EastWest/Quantum Leap Gypsy - softwarový ROMpler se zvuky typickými pro romskou muziku

EastWest/Quantum Leap Gypsy - softwarový ROMpler se zvuky typickými pro romskou muziku
EastWest/Quantum Leap Gypsy - softwarový ROMpler se zvuky typickými pro romskou muziku

Stejně jako ostatní zvukové knihovny EastWest/Quantum Leap z poslední doby, i Gypsy je postaven na přehrávači Play. Výhodou je, že prostředí pro ovládání všech těchto knihoven je velice podobné. Orientace v jedné knihovně zaručuje rychlou orientaci i v knihovně druhé. Přesto se některé parametry liší. Nevýhodou je, že pokud máte s aplikací Play problémy (a narazil jsem na řadu opravdu různorodých problémů), potáhnou se všemi zvukovými knihovnami EastWest/Quantum Leap.

Browser

V horní části okna, vedle loga EastWest, jsou dvě tlačítka - Settings a Browser. Tlačítkem Browser se dostaneme k samotné zvukové knihovně. Stejně jako u všech ostatních knihovnách postavených na aplikaci Play je v levém sloupci seznam disků, případně složek, ze kterých bude zvuk načítán. Ve spodní části v sekci Favorites je seznam oblíbených složek. Kliknutím pravým tlačítkem můžeme přidat další oblíbenou složku, respektive knihovnu. Ta by pak již při dalším otevření aplikace Play měla být v oblíbených složkách k dispozici. Ne vždy tomu tak ale opravdu je. U přidané knihovny pak stačí nastavit cestu ke konkrétním samplům. Tuto cestu by si opět měl Play pamatovat, ale ne vždy se to povede. Po kliknutí na oblíbenou složku je již možné vybírat z konkrétních nástrojů dle kategorií. Jakmile je zvuk vybrán, stačí kliknout na tlačítko Add (přidat) nebo Replace (nahradit). Přidává se v okamžiku, když nemáme načtený žádný zvuk nebo když chceme vytvářet vrstvy a nebo jeden Play použít pro více MIDI kanálů. Nahradit lze stávající zvuk a nebo celou vrstvu. Po načtení zvuků je na virtuální klaviatuře okamžitě vidět rozsah daného zvuku. Použité klávesy jsou čistě bílé/černé. Nepoužité mají nažloutlou barvu (podobné jako slonová kost). V případě, že je k dispozici funkce přepínání mezi různými vzorky pomocí klaviatury (zvuky bývají označené Master, samostatné elementy pak jako Elements), jsou řídicí klávesy namodralé. Pomocí myši lze rovnou „hrát“ na virtuální klaviaturu. Čím níže kliknete na klávesu, tím hlasitěji vyšle notu, takže je možné zkoumat i dynamický rozsah.

 

Zvuková knihovna

Zvuková knihovna je (jako u každého sampleru) v podstatě tím nejdůležitějším. Gypsy nabízí 11 GB vzorků. Data jsou uložena na třech DVD (oproti knihovnám Pianos nebo Symphonic Orchestra vypadá balík poněkud chudě). Zvuková kvalita je ale na velmi vysoké úrovni, jak je u firmy EastWest/Quantum Leap dobrým zvykem. K dispozici jsou sólové housle, trombón, cimbál, tři různé akordeony (Campana, Silvestri, Excelsior a Bandoneon - tango akordeon), akustické kytary (Classical, Flamenco, Django Style, Spanish Steel String ), různé perkuse a kastaněty. Organizace zvuků je přehledná a dodržuje logickou strukturu všech zvukových knihoven firmy EastWest/Quantum Leap. Všechny zvuky, které v názvu obsahují Mod, budou nějakým způsobem (většinou změnou barvy zvuku) reagovat na modulační kolečko (MIDI kontrolér 1). Zvuky, které na konci názvu obsahují Master, budou nabízet možnost přepínání různých artikulací přímo z klaviatury. Díky tomu lze rychle najít takový zvuk, jaký budeme potřebovat, včetně optimalizace (například pokud budu používat pouze jednu artikulaci, nemá smysl načítat zvuky Master s výrazně větším počtem použitých vzorků).

 

Player

Kliknutím na tlačítko Player se dostaneme zpět do okna Play, kde je možné upravovat jednotlivé parametry zvuku. Typicky je k dispozici pětisegmentová křivka obálky zesilovače (Attack, Hold, Decy, Sustain, Release). Dále je k dispozici ADT - Artificial Double Tracking, tedy zdvojení zvuku, jako kdyby stopa byla nahraná dvakrát přes sebe, pokaždé maličko jinak. Tento efekt dodá zvuku sílu a hutnost. V levé části okna je k dispozici parametr Round Ribon Reset pro resetování střídání vzorků při opakovaném stisku stejné klávesy stejnou hlasitostí. Nížeji je efekt Delay s parametry Time, Feedback a Level. Ve spodní části je pak Reverb a Filter.

 

Ve spodním levém panelu lze nastavovat MIDI kanál, ze kterého zvolený zvuk data přijímá. Díky tomu je možné jej použít ve stand alone režimu nebo i v režimu plug-inu jako multitimbral (až šestnáctinásobný). A nebo lze zvuky vrstvit nad sebe a přiřadit jim stejný MIDI kanál pro příjem. Dále je možné každé stopě nastavit jeho transpozici (s plným vědomím píši stopa, nikoliv MIDI kanál), citlivost, maximální a minimální hodnotu hlasitosti. Díky tomu lze opravdu pohodlně vytvářet zvukové vrstvy. Výhodou je, že lze takto vrstvit všechny zvuky od EastWest/Quantum Leap, které využívají aplikaci Play. Snadno lze tedy vrstvit zvuky z Gypsy, Pianos, Symphonic Orchestra, Symphonic Choirs, RA, Silk, Ministry of Rock... Díky tomu mohou vzniknout opravdu zajímavé zvukové kombinace. Pod tímto panelem je zobrazovací panel s informacemi o zatížení procesoru, čtení z disku, paměti a aktuálním počtu znějících hlasů. Uprostřed je MIDI Port pro příjem MIDI dat a pod ním výstup zvukových dat. Vpravo je tabulka s artikulací. Zde lze aktivovat nebo deaktivovat určité artikulační vlastnosti a nastavovat také hlasitost jednotlivých artikulací. Tyto parametr lze řídit pomocí MIDI událostí (nebo automatizacemi) a tak je měnit i v čase.

 

Ve středu prostředí Play vidíme logo Gypsy a měřáky výstupní úrovně. Nad nimi vpravo je umístění stereopozice a vlevo volbu mezi dvěma snímanými mikrofony (levý/pravý), případně oba.

 

Ochrana

Samotná aplikace EastWest/Quantum Leap je k dispozici v podstatě zdarma. Knihovna je stejně jako všechny ostatní knihovny EWQL chráněna USB klíčem iLok. Klíč není součástí balení EWQL Gypsy. Je nutné mít a nebo vytvořit účet iLok a samozřejmě také instalovat a průběžně aktualizovat příslušné ovladače.

 

Problémy s Play

Používám aplikaci Play v podstatě od začátku, kdy se objevila na trhu, a to s různými zvukovými knihovnami a na platformě PC i Mac. Obsluha je skutečně velice jednoduchá a intuitivní, zvukové knihovny zní krásně. Často se ale potýkám s různými problémy aplikace Play, které práci trošku znesnadňují. Fakt je, že jakmile se mi podaří Play nainstalovat a dostat do něj knihovny, pak už chodí bez problémů. Ale s každým novým updatem se bojím, jestli se něco nepokazí. Mezi problémy, se kterými jsem se v aplikaci Play potkal (některé již byly vyřešeny, jiné nikoliv), patří na platformě Mac například neudržení všech cest ke knihovnám v Browseru - Favorites. Někdy se nezobrazují všechny knihovny, jindy se zobrazují všechny, ale po volbě knihovny musím aplikaci znovu nasměrovat do adresáře, kde jsou konkrétně data uložena. V jedné verzi Play nehrály některé vzorky. Při instalaci nelze deaktivovat RTAS, VST nebo AU a je nutné instalovat vždy všechny typy plug-inů (ačkoliv uživatel Pro Tools nikdy nepoužíval a nemá v plánu na daném počítači používat). A právě RTAS může někdy blokovat instalaci updatů na vyšší verzi Play, ale i updatů samotných knihoven (je potřeba ručně nastavit zápis do složky RTAS pro všechny uživatele - i neadministrátory). Při updatu na vyšší verzi Play je nutné updatovat vždy všechny nainstalované a používané verze Play (Play Gypsy, Play Pianos, Play Ministry of Rock atd.) na stejnou verzi, a dokonce pokud možno ze stejné verze. Je ale nutné tyto aplikace vybírat manuálně ze seznamu. A přitom se v podstatě jedná o jednu aplikaci. Nejlepším postupem, pokud máte více knihoven EastWest, je nainstalovat všechny knihovny a jednu verzi Play. Tuto verzi pak updatovat na nejvyšší možnou a s ní rozšířit updatem i na ostatní Play verze. Na PC bojuji s updaty úplně stejně jako na Mac. Navíc bojuji s aktivacemi licencí (problémy s komunikací s iLokem). Na českých Windows XP se mi vůbec nepodařilo aplikaci Play nainstalovat - respektive chybu opět hlásila komunikace s ochranným klíčem iLok. Vše se vyřešilo až kompletním přeinstalováním na anglické Windows XP. S některými verzemi Play nefungují některé verze ovladačů iLok. Po instalaci updatu Play musím vždy znovu přeinstalovat ovladače pro iLok (ačkoliv jejich verze se nezměnila). Problémy nastávají při přepínání mezi 24bitovými a 16bitovými vzorky.

 

Závěr

Se samotnou aplikací Play jsem si již užil řadu starostí, dlouhých hodin bádání a dotazů na support výrobce (který reaguje v řádech několika málo dnů, ale odpovědi bývají relevantní; české zastoupení reaguje velice rychle, ale je vidět že odpovědi jsou získané spíše vlastním bádáním než jasnou definicí problému a jeho „čistého“ řešení). Aplikace je dost nevyzpytatelná a dodnes mi přijde jako ušitá horkou jehlou (přesto, že už nějaký pátek funguje). Na druhou stranu, když už se podaří Play vyladit, chodí bezproblémově a ovládání je velice intuitivní. Co je však největším plusem, je zvuková knihovna, a tedy samotný zvuk. Stejně jako u ostatních zvukových knihoven EastWest/Quantum Leap, i Gypsy zní velice živě a je variabilní, přesto že už i základní zvuky z presetů zní naprosto skvěle.

 

V moderních sekvencerech je možné pracovat s libovolným počtem stop, ale MIDI kanálů je pro každý MIDI Port vždy jen 16. Jeden MIDI kanál lze tedy spravovat na větším počtu stop.

 

Info:

EastWest/Quantum Leap je softwarový ROMpler se zvuky typickými pro romskou muziku. Obsahuje zvukovou knihovnu o velikosti 11 GB. Doporučená maloobchodní cena je 8931 Kč.

 

Plus:

kvalita zvuku

jednoduchost ovládání

přehledná organizace zvuků

shodné prostředí s ostatními knihovnami EastWest/Quantum Leap

relativně slušná cena (v poměru k vysoké kvalitě)

 

Mínus:

svéhlavost aplikace Play

 

velikost knihovny: 11 GB

aplikace: EastWest/Quantum Leap Play

interní zpracování vzorků v aplikaci: 64 bitů

ochrana: iLok

zaměření zvuků: romská hudba

stand alone režim: ano

plug-iny: AU, VST, RTAS (zatím nechodí na 64bitových Windows Vista ani XP)

kompatibilita s OS: Intel Mac, PPC Mac, Windows XP/Vista 64 bitů a 32 bitů

minimální systémové požadavky Mac: G5 1,6 GHz, 2 GB RAM, Mac OS 10.4 nebo vyšší

doporučená konfigurace Mac: Mac Pro Quad-Core Xeon 2,5 GHz, 4 GB RAM

minimální systémové požadavky PC: Pentium 4 3,0 GHz, 2 GB RAM, Windows XP SP2 nebo Vista, zvuková karta s ASIO ovladači

doporučená konfigurace pro PC: Intel nebo AMD Quad Core 2,0 GHz, 8 GB RAM, 64 bitů OS nebo hostitelská aplikace

Psáno pro časopis Muzikus