muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukFractal AX8 - kompaktní podlažní multiefekt pevné konstrukce

7.7.2018 | Autor: Jan Erle | sekce: pro muzikanty - testy
(R)evoluce v menším provedení, robustní šasi z oceli a bočnicemi z hliníku (výrobce udává kvalitu stejnou jako u letadel) má celkem jedenáct nožních přepínačů...
Po úspěšném zavedení pre-ampu a multiefektu AXE FX na trhu, díky čemuž se definitivně prolomila nedůvěra některých hráčů k modelingovým kytarovým zařízením, přišla americká firma Fractal na trh s pedálovou verzi velkého bratra AXE FX - modelem AX8. Ano, není to stejně zařízení jako vlajková loď firmy, ale přesto si zachovala kvalitu a to za podstatně nižší cenu. V čem je tedy rozdíl?

Fractal AX8 - kompaktní podlažní multiefekt pevné konstrukceTato verze má méně výkonné procesory, díky tomu nemůžete zapojit max. počet efektů jako u rackové verze a lze použít najednou pouze simulaci jednoho zesilovače. Nenajdete zde ani Tone Matching ("naskenování zvuku kytary") nebo IR Capture (snímání a uložení zvuku z jiného aparátu, můžete pouze kopírovat zvuky vytvořené IR Capture). Naproti tomu, ale přináší vše v jednom, velmi kompaktním pedálu, přijatelné váhy 5,4kg. Je zde tedy vše co je potřeba k živému hraní nebo ke studiové práci. Firma Fractal neustále vyvíjí nové verze software Quantum, nyní je to aktuální verze 9 (což představuje další nárůst v kvalitě zvuku), a zároveň s tím nabízí rozšiřování nabídky zesilovačů a reproboxů. To vše zdarma bez zásahu do uživatelského prostředí, takže investice do zařízení se vrací i v této podobě. Výběr zvuků zahrnuje snad všechny zesilovače, které se ujaly na trhu (včetně butikovych) v rozsahu od 50 let minulého tisíciletí až po současnost.... pomoci osmi přepínáte presety, scény (každý preset můžete uložit v osmi variantách), jednotlivé efekty (on/off) a volbu X/Y (v jednom presetu jsou dvě varianty zvuku pod jedním přepínačem). Ke každému přepínací jsou proto pro lepší orientaci přiřazeny tři světelné indikátory. Zbývající tři přepínače slouží v základním nastavení k přepínání mezi bankami, volbě tempa nebo ladičky. U všech tří je možné měnit funkce s různými možnostmi (můžete nastavit až celkem dvanáct různých variant) například přepínání presetu, scén, varianty XY, tempa, looperu controlu, ladičky apod.
AX8 obsahuje 512 předvoleb uložených v 64 bankách, můžete vybírat z 222 zesilovačů a 130 reproboxů. V horní části čelního panelů uvidíte osm otočných podsvicených potenciometrů, které umožní okamžitý přístup do základních korekcí zesilovačů (basy, středy, výšky atd.). Další tlačítka nám umožňují editaci jednotlivých efektů a nastavení všech dostupných parametrů. V okamžiku, kdy ale AX8 připojíte pomoci USB k počítači (funguje na obou platformách PC a Mac), ztratíte zájem o hlubší editaci přímo na multiefektu, protože podstatně jednodušeji a rychleji lze nastavit vše pomoci editačního softwaru AX8 Edit.

Na stránkách wiki.fractalaudio.com naleznete encyklopedii ve formátu Wikipedie pouze pro produkty Fractal. Kromě seznamu skutečných zesilovačů a reproboxu pojmenovaných podle originálních produktů, najdete i všechny vyčerpávající informace, rovněž s komentáři zakladatele a konstruktéra firmy Fractal Cliffa Chase.

Editace na počítači
Funkce a editace jsou totožné s AXE XL. Najdete zde opět síť složenou z mřížky 12 x 4, jak je známá z rackové verze, do které můžete vkládat jednotlivé funkce a efekty. Je to stále stejné, jako když dáváte jednotlivé efekty (krabičky) vedle sebe a propojujete je kabely. Počet efektů je víceméně omezen jen kapacitou CPU (procesoru). Instalace je velmi jednoduchá a nestalo se mi, že by software zatuhnul nebo padal.
Funkce IR nám u AX8 umožní pouze načíst vytvořené IR zvuky z Axe-FX nebo z široké nabídky softwarových balíků CabLab od firmy Fractal.
Fractal Bot je další nezpoplatněný software umožňující upgrade firmwaru, zálohování a obnovování uložených verzi. Najdete nejen k němu na stránkách výrobce (www.fractalaudio.com) skvělou podporu, spoustu užitečných informací, s možnosti přihlásit se na stránky www.axechange.fractalaudio.com a stáhnout si presety vytvořené jinými kytaristy, případně nabídnout své vlastní presety.

Zadní panel
Zadní panel AX8 obsahuje kromě kytarového vstupu možnost připojit až čtyři expression pedály nebo footswitche. Jsou zde výstupy jackove a XLR (možnost sterea), které mohou být použity najednou, další separátní stereo výstupy a vstupy - lze je využít  jako efektovou smyčku a používat pouze modulační efekty, nebo je to také varianta poslání separátního signálu bez simulace reproboxu (např. Out1 do PA nejlépe přes XLR a Out2 do zesilovače na pódiu). Když využijete linkové výstupy v kombinaci s vystupy do aparátu, ušetříte zvukaři práci s přeslechy a na pódiu budete mít zvuk svého oblíbeného kytarového reproboxu.
Dále je zde, už klasika pro podobný typ zařízení, SPDIF, MIDI a rovněž síťová zástrčku, což je velké plus, že zdroj je již součástí pedalboardu (lze použít kdekoliv na světě, jen vyměníte přívodní kabel). V návodu najdete vyčerpávající seznam všech efektů.

Fractal AX8 - kompaktní podlažní multiefekt pevné konstrukceSekce preampu
Za velké plus považuji, že sekce pre-ampu a simulace boxu je oddělená výpočetním výkonem od ostatních efektů. Ačkoliv nejsem moc velký příznivec kompresorů na kytaru,ady jsem ho s radostí použil. Kompresor nijak netrčí nad zvukem a skutečně pomáhá s dynamikou a sustainem. Stejné je to i s využitím noise gate - už zakladní nastavení odstraňuje šum bez vlivu na zvuk, jak při otevření, tak zavření zvuku. Pro ty, kteří více preferují zkreslení pomocí krabiček, je zde nabidka více než dvaceti pěti boosteru, overdrivu, distortionu a fuzzu. Jen na základě tolik populárního Tube Screamu (T808) zde najdete osm různých variant zkreslení. Uz přednastavení všech základních efektů je na skvělé urovni, stačí si pohrát s úrovní hlasitosti, a můžete mít hotovo.
Užitečná funkce je i Spillover, kterou mužete využít mezi presety a prolínat reverb a delay. Kdyz budete volit přepínání scén, tak tam se prolíná nastavení všech efektů.

Fractal AX8 - kompaktní podlažní multiefekt pevné konstrukceZávěr
AX8 je určen pro ty, kteří se nechtějí tahat s rackovou verzi a k tomu potřebným pedálem FC101 pro živé hraní nebo chtějí mít doma něco kompaktního. Oželí maximální výkon a možnost zapojení dvou zesilovačů. Za polovinu ceny (Axe-FX plus pedál MFC101) máte k dispozici jen mírně ořezanou verzi ve velmi kompaktním provedení s možnosti hrát ve stejně kvalitě do PA, při využití jen monitoru na pódiu případně FRFR (Full Range Flat Responsive) boxu - nejlépe s vestavěným zesilovačem, ale samozřejmě i jakékoliv další varianty jsou možné, ať do smyčky nebo přímo do výstupu lampového zesilovače, komba, hybridního zesilovače, tranzistorového (nejlépe od firem vyrábějící produkty pro kytaristy - třeba Matrix apod.). To už záleží jen na fantazii každého hráče a v případě AX8 se meze nekladou a paradoxně zvuk pre-ampu to zásadně neovlivní.

Info
Fractal AX8 je kompaktní podlažní multiefekt pevné konstrukce, který poskytuje mírně ořezané kvalitní zvuky vyšší verze Axe-FX. Cena je 1399 euro.

Plus
Souhrně v pedálové verzi nejlepší pre-amp a multiefekt s modelingovou simulaci na trhu za atraktivní cenu.

Mínus
Nemá sluchátkový výstup, ale to lze lehce nahradit například levnou zvukovou kartou.

https://www.fractalaudio.com/ax8-amp-modeler-multi-effects/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Fractal-AX8-kompaktni-podlazni-multiefekt-pevne-konstrukce~07~cervenec~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.