muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyGEM WK 1000 - keyboard, nebo workstation?

24.9.2007 | Autor: Michal Tomek | sekce: pro muzikanty - testy

GEM WK 1000 - keyboard, nebo workstation?

GEM WK 1000 - keyboard, nebo workstation?

World Keyboard, Arranger Keyboard, Multimedia Workstation -všechny tyto pojmy charakterizují klávesy GEM WK 1000. označil bych je jako keyboard s ambicemi pracovní stanice (workstation).

Po pěti letech od uvedení předchozího modelu WK 1 (test vyšel v Muzikusu 03/2002) přišla italská firma GEM s inovovaným nástupcem WK 1000. V čem je novinka lepší? V čem je jiná? Dozvíte se v následujícím testu.

Základní popis
Koncepce nástroje zůstala stejná jako u WK 1. Jde tedy o klasický keyboard nabízející rozsah klaviatury šedesát jedna kláves s rychlostní citlivostí (dynamikou). Když jsem WK 1000 viděl poprvé, svým designem mi připomínal "dětskou hračku" ze supermarketu za pár stokorun.? Ale po testu musím uznat, že první pohled klame a že jde o nástroj odpovídající své ceně.

Ovládání a konektory
Na horním panelu najdete šedesát osm tlačítek rozdělených do sekcí. Nechybí ani numerická klávesnice pro přímou volbu čísla parametru, zvuku, stylu... Všechna tlačítka jsou pogumovaná. Prohledávání menu a rychlost nastavení hodnot by mohlo zlepšit ještě data kolečko známé z mnoha jiných keyboardů.
Středu ovládacího panelu dominuje modře podsvětlený displej, který je rozdělen do dvou částí. Horní část nabízí dva řádky textu (každý po dvaceti čtyřech znacích), spodní část obsahuje sloupce hlasitosti jednotlivých partů a informace o tempu, transpozici...
Vedle klaviatury je kolečko ohýbání tónu (Pitch Bend). Nad ním najdeme tlačítko modulace. Toto řešení se mi nejeví jako moc šťastné, protože tlačítko nabízí pouze dvě polohy (vypnuto, zapnuto) a sílu efektu modulace nelze měnit. Přednastavená hodnota aktivní modulace mi připadá příliš vysoká, čímž pro mě tato funkce ztrácí využití a význam. Ostatně sílu modulace můžete sami posoudit ve zvukové ukázce na CD příloze.
Podívejme se na konektory na zadním panelu. Zde najdeme vstup pro napájecí adaptér (nástroj je možné napájet i z baterií), sluchátkový výstup, stereo linkový výstup, vstupy pro sustain a volume pedál, klasickou dvojici MIDI konektorů (MIDI in a MIDI out), to host port (další možnost MIDI komunikace s počítačem) a nakonec dvojici video výstupů (S-VHS a RGB). O video výstupech a jejich funkci se zmíním ještě v odstavci Karaoke.
Nalevo pod klaviaturou najdeme disketovou mechaniku pracující klasicky s disketami 2DD i 2HD.

Zvuk
Zvuková výbava je opravdu bohatá. Nabízí celkem 471 PCM zvuků rozdělených do čtyř bank. Bicích sad je celkem dvacet, což se pro nástroje této cenové kategorie dá hodnotit už jako nadstandard. Polyfonie má dvaatřicet hlasů. WK 1000 umožňuje vrstvení dvou zvuků i rozdělení klaviatury (s nastavitelným dělicím bodem). Kombinace zvuků je možné ukládat do šedesáti tří programovatelných performancí.
Efektová jednotka disponuje dvaadvaceti reverby a dvaadavceti efekty typu delay, echo a podobně. Bohužel musím souhlasit s výtkou, kterou uvedl Daniel Forró v testu předchůdce (WK 1). Protože i u WK 1000 je u většiny zvuků nastavená síla efektu příliš velká.
O reprodukci zvuků se stará kvalitní interní ozvučení nabízející čtyři reproduktory a celkový výkon 2 x 6 W.

Doprovodná sekce
Automatických doprovodů na WK 1000 najdete celkem devadesát šest. Zajímavá je například kategorie World, která obsahuje i neobvyklé rytmy (9/8, 7/8 a 5/8). Každý doprovod má čtyři hlavní variace.

Karaoke
GEM WK1000 nabízí také možnost zobrazování písňových textů SMF skladeb (formát 1), a to jak na displeji nástroje, tak i například na připojené televizi. Kabel pro propojení (s konektorem SCART) je součástí dodávky. Text je vždy zobrazován po dvou řádcích.

Závěr
GEM WK 1000 nabízí oproti svému předchůdci několik vylepšení (například bohatší nabídka zvuků). Zůstaly mu však i mnohé slabší stránky vytýkané už modelu WK 1 (síla efektů, pouze osm stop sekvenceru). Ponechal si však i to kladné (aktualizovatelný systém, jednoduché ovládání).?


Info:
GEM WK 1000 je keyboard s bohatou nabídkou zvuků, zajímavými doprovody, disketovou mechanikou a funkcí karaoke. Doporučená cena je 17 990 Kč.

Plus:
numerická tlačítka
kvalitní interní ozvučení
OS ve FlashROM

Minus:
příliš mnoho efektu v některých zvucích
tlačítko modulace


Technická specifikace:
počet kláves/dělená: 61, dynamika, bez aftertouch, nastavitelný bod dělení
polyfonie: 32 hlasů
počet nástrojů: 471 zvuků (včetně 20 bicích sad), 63 performací
multitimbral: 16 partů pro song, 8 partů pro styl
váha: 9,5 kg
rozměry: 980 x 145 x 350 mm
GM/GS/XG... GM Level 1
adaptér/síť: adaptér v ceně
typ syntézy/sampler: AWM, sampler není
zvukové banky: 4 zvukové banky interních zvuků
disketa/flash karta: disketa
MIDI in: ano
MIDI out: ano
MIDI thru: ne
počet stylů: 96 + 8 uživatelských, každý 4 variace

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/GEM-WK-1000-keyboard-nebo-workstation~28~zari~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.