ESI Waveterminal 192M

ESI Waveterminal 192M
ESI Waveterminal 192M

Z redakce jsem si přinesl barevnou krabici s velkými nápisy ESI Waveterminal 192M. V krabici se skrývá nejen PCI karta, ale i externí "breakout" box se šesti 6,3 mm vstupními, osmi výstupními a dvěma sluchátkovými jackovými zdířkami. V krabici ještě najdete poměrně slušný manuál (jak jinak - bez češtiny. Nicméně, dle sdělení distributora, koncový zákazník českou dokumentaci dostává) a instalační CD.

 

Instalace

Světe, div se - bezproblémová (tedy kdybych si při instalaci karty neutrhl káblík od disketové mechaniky). Že by ty počítače konečně přišly k rozumu? Testovací konfigurace: AMD Athlon XP 1700+, základní deska ECS K7S6A, 512 MB DDRAM, 40GB HDD UltraATA100/7200 ot. Stačilo kartu zasunout do prázdného PCI slotu, zapojit k ní externí box (ten je připojen mnohopinovým konektorem a šíleně tlustým, asi tři čtvrtě metru dlouhým kabelem) a Windows XP si ji už v pohodě našly a začaly se dožadovat ovladačů. Dal jsem jim je tedy a pak nastala méně pohodlná část instalace. Karta se totiž pro Windows tváří jako šest samostatných stereo karet, a tak po vás chce několik ujištění, že jsou ovladače tam, kde říkáte, a že je opravdu chcete nainstalovat. Nicméně po dokončení instalace a jednom restartu je celá věc hotova a může se začít s testováním.

 

Funkce

Musím říct, že s kartou je radost spolupracovat. Když pominu fakt, že všechno žije na první pokus, je tu další důležitá vlastnost a to, že všechno se nastavuje softwarově z jednoho místa. Tím místem je ovládací panel, jehož ikonka se objeví na liště. Na ovládacím panelu najdete nejen celých 26 ovladačů hlasitosti, ale i volbu typu vstupů 1 a 2 (ty mohou být linkové nebo mikrofonní. Navíc můžete softwarově (!) zapnout phantomové napájení - 12 V - pro každý zvlášť). Dále lze nastavit, zda monitorování vstupů bude směřovat do analogových výstupů 1/2 nebo do výstupu digitálního. Ten může navíc být ve formátu "Consumer" - S/PDIF nebo "Pro" - AES/EBU. Digitální výstup může být směrován na koax nebo optiku. Vzorkovací frekvenci lze buď nechat v libovůli aplikací nebo ji zamknout na kterékoli v rozmezí 16-192 kHz. Poslední možností nastavení je přepnutí "hodin" - interní nebo externí (externí připadají v úvahu pouze při dokoupení karty MI/ODI/O, která možnosti karty rozšíří o MIDI port a digitální vstup). K ovládání kontrolního panelu je třeba dodat, že se velmi pohodlně ovládá i kolečkem myši, jehož citlivost lze nastavit.

Další zajímavou funkcí je DirectWire. Tento virtuální patchbay umožňuje interní "zadrátování" aplikací, používajících různé typy ovladačů a posílání jejich výstupů na vstupy jiných. K dispozici je MME (standardní stereo - například Media Player), Multi-MME (např. Sonar nebo PowerDVD), ASIO (Cubase, Logic...) a GSIF (GigaStudio). Veškeré propojení se děje ve virtuální rovině, nedochází tedy ke ztrátám kvality po cestě přes kabely. Velmi šikovné.

 

Cakewalk

Většinu své práce dělám v Cakewalku (a z ekonomických důvodů jsem zakoupil Home Studio 2002 - je to totéž, co Sonar s omezeními, která mi nevadí.). A dlužno podotknout, že spolupráce Waveterminalu s Cakewalkem je příkladná. Po automatickém osahání karty jsou vám všechny vstupy i výstupy plně k dispozici. Zkusil jsem ke kartě připojit všechno, co jsem našel a na co mi stačily kabely, ale k rezignaci jsem ji ani Cakewalk nepřiměl. Nahrávání i přehrávání šlape jako hodinky a musím přiznat, že bych si na komfort více vstupů a monitoringu rychle zvykl.

 

SoundForge

Tady jsem si zas mohl ověřit, že karta je opravdu tichá jako pěna. Pravda, deklarovaných 84 dB odstupu od šumu jsem nenaměřil, ale 81 je na kartu této třídy taky moc pěkné skóre (tady je namístě otázka, zda měřák v SoundForge měří opravdu decibely a ne brambory...). Jen připomínám, že vzorkování na 192 kHz si tu neužijete, možné frekvence jsou do 96 kHz - ale opět, za tu cenu by to snad ani nikdo neočekával.

Použití

V propagačních materiálech firma ESI často zdůrazňuje použití karty pro 5.1 prostorový zvuk (při přehrávání DVD). Nemyslím si, že by si tuhle kartu kvůli tomu někdo kupoval. Nicméně jako doplňková funkce je to fajn. Hlavní použití ale vidím v domácím studiu (i když s přihlédnutím k výbavě některých "studií" by byla hvězdou i v "profi" zařízeních). Možnost připojit dynamický nebo kondenzátorový mikrofon a dvoje sluchátka rovnou ke kartě (resp. k externímu boxu) eliminuje nutnost nákupu dalších zařízení (minimálně slušného mixu), a tak se stává ještě výhodnější investicí.

 

Sourozenci

Ještě bych se rád zmínil o dvou sestřičkách této karty z produkce ESI. Jsou to karty Waveterminal 192L a X. 192L je funkčně shodná s testovanou kartou, rozdíl je jen v absenci breakout boxu - konektory jsou tedy přímo na kartě. Model X má navíc AD převodníky se vzorkováním až na 192 kHz.

 

Shrňme to

Dobrá karta, za slušné peníze, se slušnou výbavou - prostě můžu jen doporučit. Jedinou výhradu bych měl k bakelitovým konektorům - kovové by slušely lépe - a k délce kabelu k breakout boxu - je moc krátký na to, aby box mohl být dál od počítače, a moc dlouhý, aby stál na něm. Nicméně to jsou pouze prkotinky, které celkový dobrý dojem z této karty pokazit nemůžou (aspoň ne mně.).Info:

Waveterminal 192M je zvuková PCI karta s externím boxem, 4 vstupy, 8 výstupů, 2 sluchátkové výstupy, AD převodníky do 96 kHz, DA do 192 kHz, rozlišení 24 bitů, mikrofonní předzesilovač s phantomovým napájením. Cena: 8690 Kč vč. DPH

Plus:

cena

kvalita převodníků

připojení mikrofonů a sluchátek

Mínus:

délka kabelu

bakelitové konektory

Psáno pro časopis Muzikus