Fodera-praktické s křidélky - apartky určné pro cvičení

Fodera-praktické s křidélky - apartky určné  pro c
Fodera-praktické s křidélky - apartky určné pro c

Snažit se baskytaristovi představovat firmu Fodera by asi bylo nošením dříví do lesa. Málokterému z nás alespoň na chvilku nespočinul zrak na nádherných nástrojích tohoto Rolls Royce mezi baskytarami.

Reakce na Fodery bývají podobné. Muzikant většinou přestane kontrolovat svoje mimické svaly (plus sliny a vše, co k tomu patří) a hoří v něm neuhasitelná touha alespoň si sáhnout. Kromě kytar však na pultech můžete ještě narazit na jiné dva produkty ozdobené typickým motýlkem - Fodera Private Practice Amp a Fodera Model 2000 Pre-amp. Chvíli jsem kolem nich jen tak chodil, ale pak zase touha přemohla mne a musel jsem si obě černé krabičky půjčit na testy.

 

Private Practice Amp

Svůj problém, jak cvičit v paneláku, jsem vyřešil už docela dávno tím, že jsem si koupil Tom Scholz Rockman - Bass Ace, umělohmotnou krabičku, do níž připojím basu a sluchátka a můžu, ničím a nikým nerušen, hrát. Byl jsem nadmíru spokojen, ale netušil jsem, že od "cvičítka" můžete čekat i víc, než jen pouhé přehrávání tónů. Fodera mi to ukázala.

Hned při prvním setkání mě sice poněkud vyděsila rána, kterou jsem dostal do uší, když jsem zmáčkl tlačítko On. Vše, co jsem ale slyšel potom, prvotní zděšení zahnalo.

Krabička má tři úrovně. V té první upravujete signál, který (jak jinak než přes jacka) přichází přímo z nástroje. Pomocí dvoupásmového ekvalizéru a ovladače hlasitosti se můžete dopracovat k naprosto perfektnímu a věrnému zvuku svého nástroje. Abyste slyšeli tóny, které hrajete, můžete píchnout basu třeba do gramofonu, ale Private Practice Amp nabízí mnohem víc. Ve sluchátkách, pokud to kvalita vašeho nástroje dovoluje, zřetelně slyšíte každý sebejemnější pohyb ruky po hmatníku a i ty nejmenší rozdíly v síle hraní. Jednoduše, co jde dovnitř, jde také ven. Practice Amp vás nutí k tomu, abyste se snažili (třeba slap) hrát co nejvyrovnaněji, a pomůže vypilovat techniku hraní příklepů, perkusních tónů a hammeringu. Na druhou stranu zase umožňuje si pohrávat s dynamikou hraní, čímž může obohatit celý herní projev.

V druhé úrovni do signálu přimícháváte zvuk z externího zdroje. Přes dva cinche lze ke krabičce připojit prakticky cokoli, co má linkový výstup, ať už je to CD přehrávač nebo třeba automatický bubeník z počítače (velmi praktické).

Ve fázi poslední už jen určíte, jak silný signál půjde do 4-32 ohmového jackového stereovýstupu na sluchátka, popřípadě jiného výstupu, který odpovídá tomuto rozmezí.

Přestože je Private Practice Amp poměrně drahý, jsou to pro basistu, který na sobě chce (tvrdě) pracovat a nemůže denně cvičit na 500W aparátu, podle mě vcelku dobře uložené peníze.

Fodera-praktické s křidélky - apartky určné  pro c
Fodera-praktické s křidélky - apartky určné pro c

Model 2000 Pre-amp

Pakliže hrajete více styly, mohli jste se už setkat s touto šlamastykou. Nastavíte si na svém aparátu perfektní zvuk pro slap a ve chvíli, kdy zahrajete prsty, je to katastrofa. A samozřejmě naopak. Řešení, jak se toho vyvarovat, je několik: dvoukanálový zesilovač, multiefekt či tanec po několika různých krabičkách anebo perfektní předzesilovač, jakým je Model 2000 Pre-amp od Fodery. Tahle krabička by sice stejně jako její kolegyně (Practice Amp) žádnou soutěž krásy nevyhrála, ale to nic nemění na tom, jaké je, tento předzesilovač napájený dvěma 9V bateriemi, dělo.

První pokus jsem udělal tím, že jsem přímo z výstupu Pre-ampu zapojil šňůru do vstupu na zvukovce svého počítače. Výsledek byl takový, že jsem bez váhání vymazal stopu baskytary u všech rozpracovaných demo projektů, které v počítači mám, a jal se je nahrávat znovu. Čtyři korekce - Bass Boost, Mid Cut-boost, Treble Boost a ovladač výstupní hlasitosti, se kterým se musí nakládat velice opatrně, poněvadž má neskutečný výkon - dokáží vytvořit téměř libovolnou barvu zvuku. Lehce jsem vytáhl basy a výšky a malinko potlačil středy, čímž jsem získal velice teplý a jakoby pružný slapový zvuk. Kdybych se stejným nastavením pokračoval prsty, zvuk by ve hřmotu zbytku kapely asi zanikl. Ve chvíli, kdy jsem se v průběhu skladby k prstům vracel, jednoduše jsem přišlápl tlačítko Mid Bypass, které způsobuje, že předzesilovač ignoruje nastavení středové korekce. Tím jsem se bezbolestně dostal k nádhernému, výraznému a silnému zvuku.

Síla Pre-ampu Model 2000 dlí v tom, že pokud ho máte a stačí vám na hraní dva zvuky, teoreticky už nepotřebujete nic dalšího. Když má vaše kapela slušné péáčko, píchnete se přímo do mixu a nepotřebujete už ani vlastní aparát. Stejně tak v klubech a na festivalech máte zajištěn zvuk, který si přejete, a na koncert můžete jet tramvají. Pakliže zkombinujete Model 2000 Pre-amp s výkonným basovým aparátem, nemůžete nic ztratit.

Přišel jsem dřív na zkoušku, abych vyzkoušel i tuhle eventualitu. Master na Pre-ampu nebyl ani na třetinu a už jsem musel stáhnout Gain úplně na minimum. Přestože jsem vynechal kompresor, který normálně používám (částečně proto, že jsem si zapomněl šňůru), šel do aparátu naprosto dokonalý vyrovnaný signál a ven pak armageddon, který pumpoval celou místností. Začal jsem se přistihovat, jak iracionálně uvažuji o tom, kde na krabičku seberu peníze. Z těchto úvah mi pomohlo vystřízlivět až to, že jsem objevil také záporné stránky Model 2000 Pre-ampu. Není jich moc, ale najdou se. Fakt, že tuhle bytelnou krabičku nejde napájet adaptérem a k bateriím se dostanete, jen když odšroubujete spodní část, to ať vezme čert. Problém nastane, když hrajete v nepříliš dobře ozvučené místnosti (naše zkušebna je zářným příkladem), kde se vám zvuky mlátí přes sebe a vy sotva slyšíte linku nástroje (natož jemné nuance). Na efektu není žádný indikátor polohy Mid Bypassu ani toho, zda je efekt vůbec zapnut. Cit v noze jako jediný ukazatel v takové situaci není zrovna ideální.

Když se ale vyvarujete špatně nazvučených pódií, je Model 2000 Pre-amp naprosto dokonalým společníkem jak na koncerty, tak do studia.

 

Info:

Private Practice Amp je kompaktní a kompletní aparátek určený výhradně pro cvičení s výstupem na sluchátka. Cena je 11 000 Kč.

 

Plus:

perfektní vyvážený a hlavně ničím nezkreslený zvuk

skvěle řešené připojení externího zdroje zvuku

je přenosný, praktický

 

Mínus:

cena

lupance při zapínání, šum

 

Info:

Model 2000 Pre-amp je univerzální předzesilovač pro baskytaru s dvěma polohami ekvalizéru. Cena je 10 700 Kč.

 

Plus:

nenapodobitelná, čistá a velice široká paleta zvuků

skvělá dynamika, velký výkon

všestranné využití

 

Mínus:

chybí indikátory přepínání, které by zjednodušily užívání

chybí napájení adaptérem

Psáno pro časopis Muzikus