muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukE-MU 0404 USB - externí zvukový interface

26.7.2007 | Autor: Štefan Kostelný | sekce: pro muzikanty - testy

E-MU 0404 USB - externí zvukový interface

E-MU 0404 USB - externí zvukový interface

Externí zvukový interface 0404 USB představuje pokus firmy E-MU přinést špičkový zvuk za velmi nízkou cenu.

Popis
Zařízení na první pohled vypadá stylově - kombinace tmavě modré a černé barvy s bílými popiskami, horní panel je průhledný. Na přední straně nalezneme dva analogové vstupy na kombinovaných konektorech XLR/jack. První slouží pro připojení mikrofonů a druhý jako vstup line/instrument. Dále jsou zde umístěny koaxiální a optické digitální vstupy/výstupy a sluchátkový výstup.
Na zadní straně se nacházejí dva analogové výstupy, které jsou zde dvojmo - buď jako dva symetrické 1/4?" konektory jack, anebo jako jeden malý 1/8?" stereo jack. Oba výstupy lze použít najednou. Vzadu jsou také konektory MIDI in/out, konektor USB, konektor pro externí adaptér a vypínač.
Všechny ovládací prvky jsou umístěny poněkud netradičně shora - potenciometry nastavení citlivosti analogových vstupů, oddělené hlasitosti hlavního a sluchátkového výstupu, přepínač (coax/opt) pro digitál, vypínač phantomového napájení (pro oba vstupy současně).

Signálové cesty
Sekce Direct Monitor umožňuje přímý poslech signálu ze vstupů bez latence. Smíchaný signál ze všech vstupů lze poslat do analogového nebo do digitálního výstupu, anebo jej úplně vypnout. Pomocí tlačítka Mono je možné vstupy smíchat a poslat do obou výstupů současně. Monitorovaný signál je přimícháván k reprodukovanému signálu a jeho úroveň lze ovládat potenciometrem Level. Pro jednotlivá nastavení je k dispozici indikace pomocí LED (MIDI in/out, digitální synchronizace ext/int a výše popsaných nastavení), pro oba analogové vstupy je zde také indikace úrovně vstupního signálu a jejich případného přebuzení.
Výrobce propaguje použití svých XTC Class A předzesilovačů a velmi kvalitních převodníků, což by kromě vysoké zvukové kvality mělo přinést také velmi nízký šum. Musím říct, že oboje je skutečně pravdou a v této cenové kategorii se jedná o záležitost nevídanou. Zvuk je věrný, čistý a odstup od šumu velice vysoký.

Digitální cesty
Zařízení se připájí pomocí USB 2.0 (hi-speed) a je napájeno externím adaptérem (nelze napájet přes USB). Funguje v rozlišení 24 bitů/96 kHz se všemi funkcemi anebo také 24 bitů/192 kHz, ale pouze s analogovými vstupy a výstupy a bez MIDI. Interní zpracování je 32bitové. Je možné použít jej i bez připojení k počítači, například jako mikrofonní předzesilovač - pomocí funkce Direct Monitor se signál nasměruje přímo do výstupů.
Instalace je bezproblémová - nainstalují se potřebné ovladače a jednoduchý obslužný program, kde se dá nastavovat samplovací frekvence, verze digitálních vstupů/výstupů (S/PDIF, AES/EBU), digitální synchronizace (ext/int). Kromě toho je k dispozici funkce Soft Limit, která má zabránit přebuzení vstupů jejich postupnou limitací při překročení úrovně -12 dB.

A jak to pracuje
Nicméně zde nalezneme i mouchy. Kvalita konektorů je poněkud horší a připojení kabelu do výstupu či MIDI se může stát i prací na půl minuty. Průběh vstupních potenciometrů není zcela plynulý a lze narazit na místo, kde se najednou hodnota vstupního signálu prudce mění, a to navíc v oblasti, kde je jemnější nastavení potřebné. A jakkoli je design hezký, tak já osobně vůbec nechápu nápad umístit ovládací prvky na horní panel, neboť je to z hlediska umístění celého zařízení dost nepraktické.
Zmiňovaná negativa ale rozhodně nejsou kritická, zařízení funguje bezproblémově, a zejména pro své zvukové vlastnosti určitě stojí za pozornost. Spolu s ním výrobce také dodává zajímavou softwarou výbavu - soft. syntezátor ProteusVX a programy Steinberg Cubase LE, Ableton Live Lite 4, IK Multimedia Amplitube LE a Bias Peak Express 5.


Info:
E-MU 0404 USB je externí zvuková karta s portem USB 2.0, jejíž cena je 6252 Kč s DPH, stránky výrobce jsou www.emu.com.

Plus:
výborný poměr zvuková kvalita/cena
nízký odstup signál/šum
funkce Soft Limit
možnost použít samostatně jako mikrofonní předzesilovač anebo A/D-D/A konvertor
indikace úrovně vstupů
možnost odzemnění vstupů (Ground Lift)

Minus:
nepříliš kvalitní mechanické provedení konektorů
průběh potenciometrů citlivosti vstupů
nepraktický design


Technická specifikace:
samplovací frekvence: 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4, 192 kHz (interní krystal, bez konverze)
bitová hloubka: 24 bitů I/O, 32bitové zpracování
USB: 2.0 Hi-Speed
4 in/4 out 44,1-96 kHz
2 in/2 out 176,4-192 kHz
zero-latency monitoring
ovladače: ASIO2, WDM MME, Apple Core Audio a Core MIDI
A/DAK5385A
maximální gain: +60 dB
frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz, +0,0/-0,16 dB
stereo přeslech (crosstalk)(1 kHz min gain, -1 dBFS) < -110 dB
Soft Limiter: maximálně 5 dB komprese
vstup: Hi-Z/line
vstupní impedance: 1 M Ohm
maximální úroveň: +12 dBV (+14,2 dBu)
dynamický rozsah: 113 dB (A-weighted, 1 kHz, min. gain)
odstup signál/šum: 113 dB (A-weighted, 1 kHz, min. gain)
THD+N-101 dB (0,0009 %),
(1 kHz na -1 dBFs, min. gain)
mikrofonní vstup
vstupní impedance: 1,5 kOhm
maximální úroveň: +6 dBV (+8,2 dBu)
signál/šum: 112,5 dB (A-weighted, 1 kHz, min. gain)
phantom: 48 V


Know-how
Pro většinu západních firem se zdá být velmi výhodné, že svou výrobu přesunuli do východní Asie. Znamená to pro ně finanční úsporu. Pro nás to zase znamená více plastů a více problémů. Ale až to jejich know-how převezmou v Číně a začnou to tam dělat všechno sami, tak se budou ještě hodně divit...

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/EMU-0404-USB~25~cervenec~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.