Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo

Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo
Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo

Zdravím všechny kytarový zapálence, mám tu čest otestovat, a abych se přiznal, pro mne ne moc známou značku. Jedná se o kombo Egnater Tweaker - celolampové patnáctiwattové kombo (tedy ještě pod zákonem).

Po rozbalení na vás vykoukne manuál sice pouze v anglickém jazyce, ale vše je znázorněno jednoduše, a navíc rovnou nabízí devět různých nastavení...

 

Ale napřed se mrkneme trochu do historie a zapátráme po původu tohoto aparátku. Američan Bruce Egnater je již od roku 1975 profesionálním konstruktérem a nadšeným inovátorem v oblasti kytarových lampových zesilovačů. Do širšího povědomí se postupně dostal zejména díky spolupráci s firmou Rocktron, z níž se zrodila řada zesilovačů a komb Mica Tol. Díky svým invenčním nápadům sestavil i vůbec první dvoukanálový zesilovač s oddělenými korekcemi a je taktéž průkopníkem tzv. „modulárních zesilovačů“ (v současné době je na trhu jedenáct modelů nabízejících tón nejen klasických aparátů Fender/Marshall/Vox, ale i zvuky moderních high-gain zesilovačů). Brucovu inovativní koncepci a bohaté zvukové dispozice jím navrhovaných zesilovačů v minulosti i současnosti aktivně doceňuje mnoho známých hudebníků a kapel, z nichž můžeme zmínit například Kirka Hammetta - Metallica, Guse G. - Ozzy Osbourne, Steva Vaie, Dana Donegana - Disturbed, Brada Delsona - Linking Park, Guns ‘n’ Roses, Muse...

 

Značka Egnater Amplification tedy už více než třicet let pokračuje v kreativním hledání stále nových a neotřelých technických řešení, která v sobě zahrnují především důraz na absolutní přizpůsobivost požadavkům každého jednotlivce za každé situace.

 

Popis

Egnater Tweaker je, jak jsem již popsal na začátku, kytarové celolampové kombo, , poskytující výkon patnáct wattů. Tento na první pohled nenápadný model nabízí téměř nekonečné množství zvukových nastavení a díky své všestrannosti je schopen obstát v jakýchkoli podmínkách.

 

Předzesilovač je osazen třemi elektronkami 12AX7, v koncovém stupni se o výkon starají dvě lampy 6V6. Samotné zvukové vlnění má pak na starost jeden dvanáctipalcový reproduktor Celestion G12H-30.

Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo
Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo

Panel, který je umístněný na vrchu komba, obsahuje několik standardních ovládacích prvků, jimiž je možné provádět základní zvukové úpravy: klasický třípásmový ekvalizér (basy, středy a výšky), ovladač zkreslení Gain a ovladač celkové hlasitosti Master. Kouzlo tohoto zesilovače se však skrývá v několika přepínačích, které zásadně proměňují výslednou barvu zvuku a zároveň ovlivňují i způsob fungování ekvalizéru, takže ve výsledku je k mání velmi široká paleta různorodých zvukových projevů:

 

1) přepínání mezi mody Vintage/Modern (teplejší, kulatý charakter zvuku s více středy / ostřejší, agresivní tón se zvýrazněnými basy a výškami),

 

2) přepínání zvukového nastavení mezi styly USA (zvuk à la Fender typický pro americké aparáty, pevnější attack, skleněné výšky) / AC (zvuk ve stylu aparátů Vox) Brit (britský nakřáplý tón s důrazem na nižší středy),

 

3) přepínač zkreslení Clean/Hot (čistý až lehounce nakreslený zvuk / vyšší až high-gain zkreslení),

 

4) přepínač zvuku Bright (zvýraznění výškových frekvencí) / Normal,

 

5) přepínač zvuku Tight/Deep (ořezání nejnižších basů pro čistší tón při vyšším zkreslení / tučný zvuk s výraznými basy vhodný pro méně zkreslení či také pro nakopnutí slabších snímačů).

Na zadním panelu se nachází vstup a výstup efektové smyčky, dva výstupy pro připojení externího reproboxu, přepínač impedance, již lze nastavit na 4, 8 nebo 16 Ω, takže je možné použít v podstatě jakýkoli reprobox (ideálně se však doporučuje speciálně navržený Tweaker 112X), a taktéž přepínač napájecího napětí mezi 110, 115 nebo 230 V, takže zesilovač je schopen být velmi pohodlně používán v jakékoli zemi na světě.

Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo
Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo

Zvuk

Tak to bylo malé technické seznámení a teď již samotný testík. Po zapojení mě nejvíce zajímal zkreslený zvuk a jak se s tím tohle (bejby) vypořádá. Crunchové zvuky byly hodně slušné, samozřejmě je potřeba si uvědomit, že se jedná o malé kombíčko, ale i přesto se mi hrálo velmi příjemně. Ve většině doporučení z manuálu jsou basy téměř naplno. Pokud je dáte méně než na polovinu, je zvuk jakoby tenký a nemá ten správný tlak. Rockovější a větší zkreslení je jakoby chlupatější a je třeba si pohrát s korekcemi a přepínači zvukového nastavení, kterých je opravdu hodně. Určitě bych uvítal alespoň jeden kanál navíc.

 

Ještě se musím zmínit o přepínačích. Docela jsem měl strach s nimi manipulovat, aby nedošlo k poškození, jsou docela miniaturní a někdy se také při přepínání ozývalo silné lupnutí.

Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo
Egnater Tweaker 112 - patnactiwattové celolampové kombo

Tak a jsou tady čisté zvuky... a pozor, tady jsem byl velmi mile překvapen, jednoduše řečeno paráda, jestli jsem nebyl až tak nadšen u hodně zkreslených zvuků, tak tady mě chytla v podstatě všechna nabízená nastavení. V hudební ukázce (v datové části DVD) jsem nahrál kytarový riff na hodně nakreslenou kytaru pro představu, o které jsem psal. Dále nakreslenější crunch, kde zvuk je již čitelnější. Třetí ukázka je minisólíčko a poslední tři ukázky jsou čisté kytary. Ta první je nastavená podle doporučení v manuálu a ve druhé jsem pouze ubral celkovou hlasitost a přepnul na singl u krku. Třetí ukázkou jsem demonstroval spojení doprovodu a sólíčka. Vše jsem zkoušel a nahrál na kytaru Gibson Fly M III. Určitě bych toto kombo doporučil na cvičení nebo do menší zkušebny, a taky by si našlo místo třeba v malých barech nebo klubech. Osobně bych ho pro jeho možnosti využil i ve studiu..

 

Info:

Egnater Tweaker 112 je patnactiwattové celolampové kombo s rozsáhlými možnostmi nastavení barvy zvuku pomocí několika přepínačů. Doporučená maloobchodní cena je 14 434 Kč.

 

Plus:

čisté zvuky

crunch

velké množství zvukových barev

cena

 

Mínus:

minipřepínače

lupance při přepínání

zvuk při větším nakreslení

 

typ: kytarové lampové kombo

počet kanálů: 1

výkon: 15 W

elektronky: 3 x 12AX7 - předzesilovač, 2 x 6V6 - koncový zesilovač

reproduktory: 1 x 12“ Celestion G12H-30

ekvalizér: třípásmový

přepínání mezi módy: Vintage/Modern

přepínání zvukového nastavení mezi styly: USA/AC/BRIT

přepínač zkreslení: Clean/Hot

přepínač zvuku: Bright/Normal

přepínač zvuku: Tight/Deep

efektová smyčka: 2 x jack 6,3 mm

výstup: 2 x pro připojení externího reproboxu; 2 x jack 6,3 mm

impedance: 4/8/16 Ω

přepínač napájecího napětí: 100/115/230 V

 

Abyste si udělali aspoň představu, jakých zvukových možností je kombíčko schopno podívejte se na jména nastavení, které naleznete v manuálu: Shimmering Clean (AC), California Clean (USA), British Clean (BRIT), Soft Compression, Blues Deluxe, Smooth Jazzy Clean, Rock Crunch, Bedromm Metal a Searing Solo. A tip na závěr: Čím méně gainu, tím bude váš tón konkrétnější.

Psáno pro časopis Muzikus