přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukEarthQuaker Devices Gray Channel - dvoukanálový overdrive

30.5.2017 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - testy

EarthQuaker Devices Gray Channel - dvoukanálový overdrive


EarthQuaker Devices Gray Channel
Overdrive, co ctí barvy tón


Zajímavý nápad, tahle krabička. Že dvojité kreslítko? Jasně, to už tu bylo. Ale vynechané potenciometry Tone a místo nich malé třípolohové páčky dávají tušit, že moc prostoru na doladění tady nebude. Prostě nám jeho barva zvuku sedne anebo ne.

Popis je grunt

Jde o dvoukanálový overdrive v kompaktním šasi. Krabička má větší rozměry, je vysoká, takže ve dvouřadém pedalboardu ji asi bude lépe umístit do zadní řady.

Každý z kanálů se ovládá potenciometry Gain, Volume a třípolohovým přepínačem. Gain je pěkně velký, dá se ovládat i nohou. Přepínači volíme, jaká součástka se podílí na zkreslení. Pro zelený kanál to jsou Si (křemíková dioda), Ge (germaniové diody) a N (žádná dioda, pouze operační zesilovač). Pro červený pak LED (uvnitř efektu svítivé diody skutečně vidíme), N a FET (polem řízený tranzistor).

Výrobce říká, že efekt má režim true bypass s takzvaným soft touch přepínáním. Cestu signálu určují relátka ovládaná nožními spínači. Bohužel bez napájení signál efektem neprojde. Je škoda, že výrobce nevymyslel nějakou vychytávku, jak by to šlo zařídit. S ohledem na tuto vlastnost bych si tipl, že nějaký ten buffer bude na vstupu navěšený nastálo. Ale při slepém testu jsem ovlivnění signálu průchodem efektem nezaznamenal, takže jde čistě o moji spekulaci.

Při výměně baterie skřípu zuby, protože tu nejsou žádná dvířka, ale zase ty čtyři protivné šroubky. Jenže po odklopení víka duše kytaristova zjihne, jelikož uvnitř jsou pěkně naskládané poctivé diskrétní součástky a žádné miniaturní SMD potvory. Odběr je malinkatý i za přítomnosti relátek, takže naštěstí nebudeme baterii měnit často.

Na okraj uvedu, že proudový odběr udávaný výrobcem se mi s ohledem na relátka úplně nezdál. Proměřil jsem jej, zjištěná hodnota je o polovinu vyšší než deklarovaná. Ale i tak jde o prťavé hodnoty, baterka vydrží.

Vzhůru do kanálů

První kanál - označený jako zelený - je spíše do jemného nakopnutí anebo na jemnější drive. Když je Gain do jedné třetiny, není ve zvuku skoro žádné zkreslení. Fajn na čistá sóla nebo na „kila“. Pak přidáváme, a je tu klasický „vřelý“ drive. Ve zvuku je slyšet větší podíl basů.

Druhý kanál - označený jako červený - to je plnohodnotné zkreslení bez nějakých vytáček. Zahrajete si na něm v pohodě od blues po hardcore.

Krabička umí být hodně hlasitá, s hlasitostí se člověk za polovinu snad ani nedostane.

Sice chybí potenciometr Tone, ale jsou tu přepínače. Dávají možnost přepínat mezi odlišnými charaktery zkreslení. Si je takový drzý, ostřejší. N je hladší, dává větší míru zkreslení. Ve třetí poloze je zkreslení plné, hutné. V této poloze je nižší hlasitost, takže je třeba přidat na volume.

Síla pracího prášku

Zásadní síla téhle krabičky leží ve dvou věcech. Za prvé, zachovává charakter nástroje i aparátu. S odlišným nástrojem zní pokaždé jinak, barva i míra zkreslení se mění podle snímače. Prsty, trsátko, změna polohy pravačky, to vše ovlivňuje výsledný zvuk.

Druhou silnou stránkou je fantastická dynamika. Už dlouho jsem se s takhle dynamickým kreslítkem nesetkal. Pokud hrajete převážně na digitální mašinky (multiefekty, stompboxy, levnější simulace, VST plug-iny apod.), zkuste si někdy zahrát na podobné kreslítko, jako je to testované. Ať je gain zlehka anebo naplno, pořád je tu bezvadná reakce na pravačku. Sním svůj klobouk (resp. svého kulicha), že budete mrkat na drát, jak kytara najednou mluví a jak tón reaguje na vaši hru!

Závěrečný úder trsátkem

Většinou mají kreslicí krabičky určitou míru komprese a zahlazovací účinky; nějaký ten kiks se snadno schová. Tady je to nahá pravda. Zvuk je takový, jaký je nástroj a jak si ho uděláme svojí pazourou (zdravím Mirka Linharta :-)). Užijete si potěšení, pokud vás baví si s tónem hrát a tvořit jej.

Kdo nemá moc rád, když mu digitály zvuk kompletně namíchají, navoní a vyleští do studené dokonalosti, a zní to stejně, ať hraje na jakýkoliv nástroj a s jakoukoliv dynamikou, je na správné adrese.

Info:
EarthQuaker Devices Gray Channel je dvoukanálový overdrive s příkladnou reakcí na dynamiku hry a třípolohovými přepínači pro změnu charakteru zvuku. Cena je 7770 Kč.

Plusy:
dynamika
reakce na nástroj a styl hry
zvuková variabilita díky přepínačům
velký potenciometr Gain

Mínusy:

absence Tone
šroubování při výměně baterie
bez napájení neprojde signál
větší výška


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Průchod signálu true bypass, tzv. soft touch; bez napájení signál neprojde
Počet kanálů 2
Ovládání Gain a Volume
Přepínač (zelený kanál) Si, N, Ge
Přepínač (červený kanál) LED, N, FET
Napájení 9V baterie nebo adaptér (není součástí balení)
Maximální proudový odběr 14 mA (dle výrobce), 24 mA (naměřeno)
Rozměry 9 x 12 x 4,5 cm


www:
www.earthquakerdevices.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/EarthQuaker-Devices-Gray-Channel-dvoukanalovy-overdrive~30~kveten~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.