako Clip. Následuje knoflík Drive, kterým se nastavuje úroveň zkreslení efektu Overdrive (o něm později). Vedle něj je Level, který také patří k overdrivu. A pak tu máme potenciometry Bass, Lo Mid, Hi Mid a Treble, jistě víte, co s nimi. Dobré je ale ještě vědět, že každý z nich zesiluje nebo tlumí jednu konkrétní frekvenci, tedy přesněji tvarujeme jím ekvalizační křivku se středem v dané frekvenci. Pro basy je to 60 Hz, pro hluboké středy 250 Hz, pro vysoké střed 1 kHz a pro výšky 7 kHz. Pro nastavení se mi to nezdá málo, dobře jsem si vyhrál už s těmito potenciometry. A dokonce i když jsem si je spíš omylem nechal všechny stažené dolů, užíval jsem si specifického neostrého zvuku. Dobře jsem si také ověřil fintu, kterou už jsem s jiným zesilovačem od GK vyzkoušel: všechno na střed. Ano, všechno na střed, a hraje to skvěle.

 

Gallien-Krueger je kalifornská firma vyrábějící zejména baskytarové zesilovače, jejíž počátek se datuje do léta 1968, kdy Bob Gallien přinesl do hudebního obchodu vlastní zesilovač vyrobený v garáži. Ten následně upoutal nějakého Carlose Santanu, který zesilovač vzal na jakousi akci v místě zvaném Woodstock.

Freddie Krueger je postava sériového vraha z filmové řady Noční můra z Elm Street. Freddie napadá své oběti ve snech. S Robertem Gallienem nemá nic společného. S muzikou snad jen to, že v prvním filmu z roku 1984 debutoval jako herec docela obstojný kytarista Johnny Depp.

 

Ale kombo Legacy vám nabídne ještě několik kroků dál. Pokud vynecháme kroucení uvedenými potenciometry, máme tu tři kouzelné dvoupolohové páčkové přepínače Bumb, Countour a Presence. Tohle musí basáky bavit! A výborné je nejprve nevědět, co má daná funkce dělat. Bump! A rozklepou se vám okna. Páčka velmi efektně zesílí basové frekvence, manuál nepíše, které konkrétně a jak, ale nebudete chtít přepínač vrátit zpátky. Contour je baskytaristy milované ekvalizační „véčko“, tedy pomyslnou křivku zkroutí do tvaru V tak, že potlačí středy a zesílí basy a výšky - jde o nastavení používané často například na techniku slap. Presence zase zesiluje vysoké frekvence.

Ač můžete páčkami rychle měnit a kořenit svůj zvuk pro různé styly hry, předpokládám, že se jako já dostanete do pasti a nebudete chtít ani jednu z funkcí vrátit zpátky. Chci říct, že jsou opravdu povedenou přidanou hodnotou tohoto zesilovače.

A u Gallienů a Kruegerů umí evidentně ještě další věci. Patří mezi ně přidaný overdrive. K jeho ovládání máme, jak již jsem zmínil, knoflíky Drive, Level a pak ještě jeden, a to Edge. Funkce overdrive se zapíná a vypíná dalším páčkovým přepínačem nebo přidaným nožním spínačem. Potenciometrem Drive nastavujeme míru zkreslení. Funkcí level upravujeme hlasitost komba se zapojeným zkreslením a knoflíkem Egde volíme vysoké frekvence, které ovedrive rozeznívá. Není to úplně stejná funkce jako známý knoflík Tone na zkreslovacích stomp boxech, ale z části jej zastupuje. Především jím přidáváme do zkreslení výšky, takže čím více napravo, tím se zvuk více rozjiskří. Užíval jsem si i maximální polohu Edge, kdy kombo třpytivě bručelo. Celkově je overdrive v kombu Legacy opravdu ovedrivem, který napodobuje vyžhavení elektronek, nejde o žádné hrubé zkreslení tipu distortion. I nejvyšší poloha zachovává zvuku svým způsobem čistý charakter. V tom mne efekt hodně bavil.

Gallien-Krueger 112 Legacy Series Combo - silné tranzistorové kombo
Gallien-Krueger 112 Legacy Series Combo - silné tranzistorové kombo

Překvapení třetí

Vrchním ovládacím panelem to nekončí. Když kombo otočíme, najdeme několik přidaných funkcí, které možnosti GK Legacy ještě rozšiřují: Tak je to přepínač, kterým ovládáme výkon zabudované horny (výškového reproduktoru) na vysoký či nízký, anebo můžeme hornu vypnout. Pak je to možnost připojit další box, přičemž máme u výstupu pro kabel speakon přepínač, kterým volíme, zda připojujeme reprobox čtyř- nebo osmiohmový. Nachází se tu vstup na efektovou smyčku a výstup z ní, balancovaný XLR a ten má také přidaný přepínač. Tím volíme, zda do direct výstupu pošleme zvuk upravený ekvalizačními funkcemi zesilovače, nebo syrový. Je tady taky přepínač Grnd/Lift pro odstranění případného bručení kvůli uzemnění. Nožní spínač připojujeme kabelem také dozadu. A v neposlední řadě tu máme výstup na sluchátka a vstup pro externí zvukový zdroj, oba ve formě samic pro malý jack. Jsem rád, že na kombu můžu také něco zkritizovat, a sice umístění těchto dvou zdířek, které je docela nešikovné, jelikož jsou vzadu, a ještě ke všemu v dolní polovině. Špatně se tam leze, a navíc pro připojení přehrávače/mobilu apod. nemůžeme mít úplně krátký kablík. Sám obě tyto zdířky na kombech velmi využívám, takže je mám radši po ruce. Když už koukáme na kombo zezadu, můžeme si všimnout, že tu jsou dva chladicí větráčky.

 

Překvapení čtvrté

Hele, ono to fakt dobře hraje! Připravil jsem si tady v textu tuhle „kapitolu“, ale teď, když jsem k ní došel, nehodlám se nijak rozepisovat. Podstatné bylo řečeno. Zvuk je to luxusní. A navíc - a to by si asi zasloužilo vlastní „překvapení“ - tohle kombo vybavené dvanáctipalcovým reproduktorem má výkon 400 wattů. Po připojení externího boxu dostaneme dokonce výkon 800 wattů. I bez něj ale zesilujeme ten kvalitní zvuk, který jsme si nastavili s velikou výkonovou rezervou, ve zkušebně budeme jeho potenciál jen tak šimrat a rádi si tenhle aparát vezmeme někam na pódium.

 

Překvapení páté

Cože, to stojí přes třicet litrů? No vlastně... když si dám všechno to, co jsem napsal dohromady, dává to smysl.

 

Info:

Gallien-Krueger Legacy 112 s přídomkem Neo je silné tranzistorové kombo vybavené dvanáctipalcovým reproduktorem a tweeterem, poháněné zesilovačem o výkonu 800 W. K nastavení zvuku nabízí řadu ekvalizačních funkcí a filtrů, doplněné je overdrivem. Prodává se za 32 590 Kč.

 

Plus:

pestré možnosti nastavení zvuku díky kvalitním zvukovým filtrům

sympatický overdrive

footswitch součástí vybavení

silný výkon

 

Mínus:

nepraktický přístup k výstupu na sluchátka a vstupu Aux

 

Technická specifikace

  

Ovládání potenciometry: Trim, Drive, Level, Edge, Bass, Lo Mid, Hi Mid, Master; dvoupolohové přepínače:Presence, Contour, Bump (zvukové filtry), Mute (vypíná výstup do reproduktoru a externího boxu), Drive
Efekt Overdrive (potenciometry Drive, Level, Edge a dvoupolohový přepínač, ovládá se také nožním spínačem, který je součástí vybavení).  
Výstupy balancovaný XLR Di, speakon pro připojení 4 Ω nebo 8Ω boxu, výstup pro sluchátka
Další vybavení Send a Return pro efektovou smyčku, vstup Aux

 

https://www.gallien-krueger.com/legacy-combos

Psáno pro časopis Muzikus