EarthQuaker Devices Hoof Reaper V2 Dual Fuzz Pedal - vysoce kvalitní analogový dvojitý fuzz s oktáverem

EarthQuaker Devices Hoof Reaper V2 Dual Fuzz Pedal - vysoce kvalitní analogový dvojitý fuzz s oktáverem
EarthQuaker Devices Hoof Reaper V2 Dual Fuzz Pedal - vysoce kvalitní analogový dvojitý fuzz s oktáverem

EarthQuaker Devices je americká (Akron, Ohio) manufaktura vyrábějící především kytarové krabičky. Kytarista Jamie Stillman firmu založil v roce 2004 a vlastní ji se svou ženou, která je ve firmě s dvaapadesáti zaměstnanci ředitelkou. Jamie Stillman se k tomu dostal tak, že opravoval a vylepšoval svoje kytarové pedály. Šlo mu to tak dobře, že založil tuhle firmu, která vyrábí jeho vlastní nápady. To je hezký příběh a článek bude o jednom jeho produktu.

Jsou to vlastně tři krabičky v jednom balení. První je okráver Tentacle, druhý v pořadí je fuzz Reaper a třetí je fuzz Hoof. Vnitřní uspořádání efektů je pevné, nelze to prohazovat, nicméně dle výrobce je pořadí to nejlepší možné. Na pedálu při pohledu shora je to ale trochu jinak, oktáver je mezi dvěma fuzzy. Efekty se dají použít každý samostatně, všechny dohromady nebo v kombinaci. Celkem je to slušných sedm kombinací, což, pravda, není u jedné analogové krabičky úplně běžné. V2 znamená, že je to již druhá verze.

 

Zvuk 1 - Tentacle

Sekci zvuk musím rozdělit do čtyř částí. První je okráver Tentacle. Ten se vyrábí a prodává i jako samostatná krabička. Je to analogový oktáver, který přidává oktávu nahoru a taky trochu zkresluje. Nejlépe zní ve vyšších polohách a na krkový snímač, kdy je zakulacený tón obohacen o kousavé výšky. Je to namixováno tak akorát. V hlubších polohách, a to zejména v kombinaci se zkresleným zvukem, zní jako by snad zesilovač měl vybouchnout. Určitě povedený efekt, který nemá vůbec žádné nastavování. Za zmínku stojí footswitch oktáveru, který je vybaven technologií Flexi-Switch. Je zapojen true bypas, ale k funkci přepínače potřebujete napájení, protože umožňuje přepínat režim switche mezi latch a momentary. Momentary znamená, že efekt je zapnutý, jen když je switch zmáčknutý. Když switch uvolníme, efekt se vypne. Latch je klasika. Šlápneme jednou - efekt se zapne, šlápneme podruhé - efekt se vypne. Systém Flexi-Switch to rozpozná a přepne sám, o nic se nemusíme starat, to je dobrá vychytávka. Můžeme to použít na zvýraznění sólových vyhrávek ve vyšších polohách. Sloku budu hrát například na Reaper Fuzz a při sóle přidržím switch a na chvíli se zvuk rozjasní přidanou oktávou. Funguje to bezvadně.

 

Zvuk 2 - Fuzz Reaper

Repaer Fuzz je na pedálu vpravo. Ovládá se třemi potenciometry: Level (hlasitost), Fuzz (zkreslení) a Tone. Tone není omezovač výšek (jak bychom čekali) doleva ořezává basy a doprava basy přidává a mám dojem, že i trochu výšky, aby se to moc nezahuhlalo. Nejvíc se mi líbilo nastavení potenciometru Tone doprostřed. Zvuk Reaperu je velmi rockový s hrubým „chrlem“, který však není nepříjemný jako u starých fuzzů. Je to použitelné na rock, blues i hard rock. I elektrické piano přes to zní velmi dobře. Chválím.

 

Zvuk 3 - Fuzz Hoof

Zvuk Hoof Fuzzu (v překladu kopyto) je jiný než zvuk Reaperu. Je víc rozmělněný, víc se sype. Ovládání je tentokrát čtyřmi potenciometry: Level, Tone, Fuzz a Shift. Level je volume a Fuzz zkreslení, stejně jako na Reperu. Tone funguje jinak, doleva je zvuk nabasovaný s méně výškami, doprava se basy ubírají a výšky zůstávají. Shift spolupracuje dohromady s Tone tak, že to „vykuchává“ středová pásma, a tak můžeme zvuk poměrně výrazně měnit. Hoff je oproti Repaeru víc „fuzoidní“, zkreslení má také víc. Předchozí fuzz Reaper se mi líbí samostatně o trochu víc.

 

Zvuk 4 - Kombinace všeho dohromady

Když zapneme oba fuzzy (musíme ale na obou trochu ubrat zkreslení), dostaneme dlouhý a velmi zkreslený zvuk, který je ale zároveň čitelný. Při sešlápnutém oktáveru dostaneme z téhle krabičky zvuk na maximum přebuzeného zesilovače, hodně podobný tomu, jak to dřív uměl Hendrix. Je to docela „masakr“.

 

Závěr

Hoof Reaper V2 je luxusní analogová krabička určená pro hráče s nejvyššími nároky na podobné zařízení. Hodí se do téměř všech hudebních žánrů, dokonce i do metalu. Neumí sice klasický moderní metalový zvuk, ale alternativy metal, protometal a stoner zvládne na výbornou. Zvukově se mi to velmi líbí, zvuk je hutný, plný, a přitom není příliš „fuziodně“ naprděný. Kytara přechází lehce do zpětné vazby a drží dlouhý tón.

 

Info:

Hoof Reaper V2 je vysoce kvalitní analogový dvojitý fuzz s oktáverem. Cena je 12 382 Kč.

 

Plus:

tři efekty v jednom

vše je analogové

skvělý zvuk obou fuzzů

Flexi-Switch u oktáveru

nízká spotřeba proudu

 

Mínus:

vysoká cena

 

Technická specifikace

napájení 9V adaptérem
spotřeba 6 mA
rozměry 121 x 144 x 57 mm (včetně potenciometrů)

 

Web

www.earthquakerdevices.com/hoof-reaper/

Psáno pro časopis Muzikus