Edirol R-09 - přenosný rekordér

Edirol R-09 - přenosný rekordér
Edirol R-09 - přenosný rekordér

Na prospektech většiny externích zvukových karet stojí, že přesně tuhle zvukovku potřebujeme k tomu, abychom mohli být mobilní a v terénu pořizovali kvalitní audio data. Ano, opravdu to zas takový problém není, člověk prostě sbalí svůj notebook, nejlépe s náhradní baterií, aby mu ta mobilita déle vydržela, přibalí zvukovku, nezapomene mikrofony a propojovací kablíky a jde se.

Sice jsem to nezkoušela, ale dovedu si docela živě představit, že na nějaké spontánní lovení samplů tahle sestava určitě není. Na tyto účely se dříve ohromně hodily MD recordéry, samozřejmě s vědomím ztrátové komprese záznamu.

Ale co dnes? MD nepokrytě vymírají, mobilita externích zvukových karet není pro každého, diktafony zůstaly v kancelářích a mp3 přehrávače rozebraly masy a na nás ostatní...zbyl například Edirol R-09, krásná hračka od Rolandu přesně šitá na míru.

 

Stručná charakteristika

R-09, mladší bráška modelu R-1, je levnější a mobilnější. Umí pořizovat nahrávky s vestavěným párem kondenzátorových mikrofonů v nekomprimovaném formátu wav s rozlišením až 48 kHz/24 bitů, případně vyrábí mp3 s konstantním bitrate v rozsahu 64-320 kb/s. Jako zdroj signálu lze použít též externí mikrofon nebo linku. Data ukládá na SD kartu o kapacitě až 2 GB, k životu potřebuje dvě tužkové baterie. Přehrávat umí mp3 i s variabilním bitrate. Co víc si přát? Co takhle vestavěný efektový procesor? Optický výstup? Nebo snad automatickou kontrolu úrovně nahrávání, HF filtr nebo napájení kondenzátorových mikrofonů? Ano, R-09 tohle všechno umí.

 

První dojem

Po otevření krabice z ní vypadla hromada tiskovin, propojovací USB kablík, AC adaptér, 64 MB SD karta, a teprve pod tím vším úhledně zabalený drobeček R-09. Baterie v krabici nebyly, optický kablík taky ne. Mezi přibalené dokumenty patří uživatelská příručka, výstražný leták s postupem na vložení baterií, součástí je i "praktický průvodce", rozsáhlá knížečka s rozzářenými tvářemi technicky nepoučených, ale přesto šťastných uživatelů nuladevítky. Distributor přístroje dodal i český překlad příručky.

Edirolek vypadá krásně, dostala jsem černý kus (výrobce dodává i barevné varianty), čelní a spodní strana je potažená stříbřitým povrchem hodně připomínajícím hliník, samotná tvářička tvořená velkými navigačními tlačítky, displejem a uchy připomínajícími mikrofony po stranách vyzývala k zapojení. Bohužel, z triviálního vložení baterií se stala nepříliš zábavná operace, na jejíž zvládnutí jsem skutečně musela použít onen výstražný leták. Musím ovšem předeslat, že výměna baterií je při používání přístroje asi to nejkomplikovanější, dál už příručku potřebovat nebudete.

 

Ergonomie

R-09 padne přesně do dlaně, pro menší ručky může být mírně nepohodlná jeho výška (3 cm). Ovládací prvky a připojovací konektory jsou po všech šesti stranách přístroje, vše to působí velmi solidně a kvalitně - na to jsou ovšem příznivci Rolandu zvyklí. Menší potíž nastává při regulaci úrovně reprodukce a záznamu, pokud ovládáte přístroj jednou rukou po vzoru mobilního telefonu: příslušná tlačítka jsou na bočních stranách příliš nízko na to, abyste mohli použít palec, respektive prostředníček.

Displej je neuvěřitelně dobře čitelný, po příslušné úpravě jasu dokonce i na ostrém slunci.

Ovládání je to, co si představuji pod pojmem "intuitivní": základní funkce i nastavení zvládnete bez problémů a příručky za předpokladu pochopení, že červenou barvou akcentované tlačítko Rec slouží v režimu nastavení a navigace po souborech jako Set. Přístroj reaguje rychle a dělá přesně to, co po něm chcete.

 

Jak nahrává

Stručně řečeno: velmi dobře. Zvuk nahraný zabudovanými mikrofony je velmi srozumitelný, přístroj však musíte během nahrávání držet v ruce dosti klidně, protože mikrofony slyší pohyby vašich prstů. Při seřizování úrovně záznamu pomůže měřič úrovně s dostatečnou přesností, který je po aktualizaci firmware vybaven i funkcí peak hold. Spolehnout se na automatické seřízení úrovně záznamu lze jen podmíněně: funkce AGC nefunguje jako limitér, takže záznam v extrémních případech přebudíte. Ke sledování přebuzení slouží i extra kontrolka Peak, nastavit vybuzení jde tedy docela dobře i bez brýlí.

Režim "record stand by" stejně jako vlastní záznam je nepřehlédnutelný díky velkorysému červenému podsvícení tlačítka Rec. Naštěstí pro baterie lze tuto vlastnost po aktualizaci firmware volitelně vypnout.

Edirol R-09 - přenosný rekordér
Edirol R-09 - přenosný rekordér

Objektivizovat kvalitu záznamu se zabudovanými mikrofony jsem bohužel nemohla z důvodu nedostupnosti potřebného vybavení, změřila jsem tedy alespoň kvalitu záznamu z linkového vstupu. Výsledek měření pomocí programu RightMark Audio Analyzer mne trochu zaskočil pouze v testu frekvenčního rozsahu, který se od výrobcem deklarovaného (20 Hz-22 kHz) lišil dost zásadně: obdržela jsem 20 Hz-20 kHz se smutnou křivkou ve tvaru kolena s poklesem téměř 11 dB, což bohužel není dobrý výsledek. Naopak naměřený odstup signálu od šumu (-93 dB) je skvělý, stejně jako harmonické zkreslení pod 0,005 %.

Nutno podotknout, že měřený signál jsem vyvedla ze sluchátkového výstupu pracovní stanice Roland Fantom, jehož frekvenční charakteristiku sice neznám, pochybuji ovšem, že by se kvalitativně lišil nějak zásadně od linkového výstupu. Kompletní naměřené výsledky najdete na přiloženém CD.

 

Jak hraje

Subjektivně skvěle. Kvalita signálu ve sluchátkách po všednosti poslechu z běžného mp3 přehrávače velmi příjemně překvapila: zvuk obsahuje vysoké frekvence (na které jste už málem zapomněli), je krásně čitelný; najednou poznáte rozdíl mezi 192 kbps a 256 kbps "empétrojkou". Příjemná je i síla výstupního signálu - v pohodě vybudíte i velká studiová sluchátka.

Pokud byste chtěli používat R-09 jako přehrávač, pak by vám asi chyběl ekvalizér, který testovaný drobeček neumí. Stejně tak by vám mohlo mírně překážet, že Edirolek si nepamatuje, kde jste s přehráváním skončili, po zapnutí se vždy nacházíte v kořenovém adresáři. Závažnější problém pro notorické mobilní mp3 posluchače může představovat fakt, že testovaný drobeček má potíže s diakritikou: česky pojmenované soubory si nepřehrajete, dokonce je na přístroji nesmažete ani nepřejmenujete, systém při pokusu o přístup k takovému souboru či složce hlásí poškození souborového systému nebo příliš dlouhý soubor. Jako zápor přístroje bych to ale nebrala, prostě proto, že jde o jinou kategorii zařízení.

K okořeňování přehrávaných zvuků dodatečnými efekty jsem docela skeptická, nicméně musím uznat, že zabudované reverbové programy (2 x hall, room a plate) skutečně subjektivní srozumitelnost záznamu, především hlasu, zvýší a dovolí udělat si představu o tom, jak to celé bude vypadat, až to proženete celým produkčním řetězcem.

 

Komunikace

Po připojení k počítači (XP) se R-09 ohlásila jako externí disk, tedy nic, co bychom již neznali. Komunikace přes USB 2.0 je tak rychlá, jak jsem na to zvyklá u jiných přístrojů. Edirol musí být zapnutý, aby si s počítačem popovídal, a když už komunikuje, nenechá se vyrušit.

 

Výdrž

Alkalické baterie mi vydržely zhruba pět hodin (kombinovaně záznam i přehrávání), NiMH akumulátory (2,6 A/h) dokonce přibližně o hodinu víc. Mírně návykový je ukazatel stavu baterií, který pracuje velmi optimisticky: dlouho ukazuje plný stav baterie, o jejím plném nabití začne pochybovat až ve chvíli, kdy do plného vybití zbývá zhruba hodina času. Dobrá zpráva je, že přístroj se v okamžiku podkročení kritického stavu baterie vypne korektně; pokud v tu dobu zrovna nahráváte, Edirolek soubor uzavře a uloží bez vady.

 

Závěr

Edirol R-09 je hezká a především praktická hračička z té kategorie audio techniky, bez které si já osobně nedovedu skutečně mobilní audio recording představit, ať už s externím mikrofonem, nebo bez. Dokonce si myslím, že nuladevítku lze zdařile použít i jako záznamové zařízení na konci hobby studia pro případ, že chybí kvalitní zvuková karta, protože s frekvenční charakteristikou se dá počítat, zatímco s brumem, šumem a zkreslením se žije dost těžko.

 

Info:

Edirol R-09 je přenosný recordér pracující jak s formáty wav, tak mp3, komunikující s počítačem přes port USB 2.0. Přístroj lze u nás v České republice koupit za cenu 10 160 Kč včetně DPH.

 

Plus:

kvalitní nahrávání i přehrávání

dobrá ergonomie

dlouhá výdrž baterií

dobrý poměr cena/výkon

 

Mínus:

frekvenční charakteristika na linkovém vstupu neoslnila

 

Technická specifikace:

počet stop: 2 (stereo)

zpracování signálu: 24 bitů/48 kHz

nekomprimovaný záznam: 24/16 bitů 48/44,1 kHz wav

komprimovaný záznam: 64-320 kbps mp3 44,1/48 kHz

nosič: SD karta do 2 GB

konektory: line in 1/4 " jack 0 dBu/17 k?, mic in 1/4 " jack -36 dBu/20 k?, podpora napájení kondenzátorových mikrofonů, digital out a sluchátka 1/4 " jack, USB typ Mini-B, AC in

interní mikrofon: stereo, kondenzátorové, kulová charakteristika

displej: 120 x 64 OLED

rozměry a váha: 62,6 x 102 x 29,1 mm (švh)

145 gramů včetně baterií

Psáno pro časopis Muzikus