Epiphone Les Paul Studio a Les Paul Gothic

Epiphone Les Paul Studio a  Les Paul Gothic
Epiphone Les Paul Studio a Les Paul Gothic

Komu připadá cena originálních Les Paulů firmy Gibson příliš vysoká, zpravidla sáhne po některém z modelů Epiphone. Dva z nich bych vám rád dnes představil.

 

Epiphone Les Paul Studio

Na první pohled je patrné, že se jedná o shodnou konstrukci s Gibson Les Paul. Design, použité mechaniky i ovládací prvky. Téměř by se dalo říci, že se jedná o kopii, ale vzhledem k tomu, že továrna Epiphone je dle mých informací vlastněna firmou Gibson, jde spíše o licenční výrobu v Koreji, což umožní radikální snížení ceny nástroje.

Testované Studio mělo hlavu zcela shodnou s originálem, pochopitelně s výjimkou označení - logo Epiphone, nápis Les Paul a na krytu výztuhy krku Studio. Mechaniky jsou totožné s gibsonem, tedy stará konstrukce s plastovými křidélky.

Krk je standardně celý nalakován základní barvou modelu, což je v tomto případě velmi tmavá hnědá, která vypadá spíše jako černá. Osobně dávám přednost nelakovaným krkům, ale musel jsem uznat, že lak nijak nebrání pohodlnému pohybu palce a dlaně. Hmatník je palisandrový s 22 pražci. Orientační značky jsou klasické zkosené obdélníky. Jejich zapracování do krku by mohlo být lepší, je zde poměrně často tmeleno, ale to je daň příznivé ceně a všimnete si toho jen při detailním pohledu. Do těla je krk shodně s originálem lepen, což přispívá k prodloužení sustainu a celkově pomáhá dodržet zvukový charakter Les Paula. Tělo je opět gibson - po obvodu cca 4 cm silné, směrem ke středu je vyklenuto a maxima dosahuje pod strunami. Okraje a zadní plocha těla jsou zbarveny stejně jako krk, tmavohnědá směrem ke středu přechází na vrchní desce do transparentní žluté. Snímače jsou patrně korejské konstrukce, překryté kovovými niklovanými kryty. Čtveřice potenciometrů má klasické velké průhledné knoflíky. Přepínač snímačů je totožný s předlohou. Plastové kryty elektroniky jsou z černého plastu.

Z výše uvedeného vyplývá, že nebýt nápisu Epiphone na hlavě, nebylo by možné poznat, zda se jedná o originál nebo licenční model. O to více mě zajímaly rozdíly ve zvuku.

I když většinou používám struny 009. - 042., které byly na této kytaře původně, bylo nutné je vyměnit za 010. - 046. Použil jsem D"Addario XL. Kobylka byla také seřízena na velmi nízký dohmat, což je sice příjemné a pohodlné, ale i s desítkami již basové struny drnčely a nástroj neměl sustain, barevnost a hutnost, což jsou základní vlastnosti, kvůli kterým jsou Les Pauly tak oblíbené. Po výměně strun a mírném zvýšení kobylky se zvuk vylepšil, také ladění drželo podstatně déle.

Při použití čistého i zkresleného zvuku mě příliš nezaujal charakter snímačů, ve srovnání s mojí Seymour Duncan SH-6 zněly snad až příliš tence a nekonkrétně a zvuk měl tendenci se slévat. Nemyslím si ale, že by se jednalo o nějak výrazné mínus - pokud by byl epiphone osazen duncany nebo dokonce EMG, zvedlo by to jeho jinak příznivou cenu o cca 7000 Kč. Vzhledem k tomu, že k nákupu epiphona se jeho majitelé rozhodují především z ekonomických důvodů, je osazení levnými snímači dobrý tah. Po došetření potřebných financí pak není problém korejské snímače vyměnit třeba za aktivní EMG, což je myslím nejlepší kombinace pro hardrock a příbuzné styly. Milovníci blues a jazzu pak sáhnou pravděpodobně po nějakém z originálních gibsonských humbuckerů tradiční konstrukce.

Tím vším ale nechci říci, že tovární snímače jsou dobré tak leda na ozdobu, spíše se mi líbí, že je to vlastně jediná slabina nástroje, která je snadno odstranitelná a po investici již zmíněných cca 7000 dostáváte kytaru, která již bude schopna srovnání s dvakrát až třikrát dražším originálem. Lze to dobře poznat při hře bez zapojení, na sucho, nástroj zní jasně, barevně, má příjemný dynamický rozsah a sustain, tak charakteristický pro Les Pauly.

 

Epiphone Les Paul Gothic

Jak již název napovídá, nástroj je svým pojetím určen příznivcům tvrdších a temnějších vod rocku a metalu.

Na první pohled vás zaujme všudypřítomná černá. Kromě hmatníku je všude. Jedná se o matný, na dotek téměř voskový nátěr.

Hlava je tvarově opět Les Paul, nalezneme zde symbol rovnoramenného kříže v kombinaci s kruhem. Ladicí mechaniky na rozdíl od předchozího modelu nekopírují originál, jedná se o gotohy s velkými křidélky a ve srovnání s klasikou se skvěle drží a mají lehčí chod.

Hmatník má opět 22 pražců, ale tentokrát bez orientačních značek, jen ve dvanáctém poli je z umělé perleti trochu neuměle vytvořena římská číslice XII. Každopádně to vypadá velmi dobře. Krk je do těla opět vlepen.

Největším rozdílem proti originálu je tloušťka těla - na okrajích je téměř o polovinu tenčí a také se směrem k podélné ose zvedá.

Snímače jsou tentokrát bez krytů, klasické černé humbuckery.

Na gothic jsem tovární struny ponechal. Nástroj byl také lépe seřízen než Studio, a proto ani tady jsem nic neměnil.

Na sucho je gothic pochopitelně zvukově tenčí (tenčí tělo = zpravidla tenčí zvuk s větším množstvím výšek, ale nemusí to platit vždy).

Tentokrát mě zvuk snímačů zaujal, výrobce uvádí, že se jedná o zvláštní konstrukci fy. Gibson, a na zvuku je to opravdu znát - řekl bych, že znějí o třídu lépe než humbuckery na ELP Studio.

Jsou konkrétnější, a přesto i hutnější.

Tím, že gothic díky tenčímu tělo tak trochu přichází o charakteristický zvuk Les Paula, můžeme se ptát, proč zrovna tuto kytaru a ne jinou - pochopitelně kvůli nezaměnitelnému vzhledu, a to v kombinaci s dobrým zvukem. Gothic je také značně lehčí než studio, což ocení zejména vaše páteř.

 

Závěrem

Kdo byl na pražském Ozzfestu, zbláznil se do Zakka Wylda, rozbil prasátko a zjistil, že kvůli nákupu gibsona bude muset pravděpodobně začít pracovat, pro toho je Epiphone jednoznačnou volbou. Samozřejmě i pro všechny milovníky jednoduché, léty prověřené koncepce.

Za svoje peníze dostáváte skvělé nástroje, slušně řemeslně zpracované, k nerozeznání od originálu (nebýt toho nápisu Epiphone, ale to je pochopitelně nutnost).

Po event. výměně snímačů získáte kytary na profesionální úrovni za shodnou neprofesionální cenu - 13 990 Kč. To stojí za úvahu, nemyslíte? Oba modely jsi můžete vyzkoušet v prodejně Praha Music Center.

 

Info:

Epiphone Les Paul Studio je kvalitní levnější variantou gibsona. Přesvědčí vzhledem i zvukem. Cena je 13 990 Kč

Plus:

konstrukce i vzhled vycházející z originálu

zvuk

cena

Mínus:

méně kvalitní zapracování orientačních značek na hmatníku

horší snímače

 

Info:

Epiphone Les Paul Gothic je zajímavou designérskou variantou originálu. Zaujme "cool" vzhledem, zvukem i nízkou hmotností. Cena je 13 990 Kč

Plus:

zvuk

originální design

nízká váha

cena

Mínus:

tím může být pro někoho právě ono tenčí tělo s jiným zvukovým charakterem proti gibsonům

Psáno pro časopis Muzikus