přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraFender New American Standard Stratocaster - inovovaný američan

8.1.2009 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Fender New American Standard Stratocaster - inovovaný američan

Fender New American Standard Stratocaster - inovovaný američan

Na začátku letošního roku Fender představil nejnovější verzi American Standard Stratocastera. Jde o Strata sériově vyráběného v Kalifornii, který má ambice stát se pro příští období vlajkovou lodí firmy Fender. Od svého předchůdce se liší v několika detailech, jež kvalitativně přibližují tuto kytaru dražším modelům Vintage Series.

Popis

Testovaný kousek je v provedení: olšové tělo v barvě Pearl Blizzard (stříbrná metalíza) se světlým javorovým krkem a třemi singlecoil snímači. Již při prvním ohledání je patrné kvalitní řemeslné zpracování. Kytara se příjemně drží a i na sucho je patrné, že má pěkný zvuk i sustain. Krk vyrobený z jednoho kusu javoru má oblíbený C profil a dostatečnou tlouš'ku, aby vyhovoval i brutálnějším hráčům. Hmatník je vyleštěn do vysokého lesku, zatímco spodní část krku je o něco matnější, což usnadňuje pohyb ruky. Pražce jsou medium jumbo, mezi kytaristy asi nejžádanější velikost.

Tak a teď k ohlášeným novinkám. Mechanismus tremola a kobylky je z masivní, pochromované lité mědi a má dvoušroubové uchycení k tělu nástroje. Kameny jsou z vintage-style prohýbané oceli jako u starých modelů z 50. a 60. let. Další změnou je nový typ ladicí mechaniky, tentokrát moderní masivní strojky Fender Deluxe Staggered Cast/Sealed Tuning Machines, které mají dvě odlišné délky vrchních částí. (Basové struny E, A, D se navíjejí na delší, zatímco struny G, h, e na kratší "kolíčky".) Připadá mi to jako dobrý nápad. K udržení optimálního úhlu strun za nultým pražcem pak stačí jen jeden přítlačný usměrňovač vrchních strun e a h. Snímače jsou pěkně vyvážené AlNiCo single coily s klasickým vintage soundem.

Jak hraje

Zvuk New American Standard Stratocastera zapojeného do aparátu mě, musím říct, velmi mile překvapil! Tak příjemný a vyrovnaný zvuk bych od nového nástroje nečekal. Kytara má pěkný twang (krásně kvoká i se samotným bridgovým snímačem), přirozeně "olšově" komprimuje a táhne i za dvanáctým pražcem. K tomu všemu ladí a je příjemně lehká. Myslím, že když se dobře vyhraje, bude za pár let úplně skvělá.

Resume

Cena v USA je asi 1400 $, což mi připadá při současném kurzu dolaru celkem friendly. (Zhruba o čtyři sta babek levnější než modely Vintage Series.) Fender tento nástroj dodává v luxusním plastovém kufru SKB a uvnitř kromě kytary naleznete i kabel a oblíbený Fender řemen. Sečteno a podtrženo, Fender New American Standard Stratocaster je kvalitní nástroj, který rozhodně nedělá ostudu svým slavným předchůdcům!

Info:
Fender New American Standard Stratocaster je nový model oblíbeného sériově vyráběného "američana". Od předchozích "standardů" se liší masivní měděnou kobylkou s vintage-style kameny, novým typem mechaniky Schaller a povrchovou úpravou krku. Doporučená maloobchodní cena je 35 000 Kč vč. DPH.

Plus:
kvalitní zpracování
dobrý zvuk a ladění

Minus:
vintage vzhled bridge bych snad ještě dotáhl šestišroubovým uchycením, ale to ze mě promlouvá staromilec

Technická specifikace:
barva: (755) Blizzard Pearl
tělo: olše
krk: javor, Modern "C" Shape, (Gloss Headstock Face with Satin Urethane Finish on Back of Neck)
hmatník: javor (p/n 011-0402), 9,5" radius (241mm)
pražce: 22 Medium Jumbo
snímače: 3 x American Strat Single-Coil Pickups (AlNiCo)
korekce: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Delta Tone)
přepínání snímačů: pětipólový přepínač
kobylka: 2-Point Synchronized Tremolo with New American Standard Bent Steel Saddles
mechanika: Fender Deluxe Staggered Cast/Sealed Tuning Machines
pickguard: třívrstvý
menzura: 25,5' (648 mm)
šířka nultého pražce: 1.685" (42.8 mm)
struny: Fender Standard Tension Bullet ST3250L, Nickel Plated Steel, (.009 to .042)
doplňky: kufr Fender/SKB, kabel, popruh, čisticí hadřík

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Fender-New-American-Standard-Stratocaster-inovovany-american~08~leden~2009/

Komentáře

celkový počet: 2

waf  tremolo z mědi?
Richi  Super řada!

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.