EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition - knihovna symfonických zvuků

EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition - knihovna symfonických zvuků
EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition - knihovna symfonických zvuků

Realistické zvuky symfonického orchestru jsou dodnes poměrně velkým problémem, tedy pokud EastWest Symphonic Orchestravypustíme možnost nahrávat se skutečným orchestrem. Existuje sice řada různých hardwarových i softwarových nástrojů. Velká většina z nich ale nemá šťávu, grády atd. Prostě to není ono. Na druhé straně, tedy mezi ty nejlepší patří zvukové knihovny EastWest.

Gold Bundle je, řekněmě, střední úroveň vysoké třídy. Celá řada (od nejnižší):

 

* Silver Bundle - obsahuje pouze šestnáctibitové vzorky, nasnímané jsou pouze jednou pozicí mikrofonu, nebyly nasnímány všechny tóny a velikost knihovny je 5,4 GB;

 

* Gold Bundle - obsahuje pouze šestnáctibitové vzorky, nasnímané jsou pouze jednou pozicí mikrofonu, nasnímaný byl každý tón samostatně (celá chromatika) a velikost knihovny je 36 GB;

 

* Platinum Bundle - obsahuje dvacetičtyřbitové vzorky, nasnímané jsou ze tří různých pozic mikrofonu, nasnímaný byl každý tón samostatně (celá chromatika) a velikost knihovny je 138 GB.

 

Jaké zvuky lze očekávat?

Nikoho by asi nepřekvapilo sdělení, že banka obsahuje "všechny zvuky symfonického orchestru". Co to ale znamená? K dispozici jsou samozřejmě zvuky celých sekcí, a to od největších - kompletní sekce smyčců (ta je jediná, například všechna dřeva, všechny žestě, atd., k dispozici nejsou), tak i sekce rozdělené na housle, violy, cella a kontrabasy. V každé sekci je přesně uvedeno, kolik nástrojů zní. A tak je možné vybrat si mezi zvukem osmnácti nebo jedenácti houslí (logicky, 1. housle a 2. housle); nebo je možné zvolit variantu čtyř znějících nástrojů pro opravdu jemný zvuk. U ostatních skupin je výběr trošku zmenšený. Například v sekci cell lze vybrat mezi deseti a třemi znějícími nástroji. Violy tuto možnost vůbec nemají, a tak zní vždy deset viol. Skupina Double Bass obsahuje devět nástrojů. Samozřejmě nechybí ani sólové nástroje, tedy sólové housle, viola, cella. Z dalších sekcí jsou pochopitelně k dispozici klarinety, flétny, hoboje (vždy ve verzi tři nástroje nebo sólově), v sólové verzi pak i altová flétna, basklarinet, fagot, kontrafagot, pikola a další. Sekce žesťů nepřichází nijak zkrátka. Kromě očekávaných zvuků postavených analogicky s ostatními sekcemi, jsou zde třeba i tři Wagnerovské tuby, piccolo trumpety, atd. Nechybí ani dlouhá řada bicích zvuků, jako jsou různé činely (francouzský, německý, vídeňský, orchestrální), gongy, bubny, tympány, kovové bicí nástroje, zvonky, zvonkohra, triangly, vibrafon, dřevěné kastaněty, marimba, tamburína, xylofon, aj. Nemůže chybět ani harfa, klavír a cembalo. Varhany a sbory obsahuje pouze Silver Bundle.

 

V čem je síla?

Aby byl nasamplovaný zvuk co nejvíce podobný originálu, je potřeba dbát na řadu věcí. Kromě toho, že se rozhodně vyplatí, když je knihovna navzorkovaná chromaticky, vzorky jsou co nejdelší (v ideálním případě je tón zaznamenaný přirozeně až do úplného konce bez smyček), nasnímání zvuku je co nejlepší, je obrovskou výhodou také to, když se podaří nástroj podchytit v co největším počtu různých artikulací. Jinak zní housle hrané legato, jinak staccato, tremolo, ale i plným smykem nebo řídkým, jinak zní trilek atd. Všechny tyto artikulační vlastnosti EastWest podchytil a zařadil do svých knihoven. Je pravda, že pak většinou nestačí pro jeden part jedna stopa. První housle tak, na rozdíl od partitury, mohou zabírat třeba tři až pět stop s tím, že každá stopa směřuje do jiného zvuku (jiné artikulační vlastnosti). Samozřejmě existují i banky, kde lze mezi těmito různými artikulačními vlastnostmi přepínat přímo z řídicí klaviatury (mimo rozsah znějícího zvuku, tedy většinou v MIDI oktávě C0 až H0, případně C5 až H5). Ale ani to nemusí občas stačit.

EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition - knihovna symfonických zvuků
EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition - knihovna symfonických zvuků

Některé zvukové knihovny firmy EastWest používají jednu vynikající fintu, která bohužel v symfonických balících chybí. Tou fintou je, že pro každou jednu klávesu v každé hlasitosti je několik vzorků, mezi kterými je náhodně vybíráno. To znamená, že když zahrajeme například komorní a1 se stejnou hlasitostí (třeba 100) třikrát za sebou, zazní pokaždé trošku jiný tón. Výsledek je velice živý a fascinující.

 

Instalace

EastWest nejsou pouze zvukové knihovny. Aby s nimi bylo možné pracovat, je potřeba k ovládání software. Proto je v balíku také instalace sampleru Native Instruments Kompakt. Jedná se o odlehčenou verzi Kontaktu, která je navíc speciálně pro potřeby EastWestu upravená. Instalace proběhla bez problémů. Vzhledem k obrovské bance zvuků je ale potřeba počítat s dlouhou dobou pro nakopírování všech vzorků na pevný disk (pokud možno jiný, než je systémový, a co nejrychlejší). Drobné problémy nastaly při registraci. Soubor popisující postup registrace je zastaralý. Odkazuje pro registraci na stránky Native Instruments, na kterých ale už nic není. Registraci tedy bylo nutné provést stejným způsobem jako kterýkoliv jiný Native Instruments produkt - tedy stáhnout flashovou aplikaci Service Center téže firmy. Vzhledem k tomu, že stávající edice jsou v podstatě dvě starší spolu (základní a rozšiřující verze), nastal ještě druhý problém. Přestože se nainstalovaly dvě aplikace (EWQLSO Pro XP Gold a EWQLSO Gold Edition), krabice obsahuje jen jedno registrační číslo a registrovat lze pouze EWQLSO Pro XP Gold. Proto doporučuji nainstalovat pouze tuto aplikaci. O nic nepřijdeme (knihovny samozřejmě nakopírujeme obě) a nebude nám pak zbytečně v Serive Center strašit a otravovat neregistrovaný produkt.

Uživatelé Intel Mac mohou narazit ještě na jeden problém. Kompakt není Universal Binary (Native Instruments pozastavila vývoj), takže na Intel Mac lze EastWest použít pouze buď ve stand alone režimu a nebo v hostitelské aplikaci, která také není Universal Binary. UB hostitelská aplikace Kompakt pochopitelně nerozběhne. Pokud přesto potřebujeme zvukovou knihovnu používat, nezbývá, než koupit ještě sampler Kontakt. Sice se tím zvýší náklady na pořízení, ale zase je k dispozici mnohem více funkcí Kontaktu na rozdíl od Kompaktu a také další zvuková knihovna (33 GB) nejen symfonických, ale i řady dalších zvuků. Pro úspěšný chod stačí i Kontakt 2.x. Poslední verze update jsou již také Universal Binary. Kontakt 3 má ale proti starší verzi také své výhody, takže pokud nebudete sampler používat výhradně pro EastWest knihovny, stojí to za zvážení.

 

Praktické zkušenosti

Jakožto uživatel Intel Macu používám zvukovou knihovnu EastWest především v sampleru Kontakt. Přesto jsem nemohl nezkusit Kompakt alespoň ve stand alone režimu. Načíst lze pouze osm bank. Mohlo by se to zdát málo, ale knihovny jsou tak velké, že o moc víc jich najednou lze používat jen obtížně. K tomu je potřeba opravdu výkonný počítač. K dispozici je jednoduché nastavení dozvuku, LFO, filtru, chorusu, delaye, ekvalizéru a třech obálek. Příjemně překvapen jsem byl z možnosti nastavení devatenácti presetů s mikrointervalovým laděním (sedmnáct z nich je ale pouze v ladění C). Na první pohled nic moc výbava, ale ono toho víc není potřeba.

Kontakt, to už je jiný kanón. Načíst lze teoreticky až šedesát čtyři knihoven a každou řídit z vlastního MIDI kanálu. Pracovat lze s mnoha efekty, tvořit vlastní arpeggia a podobné kousky. V praxi jsem ale vlastně nic z toho pro banky EastWest nepoužil. Vzorky jsou samy o sobě tak dobré, že není potřeba je nějak "vylepšovat" (nemluvě o tom, že se často spíš jedná o zhoršení). Efekty v sekvenceru stejně nejčastěji používám z jiných DSP zdrojů než přímo z Kontaktu. Nejvíce jsem ale ocenil možnost podrobnějšího nastavení DFD (Direct From Disc), tedy funkce pro přímé přehrávání vzorků z pevného disku.

 

Závěr

Zvuková knihovna je skutečně velice pestrá, zvuky jsou nahrané poctivě, chromaticky, v mnoha artikulačních variantách, a hlavně je zvuk upraven tak, že se dá okažitě použít, aniž by uživatel musel sám nastavovat ekvalizéry, aby zvuk za něco stál. Ani vynikající banka samozřejmě nemusí nic zachránit a nemusí být univerzálním nástrojem. I s takto skvělou knihovnou je třeba pracovat, vhodně vybírat zvuky se správnou artikulací do stop. A nejvíc pomůže dobrá muzika a propracované aranžmá.

 

Info:

EastWest Symphonic Orchestra Gold Edition je knihovna symfonických zvuků (36 GB, 16bitová hloubka) s vlastním softwarem nebo s použitím sampleru Kontakt. Doporučená maloobchodní cena je 10 061 Kč.

 

Plus:

vynikající kvalita vzorků

mnoho artikulačních vlastností

možné okamžitě použít

 

Mínus:

drobné problémy při registraci

uživatelé Mac Intel musí koupit sampler Kontakt

 

Technická specifikace:

minimální požadavky Windows (pro NI Kompakt): Pentium III/Athlon 500 MHz, 256 MB RAM, Windows XP/ME/98

doporučený výkon Windows: Pentium III/Athlon 700 MHz, 1 GB RAM, Windows XP

minimální požadavky Mac OS X (pro NI Kompakt): G3 500 MHz, 256 MB RAM, Mac OS 9.2

doporučený výkon Mac OS X: G4 733 MHz, 1 GB RAM, Mac OS 10.2.6

Universal Binary: ne

velikost knihovny: 36 GB

bitová hloubka: 16 bitů

různá artikulace: ano

stand alone režim: ano - vlastní software; postaveno na NI Kompakt

plug-in: ano - VST2, AU, RTAS a DXi2

přímé čtení vzorků z diskuano - DFD engi: ne

Psáno pro časopis Muzikus