ESI KeyControl 49 - USB MIDI klaviatura se 49 rychlostně citlivými klávesami

ESI KeyControl 49
ESI KeyControl 49

Jak už je u firmy ESI zvykem, jedná se v podstatě o nejjednodušší možnou variantu daného produktu.

Klaviatura USB MIDI se 49 rychlostně citlivými, standardně velikými klávesami a dvěma kolečky pro ovládání výšky tónu a hloubky modulace (či přiřaditelného parametru) váží 3,5 kg a nepřináší žádné překvapení, a už vůbec ne novinky. Za nastavenou prodejní cenu si ho však může dovolit opravdu každý.

 

Ovládací prvky

Kromě již zmíněných základních ovládacích prvků jsou na hlavním panelu ještě tři maličkatá tlačítka. Dvě z nich mají předpokládanou funkci, posun klaviatury o oktávu na výstupu, či inkrementaci/dekrementaci. Třetí tlačítko slouží k editaci. Po stisknutí a podržení tohoto tlačítka 1,5 vteřiny se nástroj přepne do Edit režimu. Poté uživatel vybere parametr, který bude editovat. Výběr se provádí velice jednoduše, uživatel stiskne příslušnou klávesu klaviatury (jedná se o černé klávesy pro parametry a o bílé pro hodnotu parametru a funkce Escape a Enter). Nad každou klávesou je její funkce napsána, takže není potřeba si nic pamatovat.

 

Jednoduchá práce

Například výběr MIDI kanálu se tedy provede 1,5 vteřiny dlouhým stisknutím tlačítka Edit, stisknutím klávesy označené "Ch." (Channel - což je nejspodnější Cis), napsáním požadovaného MIDI kanálu pomocí kláves G až H ve dvou horních oktávách (například v případě MIDI kanálu 5 stisknete nejvyšší E) a potvrzením klávesou Enter (klávesa nejvyšší C). Tímto jednoduchým způsobem je možné vysílat MIDI události Bank Select LSB i MSB, změnu zvuku, programovat kolečko modulace pro vysílání libovolného MIDI kontroléru či transponovat klaviaturu po půltónech. K rychlému vrácení do původního stavu slouží klávesa Reset. Nevýhoda tohoto velice jednoduchého systému je nasnadě: v jeden okamžik je možné editovat vždy pouze jeden parametr. Do MIDI je také možné vysílat jen velmi omezené množství informací. Jsou jimi pochopitelně výška tónu, rychlost stisknuté klávesy, ohýbání tónu, hloubka modulace (či jiného přiřazeného MIDI kontroléru) a Sustain pedal.

 

Zadní strana

Na zadní straně je kromě zdířky pro Sustain pedal k nalezení USB A konektor pro přímé připojení k počítači (pro Windows XP/2000 a Mac OS X není potřeba instalovat ovladače, jsou již v těchto operačních systémech implementovány, s rozpoznáním jsem neměl problém; kabel je dodáván přímo v balení), zdířka pro MIDI pětikolík pro MIDI výstup, zdířka pro napájecí adaptér (DC 9V, 500 mA; není v balení) a přepínač On/Off pro případ, kdy kontrolér není napájen z USB.

 

Klaviatura a ovládací prvky

Klaviatura tohoto MIDI kontroléru je překvapivě tužší, než bych očekával. Zařízení tohoto typu mívají velice měkkou a "bahnitou" klaviaturu, na kterou se nehraje moc dobře. Tato mě však příjemně překvapila. Hraje se na ni znatelně pohodlněji než na podobné klaviatury konkurence. I ostatní ovládací prvky jsou jaksi tuhé - kolečka kladou relativně velký odpor a tlačítka jsou gumová, takže se musí opravdu stisknout (nestačí se jich v podstatě jen dotknout), aby vyslala hodnotu. Na vše si uživatel velice rychle zvykne a brzy se mu tak zařízení ovládá velice snadno, příjemně a hlavně přesně. Tato tuhost má však za následek relativně hlučný provoz. Práce s kolečky i stisknutí klávesy o sobě dá svým hlukem rozhodně vědět.

 

Závěr

Jednoduchá USB MIDI klaviatura jistě dobře poslouží muzikantům, jejichž domácí studio je postaveno na softwaru a kteří z klaviatury potřebují vyslat opravdu jen ty nejzásadnější MIDI události.

 

Cena:

ESI KeyControl 49 je velice jednoduchá USB MIDI klaviatura se 49 rychlostně citlivými, standardně velikými klávesami a dvěma kolečky. Cena je 3500 Kč.

 

Plus:

nízká cena

velice jednoduché ovládání

relativně slušná klaviatura

 

Mínus:

možnost vysílání pouze jednoho kontinuálního MIDI kontroléru v reálném čase

hlučný provoz

Psáno pro časopis Muzikus