muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraFramus Legacy FD-28 N SR SBT CE - elektroakustická kytara

18.6.2018 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Framus Legacy FD-28 N SR SBT CE - elektroakustická kytara


Z Muzikusu přistála před mým domem krabice s povědomým logem německé legendární značky Framus, kterou jistě není třeba kytaristům představovat. Po vybalení vykouklo krásné „déčko“ neboli typ dreadnought. Je to nejvíce vyráběný model akustických kytar, který má na svědomí zakladatel americké kultovní firmy Martin.

Byl jím německý přistěhovalec z devatenáctého století Christian Frederick Martin, který připlul k americkým břehům, a roku 1833 vznikla nejstarší americká kytarová manufaktura. C. F. Martin se narodil roku 1796 v saském Markneukirchenu a kytary Framus, původně vyráběné ve stejném místě, i když dnes již v Číně, jsou tedy dědictvím, na něž by mohl být zakladatel firmy právem hrdý.

Framus Legacy FD-28 N SR SBT CE - elektroakustická kytara


Popis
Dostávám tedy do ruky pravé „déčko“ s výřezem (zvaným cutaway) pro levou ruku v nádherném provedení hnědého sunburstu. Již na první pohled tuším vynikající materiály a při pátrání na stránkách výrobce zjišťuji, že se nemýlím. Všechny dřevěné díly z masivu a špičkové provedení. I takový detail, jako je lemování přední desky, je v designu rybí kosti, což upomíná na typický prvek kytar Martin. Takže ozvučná deska smrk sitka v AA kvalitě s klasickým smrkovým žebrováním ve tvaru X - opět patent C. F. Martina, které maximálně zpevňuje desku a zabraňuje zborcení nebo popraskání. Lemování je trojvrstvé, s motivem rybí kosti v barvě slonové kosti nebo také krémové. Rozeta má stejný design a je tvořena dvěma proužky - herringbone a zevní tenký, také trojvrstvý. Deska nese kobylku z přírodního jakostního ebenu a není lakovaná. Tvarově odpovídá takřka všem kytarám Framus, tedy trochu připomíná půlměsíc. Sedlo je z kompozitu Tusq, nahrazujícího dnes úspěšně přírodní rybí nebo hovězí kost, a kompenzaci menzury má struna h. Kolíčky k uchycení strun opět eben, zdobený na vrchu perletí. Tedy klasika. Spodní desku a luby Framus opatřil nádherným hustým indickým palisandrem z masivu. Ten přináší nástroji požadovanou zvukovou kvalitu s pevnými sametovými basy a zvonivými výškami. Vedle drahého palisandru Rio nejpoužívanější materiál na stavbu špičkových nástrojů. Deska je zpevněna čtyřmi smrkovými žebry, pečlivě vybroušenými, a spoj obou polovin krásnou smrkovou výztuhou. Vše je provedeno velmi precizně a nechybí ani zpevnění lubů malými palisandrovými pásky. Nádherná ruční práce. Lepený krk z jednoho kusu mahagonu na spoji s hlavicí ozdoben vystouplým jehlanem vytváří dojem luxusu. No, on to opravdu luxus je. Logo firmy je vsazeno do palisandrového plátku a také sofistikovaná ozdoba z perleti připomíná nejdražší hlavice kytar Gibson. Otevřené zlacené mechaniky s převodem 1 : 18 dodala americká firma Grover. Tedy opět špičkový prvek. Zlacené jsou i obě rolny na uchycení řemene. Spodní s instalovanou zdířkou pro vstup kabelu. Hmatník je také z ebenu a orientační značky z pravé perleti na obvyklých polohách ve tvaru puntíků. Na hmatníku najdeme 21 pečlivě vsazených pražců, na koncích leštěných do kulata. Naprosto dokonalá práce. Není co vytknout. Nultý pražec opět Tusq. Nástroj je kryt lesklým lakem přes vintage sunburst. Struny byly dodány americkou firmou Cleartone v síle .012-.053, která slibuje 3-5x delší životnost než u jiných strun. No, nevím, nezkoušel jsem.

Framus Legacy FD-28 N SR SBT CE - elektroakustická kytara


Framus Legacy FD-28 N SR SBT CE - elektroakustická kytara


Snímání zvuku
Výrobce použil osvědčenou kombinaci piezosnímače a předzesilovače americké firmy Fishman Prefix T. Najdeme zde všechno, co kytarista potřebuje ke své hře jak na pódiu, tak i ve studiu. Tedy i integrovanou chromatickou ladičku a omezovač zpětné vazby, zvaný zde Notch, který je regulovatelný. Ekvalizér obsahuje čtyři prvky - Bass, Contour, Treble a Brillant. Contour lze ještě upravovat frekvenčně. Pak tu máme přepínač fáze a spínač ladičky. Výstup lze upravit celkovým otočným Volume. Celý systém je doplněn malou LED diodou k signalizaci stavu baterie. Napájení má za úkol klasická 9V baterie, vsazená do pre-ampu, lehce vyměnitelná.

Akustický zvuk
Co lze tak asi očekávat od špičkově postaveného nástroje s ne zrovna zanedbatelnou cenou? Prostě to, co je třeba. Sametové basy, pevné zvonivé výšky, dlouhý sustain a vyrovnanou tónovou charakteristiku. Všechno splňuje a je radost na kytaru hrát. Skvělý dohmat ve všech polohách, nikde nedrnčí a nedusí se zvuk. Na nejcitlivějším místě od deváté do dvanácté polohy neprskají výšky a struna e krásně nese plný tón. Palisandr pracuje tak, jak má. Odhaduji, že tak za dva roky to bude skvělý konkurent dvakrát tak dražších kytar Martin - konstrukce a materiály jsou totožné.

Závěr
Provedení nástroje je opravdu naprosto bezchybné a za tu cenu lahůdka. Bavilo mě hrát prsty i trsátkem a totéž bych doporučil všem dalším zájemcům. Rovněž jednoduchý a léty prověřený design je skvělý. V příslušenství jsem nalezl inbus napínacího šroubu krku s návodem k použití, náhradní kolíček pro upevnění struny, náhradní sedlo kobylky a v krabici se povaloval černý nalepovací pickguard neboli ochranný kryt před poškozením desky. A nakonec také návod k ovládání předzesilovače Fishman. A s jednou specialitou jsem se zatím nesetkal - ozvučný otvor byl při vybalení překryt plastovou nalepovací fólií. Účel jsem nezjistil, možná sucho/vlhkost. Tu jsem po testu zase vrátil na místo. Takže jen vybalit a hrát... A milovníky americké hudby upozorňuji, že to velké N v názvu modelu značí Nashville. :-)

Info:
Framus Legacy FD-28 N SR SBT CE je elektroakustická kytara s výřezem. Cena je 44 467 Kč.

Plus:
vynikající zpracování a použité materiály
klasický design dreadnought Martin
zvuk
skvělý pre-amp a snímání
vynikající krk a hmatník
cena oproti originálu Martin

Mínus:
Musím se přiznat, že tentokrát jsem nenašel.

Technická specifikace
vrchní deska smrk sitka, kvalita AA, masiv
žebrování vrchní desky X (smrk)
spodní deska a luby indický palisandr, masiv
kobylka nelakovaný eben
sedlo kobylky Graph Tech Tusq
kolíčky eben s perletí
krk mahagon
hmatník eben s perleťovými značkami
nultý pražec Graph Tech Tusq
mechaniky Grover, otevřené zlacené, poměr 1 : 18
celková délka 1030 mm
délka těla 505 mm
šířka těla 400 mm
hloubka těla 100/127 mm
šířka krku na nultém pražci 45 mm
šířka krku na 12. pražci 55 mm
menzura 648 mm
počet pražců 21 medium
preamp Fishman Prefix T
struny Cleartone Acoustic EMP .012–.053


Web
www.framus.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Framus-Legacy-FD28-N-SR-SBT-CE-elektroakusticka-kytara~18~cerven~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.