muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraEden WT800 a D212XLT - baskytarový zesilovač a reprobox

16.10.2013 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Eden WT800 a D212XLT - baskytarový zesilovač a reprobox


Eden
WT800 World Tour Bass Amp Head a D212XLT Bass Cabinet


Předmětem tohoto testu jsou dva výrobky z vrcholné produkce firmy Eden. Řada zesilovačů World Tour Amps a boxy řady D Series patří k nejvyhledávanějším produktům v baskytarové amplifikaci.

Firma Eden je jedním z dobře zavedených novodobých milníků v basové amplifikaci. Myslím, že jde o jeden z první desítky aparátů, který je vidět na pódiích po celém světě. Tyto aparáty mají dobré identifikační znaky, mám na mysli barvu zesilovačů a tweeterů, takže pro ty z nás, kdo pokukují, na co to ten který basák hraje, jsou aparáty Eden snadno rozpoznatelné. Je evidentní, proč si tuto značku hráči napříč styly vybírají. Je to především pevný, barevný zvuk a výkon s přesvědčivou rezervou. Eden nabízí škálu výrobků, a to v dražší i levnější cenové variantě, pojďme se podívat na zesilovač WT800 a box D212XLT.

Eden D212XLT

Začnu netradičně popisem boxu a malým zamyšlením. Je zřejmě pryč doba, kdy „jedinou správnou volbou“ při výběru basového aparátu byl box s desetipalcovými reproduktory. Rychlost a průraznost není výhradní doménou tohoto formátu. Osobně nic proti desetipalcům nemám, sám jsem by desítkář po mnoho let, ale člověk časem zjistí, že větší membrána má vlastnosti, které s tou menší jen těžko docílíte. Je to samozřejmě věc vkusu, ale snažím se jen vyvrátit dávno padlý mýtus o výhradních vlastnostech desítek stran rychlosti, průraznosti a konkrétnosti. Eden D212XLT je velmi populárním boxem. Tato bedna je skvělou alternativou 4 x 10” boxu, s kterou se dostanete na nižší hmotnost, v tomto případě 33,5 kg, a to při zachování dostatečného výkonu, tedy 400 W. Firma nabízí čtyř i osmiohmovou variantu tohoto boxu. Box je osazen, jak je již z jeho názvu zřejmé, dvěma dvanáctipalcovými reproduktory a hornou s plynulou regulací její hlasitosti.

Víte, že David Eden
tedy zakladatel firmy Eden je vnukem Járy Cimrmana? Ano, tyto postavy mají mnoho společného stran jejich existence J.

Eden WT800 a D212XLT - baskytarový zesilovač a reprobox


Pro Eden vyrábí všechny reproduktory firma Eminence, jde o speciální, ručně vyráběné reproduktory této renomované firmy. Reproduktory mají klasický magnet, neodymovou cestu firma Eden opustila, z důvodů větší důvěry v klasickou technologii, ale také díky zvyšující se ceny neodymových  magnetů. Konstrukce boxu je bytelná s pěkným designem. Kompletní řada boxů D je ručně vyráběná v USA. Zvuk nepostrádá hutnost, rychlost a barvu. Během testu jsem měl možnost sestavu vyzkoušet i spolu s 4 x 10” boxem a myslím, že jde o zdařilé, vzájemně se doplňující a solidní spojení.

Eden WT800 World Tour Bass Amp Head

Je vlajkovou lodí firmy Eden a jen těžko najdete negativní recenzi tohoto zesilovače. Začnu popisem ovládacích prvků, a to zleva. Vedle zástrčky jack je potenciometr Gain, který slouží k nastavení vstupní úrovně, nikoliv k ovládání zkreslení. Následuje potenciometr Enhance, což je velmi šikovný prvek k rychlému nastavení charakteru předzesilovače, tedy od upřednostnění středů, po jejich postupné vyříznutí, tedy přeloženo do řeči basáků: „od hrbu po lavor“. Následuje potenciometr pro ovládání basů, nad kterým je tlačítko pro redukci vstupního signálu -12 dB. Následují tři páry potenciometrů, v sekci parametrických středů, tedy klasicky jedním potenciometrem volíte pásmo a pomocí druhého potenciometru toto pásmo buď upřednostníte, nebo potlačíte. Za touto sekcí naleznete potenciometr pro ovládání výšek, nad kterým je tlačítko pro spínání kompresoru. Kompresor je automatický, bez možnosti dalšího nastavení. Následuje ovládání výstupní hlasitosti Master, spínač pro režim Bi-Amp a dva potenciometry Balance/Crossover k ladění této funkce. Přední panel uzavírají tlačítko pro spřáhnutí koncových zesilovačů do režimu Bridge, výstup pro sluchátka (stereo) a síťový spínač. Nesmím opomenout ledky, které jsou logicky přiřazené k jednotlivým sekcím, které slouží pro kontrolu přebuzení vstupu, ekvalizéru nebo výstupu.

Eden WT800 a D212XLT - baskytarový zesilovač a reprobox


Popis zadního panelu jen prolétnu. Naleznete zde vše potřebné. a to výstupy pro repro, levý pravý kanál, výstup pro repro v režimu Bridge, efektovou smyčku, stereo vstup pro Aux, D.I. výstup s ovládáním úrovně nechybí tlačítko Ground/Lift a samozřejmostí je i výstup pro ladičku. Zesilovač má automatickou kontrolu teploty, ventilátor se automaticky spíná pomocí teplotního čidla při cca 55 °C. Zesilovač má i další teplotní ochranu, která jej vypne při překročení hodnoty cca 93 °C.

Zvuk

Zesilovač hraje velmi dobře při nastavení korekcí rovně, myslím, že při hledání zvuku je dobré začít právě bez zásahu ekvalizéru a pouze pomocí potenciometru Enhance najít zvukový ideál. Teprve poté, doporučuji zásah do korekcí, tedy až když vám bude chybět určitá frekvence. Zvuk celé sestavy má přesvědčivou  pevnost, rychlost a barevnost, a to při více než dostatečném výkonu.

Závěr

Tato sestava, ale i ostatní výrobky firmy Eden budou vyhovovat těm nejnáročnějším hráčům napříč hudebními styly. Při testu jsem posloužil i jako figurant na presentaci výrobků Eden. Pro mne to bylo při nikterak dlouhém a v podstatě s „na rovno“ nastaveným zesilovačem, seznámení s pohodovou sestavou, kde mi nic nechybělo.

Info:
Zesilovač Eden WT800 je profesionální, nadstandardně vybavený a velmi výkonný zesilovač pro baskytaru. Eden D212XLT je kvalitní, robustní box, disponující dostatečným výkonem, určený rovněž pro baskytaru. Ceny na našem trhu jsou: 32 500 Kč/zesilovač, 22 500 Kč/box.

Zesilovač:

Plus:

zvuk
konstrukce
ovládací prvky
výkon

Mínus:
vyšší cena
hmmm a třeba... a třeba absence nastavení kompresoru?! J

Box:

Plus:
konstrukce
zvuk
design

Mínus:
přiměřená, ale pro někoho vyšší cena

Eden WT800 World Tour Bass Amp Head

Výkon: Stereo: 2 x 550 W/2 Ω, 2 x 440 W/4 Ω, 2 x 300 W/8 Ω Bridge: 1100 W/4 Ω, 880 W/8 Ω
Výstup sluchátka: ano/stereo
Výstup ladička: ano
Efektová smyčka: ano
Počet kanálů: 1
Hmotnost: 9 kg
Rozměry: 430 x 90 x 305 mm
Lampy: pre-amp 1x12AX7
Koncový zesilovač: solid state
Kompresor: ano - automatický, vypínatelný

Eden D212XLT Bass Cabinet

Výkon: 400 W
Rozměry: 698 x 584 x 470 mm
Horna: ano/regulovatelná
Impedance: 4 nebo 8 Ω
Hmotnost: 33,5 kg
Frekvenční rozsah: 40 Hz-14 kHz +/-2 dB
SPL: 103 dB
Repro: 2 x 12“ EC-1260F

www:
www.eden-electronics.com/products/amps/indiv/wt800c.aspx

www.eden-electronics.com/products/cabs/indiv/d212xlt.asp

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Eden-WT800-a-D212XLT-baskytarovy-zesilovac-a-reprobox~16~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.