muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukESI nEar08 eXperience - poslechových monitor nEar firmy ESI

9.1.2009 | Autor: Oldřich Tureček | sekce: pro muzikanty - testy

ESI nEar08 eXperience - poslechových monitor nEar firmy ESI

ESI nEar08 eXperience - poslechových monitor nEar firmy ESI

Typ 08 je největším modelem z řady poslechových monitorů nEar firmy ESI. Skoro klasika, tedy aktivní dvoupásmový monitor s osazením 8`` basovým a 1`` výškovým reproduktorem. Ozvučnice je typu bassreflex, s nátrubkem vyvedeným na zadní straně. Nejsou to nijak závratně drahé bedny, cena 9190 Kč s DPH za pár působí příznivě, jak je ostatně u ESI zvykem.

Provedení ceně odpovídá, bedny působí jednoduchým a dostatečně robustním dojmem, z "levnějšího kraje" jsou ovládací prvky i vstupní konektory. Žádný Combo Neutrik, ale XLR i 1/4`` jack zvlášť. Jako indikátor zapnutí dnes skoro tradiční módní modrá LED. Z ovládacích prvků na zadním panelu najdete regulátor vstupní citlivosti s poněkud nestandardní hodnotou 250 mV na plném rozsahu, výrobce si neodpustil pro mě diskutabilní korekci výšek (-2/+1 dB) a naopak za dobrou věc považuji volbu dolní mezní frekvence v rozsahu 50 Hz-100 Hz. Rozumně funkční, velmi praktické v kombinaci se subwooferem jiného výrobce než ESI.

Po stránce zvuku jsou bedny dost zajímavé. Výrobce se chlubí frekvenční charakteristikou s rozsahem 40 Hz-24 kHz, ale strategicky neudává toleranční pásmo. Realita je trochu jiná, především v oblasti vysokých frekvencí. Naopak vynikající jsou bedny v oblasti basů. Troufám si tvrdit, že dolní mezní frekvence není ve 3dB toleranci udávaných 40 Hz, ale není to zase o tolik vedle. Navíc bedny jsou v oblasti basů velmi lineární, basy nejsou nijak zvlášť "rozmazané" a působí dost agresivně. Je radost si na tyto monitory poslechnout našlápnutou rockovou nahrávku. Naopak výšky působí jako "ploché" a poněkud nevýrazné, přenos není příliš vyrovnaný ani v oblasti středů. Bedny disponují dostatečným výkonem (70 W basy a 70 W výšky) pro dosažení solidní dynamiky. Vzhledem k rozměrům monitorů je lepší volit větší poslechovou vzdálenost, díky slušné dynamice není problém ozvučit i větší poslechový prostor. Z důvodů vyvedení bassreflexového nátrubku na zadní straně nelze monitory umístit přímo u stěny, osvědčila se mi vzdálenost minimálně třicet centimetrů a stěnu doporučuji pokud možno hodně zatlumit. Reproduktory jsou pochopitelně magneticky stíněné, takže monitory lze umístit i v blízkosti CRT televize nebo počítačového monitoru. Za cenu 9190 Kč rozhodně neurazí.

Technická specifikace:

konstrukce: aktivní monitor
ozvučnice: bass-reflex
počet pásem: 2
výškový reproduktor: kalotový, 1``
basový reproduktor: 8``
magnetické stínění reproduktorů: ano
výkon zesilovačů: 70 W basy + 70 W výšky (udáváno výrobcem)
vstupní impedance: 20 kΩ (symetrický vstup)
vstupní citlivost: 250 mV (plné vybuzení)
frekvenční charakteristika: 40 Hz-24 kHz (udáváno výrobcem)
rozměry (v x š x h): 358 x 255 x 322 mm
hmotnost: 10 kg

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/ESI-nEar08-eXperience-poslechovych-monitor-nEar-firmy-ESI~09~leden~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.