Framus Diablo D-Series - univerzální elektrická kytara

Framus Diablo D-Series - univerzální elektrická kytara
Framus Diablo D-Series - univerzální elektrická kytara

V roce 1922 začal vyrábět strunné nástroje ve městě Schönbach jakýsi Fred Wilfer. Po druhé světové válce se přesunul do Německa a v roce 1946 založil firmu na hudební nástroje Framus (FRAnconian MUSical). Na konci padesátých let, kdy byl populární rock & roll, začala továrna Framus chrlit své první elektrické kytary a v roce 1960 byl Framus největším výrobcem elektrických kytar v Evropě.

V roce 1975 firma zkrachovala, pravděpodobně neustála japonsko-americkou konkurenci. Znovuzrození firmy Framus nastalo v roce 1995. Má to na svědomí syn zakladatele Wilfera za pomoci firmy Warwick. Na jeden nástroj od téhle firmy se podíváme v tomto testu.

 

Kytara Framus Diablo D-series

Je to vlastně čínský klon kytary vyráběné v Německu. Cenový rozdíl mezi německou a čínskou kytarou je veliký. Za jednu německou pořídíte dvě čínské. Přesto má čínské Diablo ebenový hmatník a originální snímače Seymour Duncan (USA).

 

Snímače a zapojení

Snímače jsou na kytaře tři. Dva humbuckery (kobylka a krk) a jeden single uprostřed. Začneme u krku, tam je minihumbucker s „kolejničkami“ SCR-1n (Cool Rails Strat s keramickými magnety), produkuje středně silný signál s důrazem na středy, což je dobré na sóla ve vyšších polohách. Prostřední snímač je single SSL-1 RW / RP (magnety AlNiCo 5), produkuje o něco silnější signál než klasické stratocasterovské singly, a to díky přidaným závitům cívky. U kobylky máme TB-4 JB (JB Trembucker s magnety AlNiCo), produkuje silný signál se zdůrazněnými vyššími kmitočty, což znamená krásně konkrétní zvuk pro rockové riffy.

Zapojení snímačů je klasické jako u kytar typu Superstrat, přepínáme pomocí pětipolohového přepínače. Kombinace je humbucker, humbucker + single, single, druhý humbucker + single a druhý humbucker. Pomocí potenciometru tónové clony (push/pull) lze ještě rozepínat cívky humbuckerů, a tudíž z nich udělat single.

Zvukově jsou snímače velmi vyvážené, dá se hrát ve všech pozicích. Krkový snímač má lehce kulatější zvuk, single je trochu ostřejší, sílou signálu nijak nezaostává za krkovým snímačem a kobylkový humbucker má univerzální rockový sound. Když rozpojíme cívky, tak se zvuk kobylkového snímače lehce „prozvoní“ a trochu se zmenší výstupní signál, ale nijak dramaticky. Jako Stratocaster to ale nehraje. Je to dáno konstrukcí snímačů, které používají jiné vinutí a jiné magnety. Nicméně zvukových variací se na Framusu Diablo dá nastavit opravdu hodně.

Framus Diablo D-Series - univerzální elektrická kytara
Framus Diablo D-Series - univerzální elektrická kytara

Krk

Krk je mistrovský kousek. Je vyroben ze tří kusů javoru, což by mělo zajišťovat stabilitu krku. Hmatník je z krásného černého ebenu. Pražců je 22, jsou velikosti jumbo a jsou dobře opracované. Rádius hmatníku je 12 palců po celé délce krku. Připevnění krku k tělu je sice šrouby, ale je perfektně ergonomicky provedené, takže se dá bez námahy dostat až na nejvyšší polohy.

 

Mechanika

Ladicí mechaniky jsou bez označení a nejsou zamykací, což je u kytary v této cenové kategorii trochu mínus. Kobylkové tremolo je Framus (kopie Wilkinsonu). Páka se nešroubuje, jen zasouvá. O správnou tuhost (aby se to neviklalo) se stará malý šroubek na spodní straně tremola u páky. Naštěstí je to stejný šroubek, jako jsou červíci v kamenech kobylky. Páka se při optimálním nastavení toho červíka pohodlně zasune do otvoru a má příjemnou tuhost, nemá žádný „vakl“.

 

Strunal Schönbach, Cremona Luby, Framus. Co to má vše společného?

Hodně. Schönbach je původní německý název českého města Luby. Ano to jsou ty Luby, kde se vyráběly československé kytary v továrně Cremona, to již pamětníkům bude něco říkat. Myslím, že skoro každý český muzikant se s nástroji z Cremony někde setkal. Velmi rozšířená byla kdysi jazzová Jolana „gibsonka“. Dnes se firma jmenuje Strunal Schönbach, dělají tam housle a akustické kytary.

 

Asi bude dobré, ten malý inbus s sebou stále nosit, i když hrozí, že ho ztratíme. A že se to stane, je na sto procent jisté. :-) Ještě jsem nezmínil nultý pražec, ten je z černého materiálu Graphite a měl by zajištovat bezproblémové klouzání strun. Při rozumném používání tremola se kytara téměř nerozlaďovala, což mně příjemně překvapilo. Tedy tremolo, nultý pražec i ladicí mechanika jsou ok.

 

Tělo

Superstratově tvarované tělo kytary je z olše. Testovaný kousek byl z nenalakovaného, jemně vybroušeného dřeva. Troufnu si říct, že jsem málokdy viděl tak hezkou kytaru v přírodním dřevě. Závěsy na popruh jsou připraveny na zámky, které zámky jsou součástí balení, což je významné plus. Kytara je dodávána v docela slušném obalu s velkou a malou kapsou.

 

Závěr

Celkové zpracování kytary Framus Diablo D-series je velmi dobré. Krk je skvělý, hmatník ebenový, pražce dobře opracované, kytara je zkrátka téměř luxusní. Jedinou výtku mám k mechanice, která by mohla být zamykací (lze celkem levně dokoupit). Zamykací mechaniku mají bohužel až dvakrát dražší originální německé modely.

 

Info:

Framus Diablo D-series je univerzální elektrická kytara vyrobená v Číně, která vychází z dražšího modelu vyráběného v Německu. Čínská je zhruba o polovinu levnější než německá. I přesto jsou v čínské kytaře použity originální americké snímače. Cena je 24 052 Kč.

 

Plus:

krásný vintage vzhled

velmi dobrý krk

ebenový hmatník

dobře zpracované pražce

originální snímače Seymour Duncan

pouzdro v ceně

zámky na popruh

záruka čtyři roky

 

Mínus:

Mechanika není zamykací.

Při rozpojení cívek bych očekával větší rozdíl ve zvuku.

 

Technická specifikace

krk javor
menzura 448 mm
počet pražců 22 (jumbo)
hmatník eben
rádius hmatníku 12"
struny .010–.046
tělo olše

 

http://www.framus.com/en/Framus-.html

Psáno pro časopis Muzikus