E-MU 1616M - zvuková karta určena pro použití s notebookem

E-MU 1616M
E-MU 1616M

Po testu zvukové karty E-MU 1212M (Muzikus 12/2005) dostávám do ruky další z řady karet, které vznikly v produkci spojených firem E-MU a Creative. Typ 1616M je určen pro použití s notebookem. Základem je PCMCIA II karta s rozhraním pro připojení externího boxu s převodníky. PCMCIA karta obsahuje DSP procesor pro hardwarovou akceleraci dodávaných plug-in efektů a lze ji použít i samostatně. Proto zde najdete sluchátkový výstup (3,5mm jack). Chvályhodné.

Na externím boxu jsou k dispozici dva mikrofonní předzesilovače s phantomovým napájením +48 V kombinované s vysokoimpedančními nástrojovými vstupy, čtyřlinkové symetrické vstupy, koaxiální digitální vstup a výstup (S/PDIF nebo AES/EBU), optický digitální vstup a výstup (S/PDIF nebo ADAT), předzesilovač pro gramofon, šest symetrických výstupů, sluchátkový výstup a rozhraní MIDI. Stručně - vstup pro gramofon je možné použít jako alternativu druhého stereo vstupu. Linkové výstupy jsou k dispozici na šesti konektorech jack (6,3 mm) nebo v nesymetrickém provedení na třech konektorech jack (3,5 mm). Stereo výstup 1 lze využít i jako monitor.

Karta podporuje 24 bitů/44,1-192 kHz. Přístroj je možné externě synchronizovat pomocí digitálních vstupů S/PDIF nebo ADAT. Pro napájení je dodáván adaptér +48 V.

K dispozici jsou ovladače pro Windows 2000/XP. Instalace je bezproblémová, i když zdlouhavá a pro její postup doporučuji návod. Součástí softwaru je i ovládací panel PatchMix a tzv. PowerFX DSP plug-in efekty. PatchMix funguje jako virtuální mixážní pult a dále umožňuje nastavení parametrů karty. Využívá DSP procesor, takže směrování signálů nezatěžuje procesor počítače. Přestože to všechno vypadá jednoduše, možnosti jsou velmi rozsáhlé. Lze si vytvářet "šavle" pro libovolné hardwarové vstupy a výstupy, ale i pro softwarové vstupy nebo výstupy z aplikací využívajících rozhraní ASIO nebo WDM. To umožňuje směrování audiosignálu mezi jednotlivými softwarovými aplikacemi. Ke kartě je dodáváno 28 základních PowerFX DSP plug-in efektů, které jsou přednastaveny do velkého množství kombinací a opět využívají DSP procesor. Jejich kvalita je, zvlášť vzhledem k ceně, velmi solidní.

Koncepci karty považuji za velmi zdařilou. Její využití je univerzální, od nahrávání v domácím studiu, použití pro DJ, až například po domácí kino. Cena je 15 700 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus