ESP LTD Viper 200FM

ESP LTD Viper 200FM
ESP LTD Viper 200FM

Americká firma ESP, oblíbená převážně u hráčů řekněme tvrdšího ražení (ve stáji EPS najdete rockery, jako jsou Kirk Hammett či Max Cavalera a hromada dalších), pomalu expanduje určitě k radosti českých metalistů i na český trh a po testu na signovaný model Kirka Hammetta dostala redakce Muzikusu k otestovaní model s označením LTD VIPERl 200FM. Původním domovem této zmije však není Amerika, ale Indonésie. Důvod je více méně jasný - finance. Skoro všechny velké firmy přesunuly části své produkce do Koreje, Číny či Indonésie, aby tak snížily výrobní náklady na minimum, což se samozřejmě projeví v celkové ceně. Mnohdy však bohužel, díky výběru těch nejlevnějších materiálů a co nejlevnějších výrobních postupů, na úkor kvality.

 

Konstrukce

Tento nástroj patří do docela široké řady nástrojů s označením Viper, které se od sebe liší povrchovou úpravou, snímači a u těch nejluxusnějších custom modelů i konstrukcí; a hlavně výběrem samotných materiálů. Ale teď už k námi testovanému modelu.

Už na první pohled je zřejmé, že si za svůj vzor designéři v ESP vybrali legendární model Gibson SG. Jen jej patřičně zdeformovali a možná po vzoru pohybu zmije patřičně zkroutili. To, jestli se jim to povedlo, nechám trochu alibisticky jen na vás.

Korpus Viperu je zhotoven z akátu (východní velmi levná dřevina použitá většinou na těch nejlevnějších nástrojích), který je potažen na vrchní straně korpusu stejně jako hlava nástroje javorovou dýhou s opravdu velmi hezkým žíháním, což vytváří dojem určité luxusnosti nástroje. Krk s hraněním (k tělu připevněn pomocí metody lepení) o menzuře 24,75" je vyroben ze tří kusů mahagonu a hmatník, do něhož je vloženo 24 pražců (dvě oktávy), je z palisandru. Celkový vzhled nástroje působí opravdu velmi hezky a na první pohled jsem zde jako hráč nenašel žádné větší konstrukční vady či viditelné chyby ve zpracovaní. Co se týče hardwaru, je nástroj osazen černou mechanikou nesoucí logo firmy ESP. Kobylku (viz foto) myslím není třeba nijak popisovat, protože se jedná o naprostou klasiku včetně způsobu seřízení (viz Gibson SG atd. atd.). Jen bych rád pochválil českého distributora, který dodal nástroj skvěle seřízen, takže stačilo jen hrát (včetně natažení desítek strun, což mi k tomuto nástroji přijde adekvátní). Takhle by to mělo být v obchodě s každou kytarou! Ááá, málem bych opomněl skoro to nejdůležitější, a to jsou na tomto nástroji snímače. Viper, stejně tak jako většina kytar ESP, je osazen sadou pasivních humbuckerů EMG s označením EMG-HZ H-4 (test v Muzikusu 2004/01), které lze přepínat klasickým třípolohovým přepínačem (krk, oba, kobylka). Dále je k dispozici hlasitost a tónová clona pro oba EMG společně.

 

Herní vlastnosti a zvuk

Co bych měl určitě pochválit, je vlastní profil krku. I přesto, že je na můj vkus trochu tenčí, je profil velmi příjemný a v podstatě si na něj není potřeba nijak zvlášť zvykat. Na druhou stranu bych viděl malou vadu v lehkém přepadávání kytary na hlavu, ale to je bohužel obecný problém sgéček. Zapojuji tedy nástroj do zesilovačů (Mesa a Marshall). Celkově lze říci, že kytara nedisponuje nějakou výraznější barvou, a dalo by se zjednodušeně konstatovat, že spíše hrají snímače než dřevo. Tón se navíc malinko hltil v basech (zvlášť ve spojení s krkovým snímačem), což může být trochu na škodu. Nejlépe se kytara chovala (na můj vkus) při větším zkreslení na vyhulené mese s potlačenými středy. To bylo opravdu maso. Tvrdý, hodně agresivní a jak jinak u zmije než jedovatý sound, vhodný například na metalové riffy. Kytara potřebuje, aby se do ní člověk pořádně opřel, takže pokud se chystáte zahrát sladké bluesové sólo, asi bych sáhnul po jiném nástroji. Pokud však hodláte česat zvukovou vlnou první řady hrozičů, je to možná to pravé.

Jinak Viper hraje poměrně vyrovnaně bez větších frekvenčních výkyvů a disponuje solidním sustainem. Pokud máte rádi barvu EMG snímačů, používáte hodně zkreslený a agresivní zvuk, mohli byste být spokojeni.

 

Info:

ESP LTD Viper 200FM je el. kytara se dvěma humbuckery. Její cena je 19 600 Kč.

 

Plus:

celkový vzhled nástroje

EMG snímače

 

Mínus:

kytara se trochu hltí v basech

Psáno pro časopis Muzikus