Emu MoPhatt - zvukový modul

Emu MoPhatt - zvukový modul
Emu MoPhatt - zvukový modul

Současná řada zvukových modulů Emu je snad tou nejpestřejší v celé produkci syntezátorů všech značek. Je tomu nejen pro jejich design, ale zejména vlastní zvukovou kolekci.Univerzální moduly Proteus 2000 a Audity tak v současné době doplňuje symfonický Virtuoso, varhanní B-3, etnický Planet Earth a taneční Xtreme Lead. Posledním sourozencem je od letošního jara nový MoPhatt. A má-li někde být "ještě víc šťávy", je to proto že "spoustu tuku" již obsahoval předchůdce s názvem Planet Phatt. Nejenom k němu má ovšem MoPhatt blízko.

Čelní panel nástroje je zcela identický s ostatními moduly, i když svoji osobitou tvář nezapře výrazným označením na sytě fialovém panelu. Pro ovládání nabízí devět tlačítek, datové kolečko, dvojřádkový displej a čtyři otočné kontrolery (bohužel nikoliv nekonečné). Poslední prvky čelního panelu jsou sluchátkový výstup (jack 6,3 mm) s vlastním ovládáním hlasitosti a síťový vypínač. Zadní strana v podobě stříbrného plechu - to je klasická MIDI trojice a dva konektory jack 6,3 mm hlavního audio výstupu. Tato podoba ale není konečná, plechová krytka a investice 17 500 Kč dělí od možnosti rozšíření expanzním modulem Turbo. Ten přidává druhý MIDI okruh (celkem tedy na 32 kanálů) a zdvojuje polyfonii na celkových 128 hlasů. Součástí je i rozšíření o dva stereofonní Sub výstupy a digitální výstup formátu S/P DIF. Jinak pro MoPhatt malé plus - to je vlastní napájení 220 V (nikoliv tedy další externí adaptér), malé minus - silné přehřívání, společné všem ostatním 19" kolegům Emu.

Konečná není ani podoba zvukové sady. Základní banku 32 MB lze rozšířit na 48 nebo až 64 MB vzorků. Na výběr je přes desítku expanzních boardů v ceně cca 10 000 - 16 000 Kč za kus (viz tabulka). Zcela ojedinělá je možnost výroby vlastní zvukové sady zvaná Sound Authoring. Kromě samotného modulu jsou potřebné pouze další dvě ingredience: pamět SIMM typu Flash (16 nebo 32 MB) a sampler řady Emu EOS. Ten umožní uspořádání samplů a programů a následné uložení, či "vypálení" takové sady do paměti Flash. Ta se potom stane součástí zvukové expanze modulu MoPhatt stejně jako ostatní z firemní nabídky. Postup zkrátka celkem jednoduchý, výsledek ovšem přijde na téměř 14 000 korun (v případě 16 MB Flash ROM).

Ale jaká je vlastně základní zvuková nabídka? Velmi široká, a skoro se až nechce věřit, že vlastní srdíčko je velké "jenom" 32 MB. MoPhatt ovšem vůbec není univerzální modul a například zvuky sady General MIDI by jste v něm hledali stejně marně, jako vodku Tabletnaja nebo komplet Sněhulák v jednom nejmenovaném českém hypermarketu. Pro usnadnění práce jsou všechny presety řazeny do kategorií systému Sound Navigator. Je jich něco přes tucet a umožní přímý přístup k typům programů jako jsou např. kytary, basy, bicí, smyčky, plochy, efekty, klávesy, perkuse, vokály nebo žestě.

MoPhatt by ovšem nemohl být modul pro současnou tvorbu bez možnosti práce se smyčkami a výkonného arpegiatoru. Podobně jako např. efekty, jednotlivá arpeggia jsou přímo součástí jednotlivých presetů, nebo je možné je použít v rámci globálního režimu. Tovární sada čítá těchto rytmických vzorců rovné dvě stovky, a další stovku je možné naprogramovat a uložit podle vlastní chuti. Maximální délka jednotlivého arpegia je dostatečně dlouhá - až 32 kroků, i když celý proces editace v porovnání s jinými syntezátory (např. Nova Novation) není úplně nejjednodušší. Ovládání a editaci umožní otočné knoby čelního panelu nebo sada MIDI povelů. Samostatnou možností pro vytváření smyček je pak režim Super Beat, jakýsi pevně naprogramovaný sekvencer. Podobně jako některé samplové CD přináší na různých klávesách již hotové rytmické fragmenty (bicí smyčky, basová figura, kytarový riff, vokální fráze atd.). Jako zdroj tempa opět slouží externí MIDI Clock (např. ze sekvenceru), případně je použita zadaná hodnota v menu Master.

Emu Mo’Phatt - zvukový modul
Emu Mo’Phatt - zvukový modul

Jednou z vysoce oceňovaných součástí všech modulů Emu jsou filtry. MoPhatt jich obsahuje přesně padesát. Pro snazší editaci jsou rozděleny do devíti kategorií (dolní a horní propust, phaser, flanger, pásmová propust...). Manuál nenabízí jejich grafickou podobu (jako např. sampler Akai S 5000/6000 nebo Kurzweil K 2500), ale pouze několikařádkový popis. Stejně jako při editaci ostatních parametrů je však všechno přehledné a srozumitelné. Zdrojem modulace filtrů může být prakticky libovolný parametr - generátor obálky, LFO, aftertouch, dynamika kláves, modulační kolečko, pedál apod. Celková polyfonie nástroje (64 nebo 128 hlasů při rozšíření) je zachována při použití filtrů šestého řádu, pro filtry řádu dvanáctého je redukována na polovinu (32/64). Jako na ostatních syntezátorech Emu jsou použity filtry typu Z-plane. Ty kromě editace parametrů v reálném čase navíc umožňují morphování mezi různými polohami. Dvě různá nastavení sestávají nejen ze základní dvojice parametrů Cutoff a Resonance, ale i plného parametrického ovládání. Morphování probíhá opět podle přiřazeného kontroleru, LFO apod. Téměř každý parametr je dosažitelný přes MIDI SysEx data, což umožní detailní editaci a opakování průběhu pomocí záznamu do sekvenceru.

MoPhatt obsahuje dvě stereofonní efektové jednotky, označené Effect A a Effect B. Jsou 24bitové a dostatečně dimenzovány pro vlastní 16bitový signál (vzorkovaný pevnou frekvencí 44,1 kHz). Standardní zařazení procesorů do signálové cesty je podobné mixážnímu pultu s paralelní efektovou cestou Send / Return. Široké možnosti editace ale umožňují i např. změnu paralelního řazení za sériové. V tomto případě je výstup efektu B přiřazen na vstup jednotky A pro další úpravu (např. řetězec efektů chorus nebo distortion + reverb). Signál přichází přes čtyři sběrnice označené Send 1 až Send 4 a může být odesílán z jednoho programu, celého MIDI kanálu nebo jednotlivé vrstvy programu (ty jsou čtyři). Efektová jednotka A obsahuje 44 algoritmů typu reverb a delay a umožňuje kromě jiného editaci parametrů Decay (doba doznění) a High Frequency Damping (útlum vysokých frekvencí - barva dozvuku podle charakteru prostředí). Chorus, flanger a distortion - to jsou efekty procesoru B s nastavitelnými parametry Feedback, LFO Rate a Delay (s maximální délkou 635 ms).

A co za 35 900 Kč kromě samotného nástroje dostanete? Jsou to dvě "uši" pro uchycení do 19" racku, napájecí kabel a tištěný manuál. Ten však nabízí pouze obecný začátek - zbytek obsahuje přiložený CD-ROM, kde je kompletní manuál (228 stran) v elektronické podobě. Dobrá zpráva: CD-ROM je kompatibilní pro Mac i PC, a to soubory formátu HTML pro internetový prohlížeč a PDF pro Acrobat Reader. Součástí je i instalátor jednoduchého software s názvem OS Downloader. Tato utilita pro upgrade operačního systému je shodná s ostatními moduly Emu, i když CD-ROM žádnou novou verzi OS pro MoPhatt nepřináší. Pro testování jsem na sklonku léta měl k dispozici modul s verzí 1.21. Ve vlastním zájmu je tedy třeba čekat a zkoušet až firemní internetové stránky dají k dispozici verzi novou. Jenom nechápu, proč Emu nedává nové OS přímo ve formátu MIDI SysEx dat. Ta lze do nástroje poslat přímo z libovolného MIDI přehrávače - sekvenceru (i nepočítačového), a to bez zbytečné instalace jednoúčelových programů, jako je zmíněný OS Downloader.

Již z prvního pohledu na MoPhatt je zřejmé, jak aktuální zvukové trendy dávají firmám možnost zasycení trhu dalšími, "novými" produkty. Postup, kdy hotové zvuky firmy promění v nové nástroje již např. v půlce devadesátých let předvedla firma Roland. Jejich zvukové boardy série SR-JV tvořili samostatné 19" moduly s jednoduchým ovládáním, téměř nulovou šancí editace a netradiční polyfonií 28 hlasů. V rámci série tak vznikl např. modul orchestrální (M-OC1), vintage klávesy a syntezátory (M-VS1) nebo smyčcové nástroje (M-SE1). Pro výrobce je vždy snadné a ekonomicky výhodné prodat již vyvinuté prvky na co nejvíce způsobů, i když ne vždy je úspěch přímo zaručen. V případě modulů Emu se však zdařilo, a to u celé série. Poslechnete-li si nejnovější z nich - MoPhatt sami, věřím že mi dáte za pravdu.

Daniel Zahradníček

 

Info:

MoPhatt je nejnovější z řady zvukových modulů Emu. Obsahuje zvuky zejména pro moderní styly jako dance, funk, R&B, rap nebo hiphop. Cena u Praha Music Center je 35 900 Kč.

 

Plus:

široké spektrum kvalitních zvuků

arpegiator, režim Super Beat

dva 24bitové efektové procesory

možnost rozšíření

 

Mínus:

pouze jeden stereofonní výstup

vyšší cena doplňků (expanzní zvukové boardy, digitální výstup)

kompletní manuál pouze na CD-ROM

složitý způsob načítání nového operačního systému

 

Expanzní zvukové karty:

 

- X-Lead 32 MB 13 990 Kč (analogové zvuky a plochy XL-1)

- ZR 32 MB 13 990 Kč (zvuky syntezátoru Ensoniq ZR-76 včetně sady klavírních samplů William Coakley's Perfect Piano)

- World Expedition 32 MB 13 990 Kč (etnické nástroje a perkuse)

- Orchestral Sessions Vol. 1 32MB 16 400 Kč (symfonické vzorky s různým stylem hry - legato, spiccato, pizzicato, tremolo)

- Orchestral Sessions Vol. 2 32MB 16 400 Kč (dechy, žestě, perkuse a sólové smyčce s dynamickým prolínáním samplů podle p/mf/ff velocity)

- Techno Synth 32 MB 14 400 Kč (syntezátorové zvuky, basy, bicí a plochy pro techno, ambient a dance)

- Definitive B-3 32 MB 14 400 Kč (varhany B-3 se širokou škálou rejstříků, bez a včetně efektu)

- Protozoa 16 MB 9900 Kč (zvuky z původních modulů Proteus 1,2,3)

- Holy Grail Piano 16 MB 13 990 (klavírní sada vzorků Q-up Arts)

Efektový procesor A:

Room 1-3

Hall 1 & 2

Plate

Delay

Panning Delay

Multitap 1

Multitap Pan

3 Tap

3 Tap Pan

Soft Room

Warm Room

Perfect Room

Tiled Room

Hard Plate

Warm Hall

Spacious Hall

Bright Hall

Bright Hall Pan

Bright Plate

BBall Court

Gymnasium

Cavern

Concert 9

Concert 10 Pan

Reverse Gate

Gate 2

Gate Pan

Concert 11

Medium Concert

Large Concert

Large Concert Pan

Canyon

DelayVerb 1-3

DelayVerb 4-5 Pan

DelayVerb 6-9

Efektový procesor B:

Chorus 1-5

Doubling

Slapback

Flange 1-7

Big Chorus

Symphonic

Ensemble

Delay

Delay Stereo

Delay Stereo 2

Panning Delay

Delay Chorus

Pan Delay Chorus 1 & 2

Dual Tap 1/3

Dual Tap 1/4

Vibrato

Distortion 1 & 2

Distorted Flange

Distorted Chorus

Distorted Double

Emu Mo’Phatt - zvukový modul
Emu Mo’Phatt - zvukový modul
Psáno pro časopis Muzikus