Event SP6 a SP8

Event SP6 a SP8
Event SP6 a SP8

Americká firma Event Electronics je známá jako výrobce studiových poslechových monitorů, zvukových karet a dalších komponent HDR systémů. V loňském roce představila novou řadu poslechových monitorů Studio Precision, která se stává vlajkovou lodí firmy. K dispozici jsou v současnosti pasivní boxy SP6 a SP8 a aktivní ASP6 a ASP8. V testu se zaměříme na pasivní verzi.

 

SP6 i SP8 jsou pasivní dvoupásmové monitory určené pro blízký poslech. Konstrukce obou typů je podobná, odlišnosti jsou v rozměrech a v použitém basovém reproduktoru - 6,5" u typu SP6 a 8" u SP8. V obou případech se jedná o bassreflexovou konstrukci ozvučnice se dvěma otvory bassreflexu na čelním panelu.

Boxy jsou vyrobené z MDF desek potažených černou fólií s imitací dřeva, čelní panel je nastříkaný lesklým černým lakem. Jako prevence proti poškození při přepravě je čelní panel potažen fólií, kterou musíte po nainstalování reproboxů sundat. Po vybalení z krabice to vypadá dost odpudivě, ale po sundání fólie jsou bedny velmi decentní a pěkné.

Na čelním panelu najdete pouze reproduktory a logo firmy, zadní panel obsahuje robustní šroubovací svorky pro připojení signálu. Boxy neumožňují bi-wiring nebo bi-amping připojení.

Pro novou řadu SP byly vyvinuty i nové reproduktory. 1" výškový reproduktor s neodymiovým magnetem a ferrofluidním chlazením je pro SP6 i SP8 stejný, výrobce u něho uvádí rozšířený vyzařovací úhel v horizontální rovině. Basové reproduktory jsou vybaveny opět neodymiovým magnetem s 1,5" cívkou a polypropylenovou membránou. Reproduktory jsou magneticky stíněné, takže není problém postavit boxy blízko k monitoru počítače.

 

SP6

S rozměry 34 x 27 x 25 cm a váhou 8,6 kg to není zrovna nejmenší a nejlehčí bedna ve své kategorii. Výrobce udává následující parametry: Impedance 4 Char1, frekvenční rozsah 50 Hz-20 kHz (ą3 dB) a citlivost 88 dB/1 W/1 m, dva bassreflexové otvory o průměru 45 mm. Kupodivu se u SP6 ani u SP8 neobjevuje žádný údaj o maximálním příkonu, ale díky neodymiovým magnetům u reproduktorů určitě nebude malý.

K reprobednám dostanete návod (anglický) ve formě letáčku, kde se dočtete základní technické údaje a doporučení pro instalaci. Postavíte, připojíte k zesilovači, a pak už se jen kocháte zvukem. Hodnocení zvuku je vždy subjektivní záležitost, ale troufám si napsat, že zvuk SP6 je detailní, dynamický a čistý i při vysokých hlasitostech. Rozhodně pěkné monitory například pro analytický poslech. Skoro máte pocit, že slyšíte, jak se kytaristovi potí ruce. Výborná je lokalizace jednotlivých zvuků při poslechu ve stereu. V každém případě jde o bedny pro blízký poslech - při poslechu na větší vzdálenosti ve velkém prostoru se ta detailnost samozřejmě ztrácí. Také bych je asi nepoužil jako hlavní monitory pro míchání rockových nahrávek, tam by mi asi vadila absence nejhlubších basů. Určitě by SP6 bylo možné doplnit vhodným subwooferem.

 

SP8

Rozměry 41 x 32 x 30 cm, váha 12 kg, to už zabere docela dost místa na stole. Udávané parametry: Impedance 4 Char1, frekvenční rozsah 40 Hz-20 kHz (ą3 dB) a citlivost 88 dB/1 W/1 m, dva bassreflexové otvory o průměru 62 mm.

Větší reproduktor je samozřejmě poznat na přenosu nízkých frekvencí. Basů je dostatek, řekl bych, že je znát i jejich nepatrné zdůraznění, což je vidět i z grafu frekvenční charakteristiky. Nejde však o žádné zadunění, basy jsou konkrétní a čitelné. Detailnost zvuku je tu stejná jako u SP6, zvuk je naprosto čistý i při vysokých hlasitostech. Tyhle bedny bych si uměl představit i jako hlavní poslechové monitory v menších studiích.

 

Provedení

Provedení řady Studio Precision odpovídá cenové kategorii - nejedná se o žádný papírový výrobek s podivnými reproduktory. Kvalitní MDF desky, robustní konstrukce, solidní uchycení reproduktorů, výborné parametry. Neodolal jsem a rozebral jsem. Standardní konstrukce výhybky, kvalitní tlumení a netradiční konstrukce basreflexů. V každé bedně jsou dva o dostatečném průměru, to znamená, že bedny nebudou "dýchat" ani při vysokých hlasitostech. Vzhledem k tomu, že délka bassreflexů je větší než hloubka bedny, jsou tvořeny plastovou trubkou, tzv. "husím krkem", který je uvnitř bedny zatočený směrem nahoru. Chytré, levné a účinné řešení. Jediná vada na kráse - konec trubky není uvnitř bedny nijak elegantně zakončený nebo uříznutý, ale zřejmě uštípnutý nějakými hodně tupými nůžkami. Skoro to vypadá, jako by ho někdo ukousl. Tady se zřejmě konstruktéři řídili heslem "co oko nevidí, srdce nebolí". Ale zvuku to nejspíš nevadí a do bedny vidět není.

 

Závěr

SP jsou kvalitní poslechové monitory, které mají důvod stát se vlajkovou lodí firmy. Zajímavá může být i jejich aktivní varianta ASP6 nebo ASP8. Použití - umím si je představit jako near-field monitory ve studiu, jako hlavní monitory v menším studiu, ale i jako kvalitní komponenty Dolby Surround 5.1 sestavy nebo výborné bedny pro domácí hifi sestavu. Cena odpovídá provedení a kvalitě.

 

Info:

Event SP6 a SP8 jsou pasivní dvoupásmové monitory pro blízký poslech. Basový reproduktor 6,5" (SP6) a 8" (SP8). Cena 16 890 Kč za SP8 a 13 290 Kč za SP6.

Plus:

zvuk

provedení

Mínus:

neestetické zakončení bassreflexu uvnitř bedny

Psáno pro časopis Muzikus