přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraFGN Guitars J-Standard - nástroje renomovaného japonského výrobce

22.2.2017 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

FGN Guitars J-Standard - nástroje renomovaného japonského výrobce

Předmětem tohoto testu jsou dvě pasivní baskytary klasické konstrukce. Na našem trhu je FNG Guitars nová značka představená celosvětově uznávaným výrobcem.

Nástroje z Japonska se těší velké oblibě a u mnoha výrobků hudebního průmyslu se často cení fakt, že nástroj, zesilovač nebo efekty, byly vyrobeny ještě v Japonsku. Přestože se setkávám s názory odpůrců, že nástrojům z Japonska něco chybí, nebo slýchávám hanlivé „no je to takový japonský“, si osobně myslím, že Japonsko je pro nástroje typu Jazz Bass, Precision a Music Man zemí zaslíbenou. Mám na mysli značky (opominu-li světově zaběhlé Yamaha a Ibanez) Atelier Z, Bacchus, STR, Tune, Moon, Fclef/BottomWave atd. Tyto nástroje jsou vyhledávané pro kvalitní a přesné zpracování, ale především pro dokonalý zvuk, který se snaží co nejlépe ztvátrnit nebo pokud možno vylepšit zvukovou stopu nástrojů Fender Jazz Bass (... a dalších). Nutno dodat, že japonské nástroje mají velmi konstantní kvalitu a malé zvukové rozdíly mezi jednotlivými kusy. Historie firmy Fujigen - FGN Guitars sahá do roku 1960. Historické milníky, které jsou detailně popsané na internetové prezentaci firmy, vypovídají o bohaté historii, investicích, jejich zúročení a především o spolupráci s firmou Fender, která započala roku 1982. Řada nástrojů označená jako FGN Guitars byla představena v roce 2007.

... víte, že nástroje Fender Japan neměly nikdy být prioritně určené pro export? Šeptá se, že je to právě kvůli jejich dobré kvalitě.

Popis

Je patrné, že testované baskytary jsou inspirovány tvary nástrojů z dílny baskytarového vizionáře Lea Fendera, jehož modely budou zřejmě na věky uznávanými a vyhledávanými ikonami. Krk je vyroben z kanadského javoru, použité dřevo působí pevně a stabilně. Krk je opatřen sametovým matným lakem a příjemně sedne do ruky. Na test jsem dostal hned nástroje dva. Každý je v podstatě zástupcem nejoblíbenější kombinace dřev. FGN J-Standard v přírodní barvě má jasanové tělo, javorový krk i hmatník. Tělo nástroje v bílém laku je oproti tomu z americké olše a javorový krk je opatřen palisandrovým hmatníkem. Krk má profil U a je rozměrově tak akorát, žádné párátko, a ani poleno. Nástroje jsou vybavené moderně působící dobře nastavitelnou kobylkou, ladicí mechaniky jsou od značky Gotoh. Snímače dodal renomovaný výrobce snímačů Seymour Duncan. Testované nástroje mají kombinaci snímačů: single u krku a humbucker s velkými póly ve stylu Music Man u kobylky. Potenciometry jsou v uspořádání Volume/Volume/Tone. Potenciometr Tone je v provedení push/pull a má navíc funkci Natural Booster, tedy pasivního nakopnutí signálu. Obě baskytary jsou opravdu pěkně a čistě zpracované, jsou vyvážené a hmotnostně bych je zařadil do střední váhové kategorie. Pickguard působí trochu stroze až obyčejně, ale na druhou stranu v jednoduchosti je síla. Každopádně tento prvek může být výzvou k designovému upgradu. Kontura spodního rohu je uzpůsobená pro lepší dosažení vysokých poloh na hmatníku. Výrobce přikládá i kvalitní GigBag. Nutno dodat, že vše je pečlivě dotaženo do posledního detailu.

FGN Guitars J-Standard - nástroje renomovaného japonského výrobce


Zvuk

Už samotné uspořádání snímačů napoví, jak baskytary budou hrát. Na single u krku basa pokryje potřeby hráčů hledajících zvuk ve stylu Fender Precision, na humbucker u kobylky zazní jako parádní Music Man. Kombinace obou snímačů nabídne univerzální zvuk, ale stále v duchu kulatějšího Music Mana. Pro zvuk à la Fender Jazz Bass bych sáhl po FGN s kombinací 2x single, ale samozřejmě záleží na zvukových potřebách každého hráče. Zvuk je hutný a pevný, díky dobré rezonanci nástroje má basa i dobrou artikulaci. Model s jasanovým tělem a javorovým hmatníkem má osobité výšky, oproti tomu kombinace olše s palisandrem je zvukově teplejší a kulatější. Nástroje působí velmi solidním dojmem a je patrné, že firma FGN Guitars ví, jak udělat kvalitní nástroje s osvědčenými typy zvuků. Baskytary bych doporučil tomu, kdo hledá otisk zvuků nástrojů Precision a Music Man. Oba tyto zvuky na těchto nástrojích naleznete ve velmi dobré kvalitě.

Info:
FGN Guitars J-Standard JMJ-AL-R AWH Antique White a J-Standard FGN JMJ-ASH-M VNT Vintage Natural jsou nástroje renomovaného japonského výrobce s bohatými zkušenostmi. Díky použitým materiálům, hardwaru, elektronice a kvalitnímu zpracování jde o baskytary s dospělým zvukem. Na našem trhu se oba modely prodávají za 17 440 Kč.

Plus:
zvuk
cena
kvalitní zpracování

Mínus:
nezajímavý design pickguarduTECHNICKÁ SPECIFIKACE:


Menzura

34” (864 mm)

Pražce

22 ks – medium high (C.F.S)

Snímače

Seymour Duncan – krk: SJB-3 a kobylka: SMB-4d

Struny

D’AddarioProsteel (.045–.105)

Příslušenství

gigbag

Průchozí krk

ne

Aktivní elektronika

ne


www:
www.fgnguitars.com/index.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/FGN-Guitars-JStandard-nastroje-renomovaneho-japonskeho-vyrobce~22~unor~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.