přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareEarMaster 4.0 - počítačový program pro trénink vašeho sluchu

2.8.2003 | Autor: Tomislav Zvardon | sekce: pro muzikanty - testy

EarMaster 4.0  - počítačový program pro trénink va

EarMaster 4.0 - počítačový program pro trénink va

"Franto, máš to rozladěný, to neslyšíš? Jo a není to tam tuda tam, ale tam tam tadady tam! A víš, že zase zrychluješ?" Dobrý hudební sluch, správné rytmické cítění a koneckonců aspoň základy hudební teorie jsou bezpochyby neodmyslitelnou součástí každého dobrého hudebníka. Sami určitě víte, že pokud to kapele "nešlape" nebo neladí, můžete být sebezdatnější technik nebo mít sebegeniálnější nápad a není vám to nic platné. Jak sluch, tak rytmické cítění je možno samozřejmě neustále zdokonalovat, vylepšovat a ladit, zvláště pak, pokud jste s hudbou v začátcích. K tomu existuje bezesporu mnoho různých prostředků cvičení a rad, jejichž pomocí můžete buď sám nebo pod vedením učitele dosáhnout kýženého výsledků.
Jedním z těch, které donesla moderní doba, je využití počítače nebo, abych byl přesnější, počítačového výukového softwaru.

K čemu je "pan Ucho" dobrý?
EarMaster 4.0 Jde především o výukový, obsluhou velmi jednoduchý software, který by vám měl pomoci při cvičení sluchových analýz, naučit vás správně číst rytmus a dá se říci i obeznámit aspoň s těmi nejzákladnějšími atributy hudební teorie, jako jsou například intervaly, akordy, stupnice a jejich módy a koneckonců i čtení a zapisování not. Může sloužit buď doma jednotlivci při samostatném cvičení, nebo jako doplnění výuky na hudebních školách snad všech typů. Velkou výhodou je určitě možnost instalace síťové verze (EarMaster School), která umožňuje, pokud jste například učitelem hudby, zadat test více žákům najednou. Výsledky jdou ve finále různě ukládat, tisknout a vyhodnocovat. Ó, jak krásné by bylo mít ve všech učebnách ve škole "kompy"...

Pár technických informací
Pokud nejste žádným velkým odborníkem přes počítače, stejně jako já oceníte naprosto jednoduchou instalaci, která je navíc doplněna českým průvodcem. Na disku vám zabere program pouze necelých 8 MB, takže není potřeba nakupovat nové disky nebo drasticky odinstalovávat ze své oblíbené hry :-). EarMaster funguje na bázi MIDI, takže k tomu, aby se vám zvuky správně přehrávaly, potřebujete v první řadě zvukovou kartu a nějaký ten zvukový modul (synťák), do kterého bude pan Ucho vysílat pomocí MIDI informace. Možnosti jsou v podstatě dvě, buď využijete nějaký softwarový modul, například syntezátor dodávaný přímo do Windows či zvukovou kartou, nebo pošlete data do externího zvukového modulu, kterým můžou byt třeba vaše klávesy. Trochu mě jen mrzí, že výrobce nedodává spolu se softwarem nějakou vlastní kvalitní zásobu zvuku.

Jak to EarMaster funguje?
Program nabízí deset tematických výukových částí: rozpoznávání intervalů, identifikace intervalů, rozpoznávání akordů, obraty akordů, postupy akordů, rozpoznávání stupnice, čtení rytmu, napodobení rytmu, oprava rytmu a melodický diktát. Každá z nich obsahuje až 42 lekcí seřazených podle obtížnosti. Všechny se dají samozřejmě libovolně nastavit tak, aby vyhovovaly potřebám uživatele. Například hned v první sekci rozpoznávání intervalů (program zahraje dva intervaly a vaším úkolem je poznat, který je vetší) lze povolit, které intervaly a jakým způsobem má program přehrávat, které naopak zakázat atd. Tím si vlastně ušít cvičení vyloženě na sebe (na žáka).
Podobným způsobem můžeme nastavit všech deset výukových celků. Pokud jste v této oblasti řekněme začátečník, můžete zvolit funkci virtuálního učitele, který vás bude postupně provázet jednotlivými lekcemi a radit, jak při jednotlivých cvičeních postupovat.
U některých lekcí lze také nastavit způsob odpovědi. Buď odpovíte zmáčknutím vámi vybraného tlačítka, zapsáním noty do notové osnovy nebo jednoduše zahraním na virtuální nástroj. Zde lze opět nastavit, jestli uvidíte na monitoru klaviaturu nebo hmatník kytary.
Zajímavá je určitě i možnost využití připojení mikrofonu k vašemu PC. Využít lze například u sekce napodobení rytmu, kdy program vyťuká určitou rytmickou frázi a vaším úkolem je ji zopakovat. Pokud máte právě připojený mikrofon, lze odpověď jednoduše do něj vytleskat. Pokud ho nemáte, můžete rytmus vyťukat buď mezerníkem na klávesnici nebo zahrát na připojené klaviatuře.

Na závěr
Všech deset výukových částí programu je, myslím, dobře koncipováno. Obsahují ty nejstěžejnější oblasti daného problému. Může vám docela příjemnou cestou pomoci vypilovat hudební sluch, naučit číst zapsaný rytmus a zdokonalit v základech hudební teorie. Hlavní uplatnění bych viděl především ve školách, kde by mohl být velmi efektivní. To jednak díky síťové verzi a jednak díky možnostem editací připravit pro žáky opravdu cvičení na tělo. Problémem samozřejmě je, která hudební škola u nás je vybavena počítači. Pokud se rozhodnete tento nebo jiný podobný software využívat sami doma, doporučoval bych přece jen se nejdřív alespoň trochu seznámit se základy hudební teorie, aby byla všechna cvičení opravdu co nejvíce efektivní.
"No vidíš, Franto, sice máš od toho cvičení uši jak lopuch a z toho koukaní do monitoru brýle jak dna popelníku, ale je to vono."

info
EarMaster 4.0 je výukový software na bázi MIDI určený jak školám, tak jednotlivcům. Pohybuje se v cenách: 2490 Kč za EarMaster Pro, 3890 ua EarMaster School. Multilicence (5 licencí School) stojí 11 790 Kč a síťová licence 18 590 Kč.
iplus
jednoduchost ovládání
čeština
možnosti editace a vyhodnocování
minus
program neobsahuje žádnou banku zvuků
může opravdu zjistit, že byste měli začít svůj sluch cvičit


Psáno pro: časopis Muzikus 2003/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/EarMaster-40-pocitacovy-program-pro-trenink-vaseho-sluchu~02~srpen~2003/

Komentáře

celkový počet: 1

JBG  ne sluch ale teorie

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.