Edirol PCR-1: Midi Master keyboard

Edirol PCR-1: Midi Master keyboard
Edirol PCR-1: Midi Master keyboard

Známý výrobce midi klaviatur Edirol (pod taktovkou Roland) přichází s prvním benjamínkem nové řady PCR. Inspirován pravděpodobně záměrnou nepřehledností v řadách a modelech konkurenčních výrobců, evidentně diktovanou tzv. marketingovou nezbytností, doplňuje svou rozjetou řadu PCR -(30/50/80 lišící se počtem kláves) modelem PCR-30A, se stejným audio převodníkem. S přimhouřením oka je to již čtvrtá řada midi keyboardů ze stáje Roland (vedle současné pc a odcházející a). Uvidíme, pojďme se však na PCR-1 podívat blíže.

 

PCR-1 je MIDI kontrolér, jehož stěžejním úkolem je přenášet MIDI zprávy z kláves a ovládacích prvků nástroje do zvukového modulu, potažmo jiného MIDI zařízení či počítače (např. HW/SW sekvencer) v řetězci, limitovaném prakticky jen obsahem peněženky majitele. Nebýt těch kláves, člověk by si jej spletl s notebookem. Je stejně tenký (max. 2 cm), těžký (1,5 kg) i přehledný. Má 25 kláves, tedy přesně dvě oktávy. Klávesy jsou však neobvyklé, a to ne velikostí, odpovídající standardu (jen černé jsou nižší), ale spíše ponorem, který je cca poloviční vůči standardu. Hráč si na ně musí zvyknout. I jiné prvky ovládání nástroje jsou originální, např. Pitch Bender je okrouhlé podélné tlačítko, v podstatě kolébka, kterou stisknete vpravo či vlevo, podle směru, kam se má zvuk ohnout. Ještě podstatně méně tradiční je modulátor, což je podlouhlé ploché tlačítko, plnící funkci přepínače se dvěma stavy. Na rozdíl od "desítkové" řady nemá PCR-1 tahové potenciometry, jen 9 + 4 čtvercová tlačítka se signalizací stavu červenou LEDkou uprostřed a 8 + 1 knob. Kromě jednoho tlačítka (Shift - kupodivu v horní řadě vlevo) má každý z ovládacích prvků nejméně dvě funkce, o nichž rozhoduje právě Shift. Podvědomě bych toto tlačítko očekával spíše poblíž malíčku, ale i tady má svůj význam. Kromě tříznakového LED displeje a podrobných popisek potenciometrů není na panelu nic více. Popsány jsou ovšem také jednotlivé klávesy, z nichž 16 (od levého C po následující Dis) je obsazeno základní číselnou řadou hexadecimální soustavy (0-F), dále funkcemi Check Sum, Data, Save, Omni, Protect, System a Bulk, zbývající dvě jsou volné - Assignable. Takže pro MIDI komunikaci a přiřazení máte následující možnosti: osm knobů (R1-R8/S1-S8), dvě klávesy Fis a G v horní polovině klaviatury a tlačítka B1-B6. Ovládací tlačítka nástroje jsou čtyři v horní řadě (již zmíněný Shift, Memory/PgmChange, MIDI Ch/Bank Sel a Edit) a několik tlačítek z devíti na levé straně (Transpose/Enter, Octave-/Back, Octave+/Cancel, Hex, Decimal, Dec a Inc). Tři zbývající funkce (Snapshot - sejmutí aktuálního nastavení stavu ovládacích prvků na panelu do paměti, Panic - resetování všech MIDI kontrolerů celého nástroje do originálního stavu v případě stavu zmatku a Standard - tedy návrat stavu kláves po změnách oktáv) jsou realizovány kombinací dvou tlačítek. Tolik tedy k přímému popisu panelu a klaviatury PCR-1. Nesmím zapomenout na zadní panel, kde najdete konektory - USB, malý jack pro sluchátka, stereo vstup i výstup RCA a malý knob pro nastavení úrovně na vstupu (užitečná maličkost).

 

Ovládání MIDI funkcí

Stěžejní MIDI funkcí je např. volba zvuku a změna zvukové banky. Tyto funkce jsou přiřazeny druhému a třetímu tlačítku jako druhé, tudíž nejspíše proto je klávesa Shift v jejich přímém sousedství - mezi displejem a knobem hlasitosti. Tlačítkem Memory vyvoláte obsah aktuální paměti a přes Shift (svítí) vyšlete zprávu Pgm Change na aktuálním MIDI kanále. Vedlejší tlačítko definuje MIDI kanál a přes Shift volí zvukovou banku připojeného zvukového modulu, tedy vysílá zprávu Bank Select. PCR-1 umožňuje zapisovat hodnoty funkcí ve dvou režimech - Decimal a Hexadecimal. Rozdíl je v počtu použitých cifer. Jak známo, šestnáctková soustava pro vyjádření čísel 0-256 potřebuje pouze dvě (00-FF). Např. dekadickému zápisu cifer 1-16 odpovídá hexadecimální zápis 00-0F. Po zapnutí je PCR-1 nastaven do režimu dekadického, proto je potřeba ohlídat např. číslo stopy nebo kanálu, jelikož pro jejich zobrazení již nezbyla LEDka. Naopak v režimu HEX ano. Pokud použijete režim OMNI, značí to, že všechny zprávy budou přenášeny na aktuálním kanále, bez ohledu na jejich původní určení kontrolérům. Použití Pitch Benderu, Modulace, změny oktávy a transpozice je známé a i zde funguje stejně. PCR-1 přichází z výroby s připravenou sadou šestnácti nastavení panelu, tedy parametrů v pamětech. K jejich vyvolání použijete jednoduše tlačítka Memory a buď kláves Dec/Inc nebo numerických kláves 0-F a potvrdíte Enterem. Popišme si např. přiřazení tónu jedné ze dvou programovatelných kláves (podobně i dalších kontrolerů na panelu):

Stiskněte Edit, potom klávesu, která má být přiřazena (aktivace klávesy), na displeji je její číslo, které ověřte a stiskněte Enter. Stiskem Assignable Function klávesy odpovězte na displeji na dotaz nt0, objeví se dotaz "C - -". Zvolíte kanál, potvrdíte Enterem a zvolíte číslo noty 0-F, opět potvrdíte. Podobný postup platí pro přiřazování tlačítkům a knobům, musíte být v příslušném režimu. Kontroleru lze přiřadit mmj. i Aftertouch, Control Change či Program Change, RPN/NRPN a SysEx (System Exclusive) zprávu a jiné funkce.

 

Ovládání Audio funkcí

Díky výhradnímu USB MIDI/audio přenosu je potřeba mít dobře nastaveny tyto drivery (převodníky) v počítači (Windows/MacOS). Instalaci a nastavení je věnováno 25 stran. PCR-1 nemá vlastní MIDI zvukový modul, k tomu využívá libovolný externí přístroj. Kvalitní audio vstup i výstup můžete využít jak pro přehrávání, tak pro nahrávání v počítači. Přehrávání zvukových dat z počítače nastavíte snadno, pouhou definicí zvukového výstupu v SW přehrávači nebo sekvenceru na Edirol PCR-1, nahrazujete tak aktuální zvukovou kartu v počítači za pravděpodobně kvalitnější 24bit/96kHz analog/digitální. Sluchátkový výstup zde funguje zároveň jako digitální optický.

Při nahrávání zapojíte zdroj zvuku do RCA zdířek Input a upravíte úroveň hladiny knobem na zadním panelu. Dejte si opravdu pozor, aby nedošlo k zacyklování signálu kruhovým propojením Out/In konektorů obou přístrojů! Digitální nahrávání využijete při převodu audio signálu na DAT nebo MiniDisk média, příp. při ozvučování videa z DV kamery, pro účely autorizace a nahrávky na DVD disk. Samozřejmě s tímto převodníkem nemůžete ozvučovat šesti a vícekanálovým zvukem, jen stereo. Můžete však definovat vzorkovací frekvenci signálu až do 96 kHz s rozlišením 24 bitů.

 

Obsazení pamětí

Obsazení pamětí je rovněž jednoduché, tlačítkem Edit, Save a číslem paměti je vše dáno, pokud není paměť obsazena. V opačném případě ji lze smazat nebo přepsat. Režim Bulk umožňuje přenést velké množství dat najednou, např. nastavení celého nástroje uložit do počítače pro pozdější využití. Obsazené paměti ochráníte pomocí volby Protect On/Off. Velmi vhodně autoři přiložili jako Appendix obsazení pamětí pro různé SW nástroje a sekvencery, jako jsou Sonar, Cubase SX, Pro Tools, XG, apod.

 

Závěr

PCR-1 poslouží nejlépe v domácím či profi studiu. Kvalita zvukového převodníku 24 bit/96 kHz je absolutně dostatečná pro 90 % posluchačů i více, kteří nemají šanci rozeznat, zda bylo použito vzorkování 96 nebo 192 kHz, apod. Ovládání je přehledné, jen mne zarazily zvláštní klávesy s poloviční výškou i ponorem. Ale je to jen ve zvyku. Naštěstí autoři nešli až na podobné pidi klávesy jako jiný známý výrobce, protože na ty se prostě zvyknout nedá, jelikož se na ně nedá vůbec hrát.

 

Info:

Edirol PCR-1 je nový MIDI keyboard s kvalitním Audio převodníkem, snadno ovladatelný, s knoby a tlačítky. Instalace neměla zádrhel a zvuk odpovídá slibům. Nástroj poněkud připomíná notebook, vzhledem ke své malé hmotnosti a tloušťce. Cena je v relaci s kvalitou - 11 820 Kč.

 

Plus:

audio převodník

snadná instalace i ovládání

hmotnost/tloušťka

 

Mínus:

poloviční výška kláves i ponor je nezvyklý, ale zvyknete si

Psáno pro časopis Muzikus