přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraFender ’52 Heavy Relic Telecaster - klenot z Custom Shopu

9.4.2009 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Fender ’52 Heavy Relic Telecaster  - klenot z Custom Shopu

Fender ’52 Heavy Relic Telecaster - klenot z Custom Shopu

V polovině 80. let obnovila firma Fender v kalifornské Coroně tradiční ruční výrobu kytar, dnes již velmi oblíbených nástrojů pod označením Custom Shop. Původně mělo jít o zakázkové speciály určené pouze pro známé kytaristy, ale vzhledem k velkému zájmu kytarové veřejnosti o staré vintage nástroje rozhodl management Fendera produkci Custom Shopu přeci jen rozšířit a tyto nástroje dodávat i na běžný trh. Samozřejmě za ceny několikanásobně převyšující úroveň běžnou u automatizované velkosériové výroby.

Dnes Custom Shop vyrábí některé signature modely, jako například mezi jinými Danny Gatton Telecaster, Andy Summers Tribute Telecaster, Rory Gallagher Tribute Stratocaster, klony vyhlášených vintage ročníků z 50. a 60. let v provedení novém nebo „krásně ojetém“(tzv. Time Machine Edition) a speciální umělecké kousky určené spíš do kolekcí sběratelů než ke každodennímu drhnutí. Jsem velmi rád, že se některé tyto nádherné kousky začali díky entuziasmu a odvaze některých obchodníků objevovat i u nás. Neodolal jsem pokušení a jedno moc pěkný Tele jsem otestoval.

Zpracování

Když jsem vzal Fender ’52 Heavy Relic Telecastera prvně do ruky, neubránil jsem se pocitu, že držím opravdu hodně starou kytaru, o kterou se její dosavadní majitel staral se vší péčí. Krásně ohraný krk, tlustý jak baseballová pálka s příjemnými pražci Dunlop, pěkně ošoupané blonde tělo a jakoby lety zašlý hardware, který je ovšem seřízený a plně v kondici. Hned při prvních tónech nasucho bez zapojení do zesilovače mně bylo jasné, která bije. Tele hrálo nahlas s plnými středy, celé vrnělo jak pářící se kocour a sustain byl dlouhej jak tejden před vejplatou. Prostě senzace! Přestože kytara působí masivním dojmem, její váha je nízká. Tělo je vyrobené z lehkého bahenního jasanu a krk z jednoho kusu javoru. Hardware je ve stylu vintage, mechanika Fender-Gotoh Vintage, klasická kobylka se třemi mosaznými (brass) kameny má k dispozici i plechový kryt (cover), který je přiložený v luxusním vintage tvídovém kufru vypolstrovaném lehce ošoupaným červeným plyšem. Snímače jsou speciály: Custom Shop Vintage Broadcaster Single-Coil Bridge u kobylky a Custom Shop „Twisted Tele“ Single-Coil Neck u krku. Třípolohový přepínač je zapojený obráceně, takže kobylkový snímač hraje, když je páčka směrem ke krku. Jinak je zapojení stejné jako u novějších telecasterů (60. léta a dál).

Zvuk

Při zapojení do zesilovače nadšení ze zvuku kytary nepolevuje. Tele kvoká jak se patří na mistra twangu, hraje pořád s plnými středy a má ušlechtilý zvuk bohatý na alikvóty. Navíc pěkně ladí. Krk má profil mírně do V, takže i přes značnou tloušťku se na něj hraje příjemně. Telecastera jsem měl zapojeného do zesilovačů ’67 Fender Bandmaster, ’73 Fender Princeton Reverb a Marshall JCM–800. Vintage kytarám sluší vintage aparáty, je to tak!

Resumé

Musím přiznat, že jsem se s tímto krasavcem těžko loučil. Máte-li rodinu, pak těžko prokazujete potřebu nákupu další, v pořadí jedenácté kytary, zvláště když už jedno skvělé Tele vlastníte. Navíc cena Heavy Relic Telecastera je i přes výhodný kurz dolaru vysoká, nějakých devadesát tři tisíc. To není zrovna pakatel! Ale na druhou stranu si dokážu představit, kolik potěšení může takový nástroj majiteli přinést.

Info:
Fender ’52 Heavy Relic Telecaster je vysoce kvalitní kytara ručně vyrobená v dílně Fender Custom Shop. Je to klon modelu Telecaster z roku 1952, povrchově upravený tak, aby vypadal jako starý vintage kousek v perfektní kondici. Doporučená maloobchodní cena je 91 565 Kč včetně DPH.

Plus:
výborný vzhled
zvuk
kvalita zpracování

Minus:
vysoká cena

Technická specifikace:
menzura: 25,5” (648 mm)
šířka na nultém pražci: 1,650” (42 mm)
profil krku: „Boat Neck“ V Shape
rádius hmatníku: 241 mm (9,5”)
materiál hmatník: javor
materiál krk: javor
materiál tělo: výběrový bahenní jasan
ovládací prvky: 1 x Volume, 1 x Tone, třípolohový přepínač
elektronika: pasivní
snímače krk: Custom Shop „Twisted“ Tele Single-Coil
snímače kobylka: Custom Shop Broadcaster Single-Coil
lak: nitro (tělo i krk)
počet pražců: 21
typ pražců: Dunlop 6105 Narrow Jumbo Frets
kobylka/tremolo: vintage s mosaznými kameny
struny: Fender Super 250R (desítky)
pickguard: jednovrstvý (černý)
další příslušenství: pevný kufr Deluxe Limited Release Blonde (Red Crushed Velvet Interior), řemen, kabel, certifikát Limited Edition

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Fender-52-Heavy-Relic-Telecaster-klenot-z-Custom-Shopu~09~duben~2009/

Komentáře

celkový počet: 1

PM  jo

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.