Fokus Endless Custom 7

Fokus Endless Custom 7
Fokus Endless Custom 7

VŮBEC NEJKOMPLIKOVANĚJŠÍ NA TÉHLE RECENZI BYLO ZÍSKAT SKUTEČNÉ JMÉNO TÉHLE NAČERVENALÉ HOLKY. UKOŘISTIL JSEM JI V OBCHODĚ A PAK JSEM ZJISTIL, ŽE WEB PRODEJCE ZMĚNIL NÁZEV A TEDY I DOMÉNU, ALE TUTO KYTARU (ALESPOŇ V DOBĚ, KDY TUTO RECENZI PÍŠI) PONECHAL VE STARÉ, OD TOHO, CO DRŽÍM V RUCE, VYZNAMNĚ SE LIŠÍCÍ, VERZI.

 

Sedmistrunný kus mahagonu, vycházející z tvaru těla Gibson Les Paul je osazený dvěma humbuckery a vůbec celou tou klasickou sadou potenciometrů hlasitosti, tónových clon a přepínačem stejně jako velký vzor. Jen ten sedmý kolíček je navíc a pochopitelně odpovídající širší kobylka a hmatník, mimochodem pěkně vykládaný.

Krk je oproti informacím z webu lepený - a zdá se mi, že moc pěkně. Oproti webové verzi také schází pickguard, což je jedině dobře, protože to kytaře sluší víc. Nakonec vypadá trošku jako PRS.

Hlava kytary se mi zamlouvá moc, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé je proporčně-estetická, což přiznám může být velmi subjektivní, ale hlavně má velmi příznivou geometrii průchodu strun od kolíčků ladicí mechaniky k nultému pražci. Struny přicházejí na pražec ve velmi diskrétním úhlu, a to bude mít vliv na co? Ano, správně. Na stabilitu ladění, protože struny nebudou tak skřípat, budou mít menší adhezi v kritickém místě. To je super.

Když už jsem se dostal ke strunám, ač jsem se dušoval, že o nich nebudu mluvit (jak to mají obvykle mí kolegové ve zvyku), je vidět že ani já jsem se neopanoval. Spíše než bych vám ale popisoval kvalitu továrních strun za účelem toho, že by vás snad tohle nakonec mohlo přesvědčit ke koupi (stály za ...), vyzvednu jiný aspekt. Trochu si rýpnu do obchodníků. Když se prodává kytara dražší 5 tisíc, myslím, že by stálo za to se trošku podívat na struny a případně natáhnout nějaké odpovídající. Nechce mi přece nikdo tvrdit, že zrovna struny mají zanedbatelný vliv na zvuk a celkový dojem, když si na tu vaši kytaru hrajeme pár minut v obchodě? Kdo prodává auta taky ví, že je potřeba leštit a leštit, když se to chce dobře prodat a prodat... Zvuk je potřeba mít taky v super lesku.

Zpátky k Endless Custom. Jak jsem psal výše, mahagonové těleso je tahle kytara. Prostě osmičkami ji nikdo nerozezníte, a zvlášť ne, pokud chcete podladit o tón, jak to mají korníčkové rádi ;-). Moje osvědčená, vlastnoručně míchaná sada od GHS je tato (011, 014, 018, 036, 052, 060, 070).

 

Pořádné hraní

Teď jsem si tedy konečně na kytaru sáhl pořádně. Tenhle kus má poměrně nízký dohmat, dost měkký. Krk je pro mne nezvykle kulatý a silný, ale to je dáno zvykem z ibanezů. Přesto se mi na něj hraje překvapivě dobře. To, že je krk dobře připojen k tělu, dokumentuje i slušný sustain. Co se stane, když do ní připojíte drát? Je holka trošku "vostrá"... Snímače značky (?) Sky Pickups jsou velmi hlasité, v principu každý můj preamp mírně zaskučel a pustil šťávu, tzn. že i z čistého kanálu šel mírný crunch. Nutno ale dodat, že příjemný. Vysoká míra zkreslení na preampu hi-gain kanálu v interakci se silným výstupním napětím snímačů způsobuje dlouhý sustain drženého dvojhmatu - tak, že si klidně můžete zdřímnout a po pěti minutách tam bude pořád, v nezměněné míře... No to přeháním, ale ne moc. Zkrátka, pokud jste "shredders", citlivě točte gainem na prempu, protože tahle sedma mu sama nakládá pod kotel už víc než dost.

 

Kus po kusu

Tak, a v tomhle místě je přesně prostor na úvahu, co bych měnil, kdybych něco měnil... Po diskusích s technickou podporou DiMarzia a vlastních praktických testech jsem nakonec přijal názor, že pro moderní sound, pěkně oddělené a čitelné sekané riffy, je daleko výhodnější mít slabší snímače, nehltící příliš preamp, a nechat právě jej dokázat, co v něm je. Slabší signál snímače mimo to dává šanci i kytaře do tónu významněji zasáhnout. Takže já bych uvažoval o slabších snímačích.

Snímačová nečitelnost, to je celé, co bych mohl kytaře vytknout, a musím říci, že mně se hned tak něco nezavděčí. Otázkou zůstává, je-li toto vlastně výtka; jinému může naopak zrovna to dokonale vyhovovat.

 

Resumé

Sedma z mahagonu je dobře dílensky opracovaná, rozumně osazená a navíc s takovou pěknou hlavou? To za 13 900 Kč jinde nepořídíte. Definitivně bych do ní šel, kdybych se už osobně nepasoval na továrního pilota v jiné stáji ;-), ale nikdy neříkej nikdy...

 

Info:

Fokus Endless Custom 7 je sedmistrunná kytara typu les paul. Její cena je 13 900 Kč.

 

Plus:

mahagonové tělo

lepený krk

úhel strun na hlavě

poměr výkon/cena

 

Mínus:

příliš silné snímače

Psáno pro časopis Muzikus