přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraEpiphone Embassy Standard-V - pětka s osobitým zvukem i designem

2.4.2008 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Epiphone Embassy Standard-V - pětka s osobitým zvukem i designem

Epiphone Embassy Standard-V - pětka s osobitým zvukem i designem

Když se podíváme na kompletní nabídku baskytar od firmy Epiphone, zjistíme, že se u Epiphona specializují na tak zvané stylovky, tedy především nástroje s vintage designem. Po těchto nástrojích by sáhl asi ten, kdo se chce "hodit" do nějaké konkrétní image nebo ten, kdo si prostě chce koupit baskytaru s nezaměnitelným vintage designem. Epiphon má opravdu ty pravé kousky jako třeba Thunderbird, Les Paul, Viola (Paul McCartney)... Myslím ale, že řada Embassy má jiné ambice. Je zřejmě určená pro ty, kdo chtějí moderní nástroj s osobitým zvukem i designem.
Konstrukce
Hlava nástroje je inspirována modelem Thunderbird, tělo je naopak až nápadně podobné nástrojům firmy MTD. Dokonalý design u levných nástrojů bereme už jako samozřejmost. Pod silným lakem s vysokým leskem je vidět pěkná malba dřeva. Tělo nástroje je vyrobeno z bahenního jasanu, na první pohled bych řekl, že je z jednoho kusu, ale jeden spoj dřev napovídá, že tomu tak není. Krk je z jednoho kusu javoru a je k tělu přišroubován čtyřmi šrouby, hmatník je palisandrový. Hlava má díky "polepu" stejný design jako tělo nástroje. Byl použit černý hardware, kobylkou není nutno struny protahovat, ale jen se nasadí, což je velmi pohodlné. Embassy je osazen dvěma snímači typu humbucker, nástroj je pasivní s dvěma potenciometry volume a jednou tónovou clonou. Linie nástroje jsou pěkné a basička je opravdu sexy. Hmotností se řadí do středně těžké kategorie. Krk má profil "C" a jde příjemně do ruky. Menzura hmatníku je čtyřiatřicet palců a rozteč mezi kameny je 17 mm, což se někomu může zdát málo, ale musím říct, že osobně jsem neměl problém, abych se mezi struny vešel, nebo aby mi to nějak vadilo. Nástroj mne zaujal, a tak jsem se jal ho ladit, narovnávat krk a upravovat výšku strun. Tady jsem narazil asi na jedinou věc, kterou bych viděl jako nedostatek. Strunu H jsem dal do výšky, která mně vyhovuje (tedy celkem nízko), ale níž už by to asi nešlo. Toto lze vyřešit použitím sady strun, kde má struna H zúžené zakončení, tzv. taper core. Přesto myslím, že minimální výška jde nastavit dostatečně. Možná, že se jedná pouze o nedostatek testovaného kusu. Nutno dodat, že i při nízkém dohmatu struny nedrnčí, a to ani při tvrdší hře.

Zvuk
Designová podobnost Epiphone Embassy nástrojům MTD-535 ve mně evokovala otázku, jestli bude basa tomuto nástroji podobná i zvukově. Musím s překvapením konstatovat, že zvuk se dá charakterizovat slovy: "No... je to něco jako MTD". Myslím, že se barvou i sustainem povedla struna H, tóny se neslévají. Nástroj má celkově pěkný harmonický hluboký sound, doslova jakoby "vrčí". Embassy hraje dobře i "na sucho", zvuk je agresivní a pevný a na těle doslova cítíte rezonanci dřeva. Při hře technikou slap je zvuk precizní a příjemně kovový, není to sice slap a la fender, ale od této konstrukce bych fender sound ani nečekal. Troufám si předpovídat ještě lepší zvukový výsledek v případě vybavení nástroje kvalitní aktivní elektronikou, ale za ty peníze bychom toho chtěli už asi trochu moc. Při nahrávání audio ukázek jsem zjistil, že potenciometry otočené na maximum dají zvuk tak trochu "pod deku", při jemném ubrání hlasitosti tento efekt zmizí.

Závěr
Epiphone nám modelem Embassy naznačuje, že při výběru nástroje s moderním zvukem můžeme počítat i s jeho produkty. Osobně ho mohu doporučit těm, kteří shánějí levný kvalitní nástroj. Myslím, že Embassy se může směle postavit do řady levných nástrojů z Asie, a troufám si tvrdit, že z ní bude vyčnívat. Dobrou službu rozhodně udělá i začátečníkům. Pochopitelně jde o výrobek v nízké cenové hladině, a tak v něm zase nehledejme konkurenta pro americké custom instrumenty. Rozhodně jde ale o povedenou baskytaru, která stojí za vyzkoušení. Během svého testování nástrojů se snažím k danému tématu získat nějaký ten test a informaci na internetu v různých diskusních fórech a Epiphone Embassy Standard V je hodnocen vesměs dobře. V časopise Bass Player dokonce získal i ocenění "Bass Player Editors Award", tedy cenu vydavatele časopisu. Jsem rád, že se s tímto názorem mohu ztotožnit.

info
Epiphone Embassy Standard-V je pětistrunná pasivní baskytara. Doporučená maloobchodní cena je 9490 Kč. Distributor Praha Music Center.

plus
cena
zvuk
design

mínus
omezená možnost zdvihu kamene kobylky na struně H


TECHNICKÁ SPECIFIKACE
menzura: 34"
profil krku: C
materiál hmatník: palisandr (rosewood)
materiál krk: javor
materiál tělo: bahenní jasan
ovládací prvky: 2 x volume; 1 x tone
elektronika (aktiv/pasiv): pasiv
snímače krk: humbucker
snímače střed: ne
snímače kobylka (výstupní napětí): humbucker
váha: 4,5 kg
počet pražců: 24
počet strun: 5

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Epiphone-Embassy-StandardV-petka-s-osobitym-zvukem-i-designem~02~duben~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.